Özgür Bilgi Kanalı

E-ticaret

Online satış global düzende bir ek mağaza ya da isteğe bağlı açılabilecek bir mağazadan çok bir gereklilik haline geldi. E-ticaretin ilk zamanlarında sayıca çok az olan e-ticaret siteleri, herkesin de bildiği gibi bugün en bilindik markalar haline geldiler ve sektörün önde gelenlerindenoldular. Yıllar içerisinde sektörün gelişerek büyümesi, bu yönde yapılan olumlu katkılar,ödeme sistemlerinin yaygınlaşması ve çok daha pratik çözümlerle e-ticaret yapmak daha da kolay hale geldi.

Bundan çok da geriye gitmeye gerek yok, daha birkaç sene evvel e-ticaret siteleri alışverişi belli bir kesime hitap ediyorken, artık neredeyse internet kullanıcılarının tamamınahizmet vermeye başladı. Tabii bu süreçte online alışverişe duyulan güven deneyimle sabit olarak arttı. Zaten hayatımızda olan internet daha geniş yer kaplamaya başladı ve internete bağlanmak çok pratik olarak her an elimizde olmaya da başladı.

E-ticaret sitesi açmak istiyorsunuz, bütün bu bilgileri siz de yaşayarak deneyimliyorsunuz, ama bunun size nasıl katkıları olacağını merak ediyorsunuz. Biz bu yazımızda neden bir e-ticaret sitesi sahibi olmanız gerektiğini 10 maddede açıklayacağız.

1-Fiziksel bir mağazanız var ve sadece mağazanız üzerinden ürün satışı yapıyorsunuz

Fiziksel mağazanızı yeni açmış; ya da kuşaktan kuşağa devam eden bir dükkanın varlığını sürdürüyor olabilirsiniz. Fiziksel mağazanız, işlek bir caddede ve ismi de bilinir bir markasınız. Bütün bu olumlu faktörler sizebaşarıyı getirecektirelbette. Ancak gelişen teknolojiye de ayak uydurarak neden ekstra müşteriler kazanmayasınız?

Fiziki dükkanınızın bir açılış ve bir kapanış saati vardır. Müşterileriniz sizi o saatler arasında ziyaret edebilir, alışverişlerini yapabilir ve ürünleriniz hakkında bilgi edinebilirler. Ancak bir e-ticaret sitesi 7 gün 24 saat açıktır. Bilgi edinmek isteyen tüm kullanıcılarınız istedikleri zaman dilimindesitenize giriş yaparak ürünlerinizi satın alabilirler. Ziyaretçi deneyimi açısından oldukça pratik bir yöntemle ödeme yapabilir ve kargolarını teslim alabilirler.

  1. Daha geniş bir hedef kitleye hitap etmek istiyorsunuz

Ek olarak, fiziki dükkanınız ne kadar işlek bir yerde olursa olsun, hedef kitleniz belli bir grupla sınırlı kalacaktır. Sizi görecek, gelinebilecek bir mesafede bulunacak potansiyel kullanıcılarınız sizden alışveriş yapacaklardır. Ancak bir e-ticaret sitesi ile daha geniş bir hedef kitleyeulaşmanız mümkündür. Bulunduğunuz şehir bu konuda çok küçük bir hedef olacaktır; bulunduğunuz ülkenin tamamına kargo ile gönderim yapabilir ve ürünlerinize göre hedef kitlenizi tamamen genişletebilirsiniz.

  1. Ürünleriniz var kişisel çevrenize ve İnstagram üzerinden satış yapıyorsunuz

Daha butik bir ticaret hayatınız var gibi düşünelim. Kendi yapımınız ürünleriniz var ve bunları kişisel çevrenizde bilenlere ve instagram hesabınızdaki takipçilerinizi duyurarak satış yapıyorsunuz. Ancak bir de sipariş alırken ürün seçimi ve yazışmanızdaki zahmeti düşünün. Bir e-ticaret sitesine sahip olduğunuz taktirde kullanıcılarınız siparişlerini siteniz üzerinden kolaylıklaverebilir ve ödemelerini yapabilirler. Böylelikle siparişte yaşanacak ürün hangisiydi karmaşasının da önüne geçmiş olursunuz. Üsteliksosyal medya deneyiminizin elbette size ek getirileri olacaktır. Müşteri memnuniyeti ve ürünler hakkında bilgi ihtiyaçlarını karşılamak isteyen potansiyel müşterilerinize destek olabilir; müşteri gözünde her zaman ulaşılabilir güvenilir bir satıcı olursunuz. E-ticaret sitenizle birlikte iş hacminizi de arttırabilir, sosyal medya üzerinden reklamlar aracılığıyla daha fazla potansiyel müşteriye de ulaşabilirsiniz.

