Ethereum Birleşmesi (Merge) Nedir?


etherium merge 20

Birleştirme Nedir?

Birleştirme, Ethereum’un evrimindeki bir sonraki adımdır. Mevcut yürütme katmanının yakın zamanda dağıtılan konsensüs katmanıyla ( Beacon Chain ) birleştiğini görecek olan yaklaşan bir olaydır – bu, orijinal Ethereum durumunu korurken, hisse kanıtı ile güvence altına alınmış bir ana ağ platformu oluşturacaktır.

Şu anda, Ethereum için izolasyonda çalışan iki bağımsız blok zinciri var. Bunlar mevcut iş kanıtı (POW) Ethereum zinciri ve ayrı bir hisse kanıtı Beacon Zinciridir.

Birleştirmenin ardından, Beacon Zinciri (şu anda sadece test için kullanılıyor) Ethereum’un fikir birliği katmanı olarak hareket edecek ve doğrulayıcıların kaydını depolayacak ve yönetecek – bu doğrulayıcılar, blok zincirine ek olarak işlemleri bloklar halinde bir araya getirerek ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak. Bu arada, Ethereum’un POW mekanizması kalıcı olarak rafa kaldırılacak.

Birleştirme, enerji yoğun madencilik ihtiyacını ortadan kaldırarak Ethereum platformunun verimliliğini önemli ölçüde artırmayı amaçlıyor. Bunun yerine, bir doğrulayıcı ağının blok üretimi ve fikir birliği rolünü üstlenmesine izin verir.

Birleşmenin ardından, Ethereum’un enerji kullanımı ve karbon ayak izi, düzenleyiciler, geliştiriciler ve kullanıcılar için en önemli sorunlardan biri olan çevresel etkisi ile mücadele ederek yaklaşık %99,95 oranında azalacaktır.

Birleştirmenin, doğrulayıcı setine erişimi demokratikleştirerek Ethereum’un daha fazla merkezsizleştirilmesine yardımcı olması bekleniyor. Daha fazla katılımcı, %51 saldırısını koordine etmeyi daha zor ve daha maliyetli hale getireceğinden, zamanla bu, güvenliğini de artıracaktır .

Birleştirme ayrıca, Ethereum’un ölçeklenebilirliğini artıracak daha fazla yükseltme için temellerin atılmasına da yardımcı olacak – potansiyel olarak parçalama ve verkle ağaçları desteği de dahil.

Birleşmenin şu anda 15 Eylül 2022’de gerçekleşmesi bekleniyor. Bununla birlikte, bu yumuşak bir son tarih, yani değişebilir.

Ethereum kullanıcıları için, Birleştirme, Ethereum DApp’leri ile etkileşime girme veya işlem gönderme söz konusu olduğunda gözle görülür bir değişikliğe yol açmayacak – çoğu cüzdan ve merkezi platform her zamanki gibi çalışmaya devam edecek.

Proof-of-stake’i daha da iyi anlamak ister misiniz ?

Peki ya iş kanıtı ?

S: Birleştirme, Ethereum gaz ücretlerimi düşürür mü?

C: Hayır. Proof-of-work’den Proof-of-Stake’e geçiş, aslında şebekeyle ilgili daha düşük gaz ücretlerine yol açacak hiçbir şeyi değiştirmez. Sadece 2023 parçalama yükseltmesi de dahil olmak üzere sonraki iyileştirmelerle, bloklar paralel olarak üretildiğinden Ethereum’un verimi önemli ölçüde artar ve sonuç olarak ücretleri düşürür.

S: Birleştirme, Ethereum işlem sürelerini artıracak mı?

C: Hayır. Birleştirme aslında Ethereum işlem sürelerini biraz azaltacaktır. Proof-of-work kapsamında, Ethereum her 12-14 saniyede bir blok oluşturur (şu anda ortalama 13.36 saniyede). Birleştirmenin ardından, her 12 saniyede bir yeni bir blok oluşturulacak – öncekinden %10’dan daha hızlı. Bu, çoğu durumda işlemlerin kabaca %10 daha hızlı onaylanacağı anlamına gelir.

Geri sayımı buradan izyeyebilirsiniz. https://coinmarketcap.com/events/eth-merge/


yemlihatoker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.