  1. Ticarete atılmak istiyor ve ilk başta daha düşük maliyetlerle çalışmak istiyorsunuz

Elbette bunun için en pratik yollardan biridir e-ticaret. Fiziki bir dükkan kiraladığınızı ya da satın aldığınızı düşünelim. Ürünlerinize uygun olarak içeriyi de bir güzel yaptırdınız. Ek olarak işletme giderlerinizi de üzerine koyduğumuzda oluşacak maliyetin yanında, online bir e-ticaret sitesi yaptırmaya ayıracağınız bütçe boy ölçüşemeyecek derecede uzaktır. E-ticaret sitenize fiziki bir dükkan açmaktan çok daha uygun maliyetlerlesahip olabilir, kalan bütçenizi ise sitenizin tanıtımı ve reklam çalışmalarınız için kullanabilirsiniz.

  1. 7×24 açık dükkan

Bütün yazılarımızda bahsettiğimiz gibi, e-ticaret 7 gün 24 saat açık kalan bir işletmedir. Siz uyurken bile çalışır, üstelik sipariş almanızı sağlar. Kapatıp gitmek gibi zaman aralığınız yoktur. Resmi tatiller ya da bulunduğunuz konumdaki zorunluluklardan etkilenmez. Her an satış yapabileceğiniz bir sanal dükkandır.

  1. Online satışın son yıllarda yükselen grafiği

E-ticaret aslında uzun yıllardır hayatımızda var; ancak kullanıcı sayısı günden güne artıyor. Eskiden daha kısıtlı bir kesime hitap ediyorken, artık internet kullanıcılarının neredeyse tamamına ulaşmayı başardı. Sadece kıyafet, kitap, ev eşyası gibi ürünler değil; yeme-içme ve marketalışverişlerimiz için de en kullanışlı ve yaygın yöntem haline geldi. Tabii bu sektörün gelişmesinde bu işe yıllar önce atılan güvenilir firmaların da büyük etkisi var.

  1. Online alışverişin pratik olması

Zamandan ve mekandan bağımsız olması online alışverişi daha da cazip kılıyor. Normal bir alışveriş için, ihtiyaç her ne olursa olsun, buna zaman ayırmak ve bulunduğu merkeze gitmek gerekiyor. Ancak online sipariş için 5dakikalık bir mola, bir otobüs yolculuğu yapmak yeterli. Yoğun çalışma temposunda işlerinizi yetiştirmenin ne kadar zor olduğunu düşünün. Bazen belli boşluklarda bunları halletmek ve yapılacak listenizden çıkarmak çok büyük bir kolaylık olmaz mıydı? İştepotansiyel müşterilerinizde aynen böyle kolaylıkları bekliyorlar ve bu pratik yöntemler de satış potansiyelinizi arttırıyor.

  1. Fiziki tüm koşullardan bağımsız olarak satış yapılabilir ve aktif olması

Bir resmi tatil, belki bulunduğunuz caddede yapılacak bir etkinlik, hele ki son dönemlerde tüm dünyanın içinde bulunduğu durumu düşünürsek, sanal bir mağazanız olması her zaman işinize yarayacaktır. Sanal mağazanızla bütün dış etkenlerden bağımsız olarak ticari faaliyetlerinizi devam ettirebilir, dahası müşterileriniz için her zamanulaşılabilirolursunuz.

  1. E-ticaret sektörü çok hızlı büyüyor, ne kadar erken katılırsanız o kadar yol kat etmiş olursunuz

Eticaret sektörü ve online alışveriş imkanlarının her sektörde ne kadar ilerlediğinden bahsetmiştik. Tabii yaşadığımız bu günlerde de daha erken e-ticaret sitesi sahibi olan dükkan sahipleri bunun faydalarını görmeye ve bu işte artık tecrübeli birer esnaf olmaya başladılar. Ancak elbette ki hala geç değil. Bütün olumlu katkılarını düşünürsek bir e-ticaret sitesi sahibi olmak çok kolay ve pratik. Ne kadar çabuk e-ticaret sitenizle ilgili faaliyetlerinize başlarsanız, köklerinizi yaymaya da o kadar erken başlarsınız. Tanıtım süreciniz, reklam süreciniz başlar ve böylelikle size referans olabilecek bir çok potansiyel müşterinizle de etkileşimde olursunuz.

Reklam çalışmaları maliyet ve çeşitliliği

  1. Teknolojik tüm gelişmelerin kullanılabileceği bir dönemde olduğumuzdan reklam ve tanıtım çalışmaları eskiye göre çok daha pratik yönetilebileceğinden başarıya uzanan yolda daha çok adım atabilirsiniz. Özelliklesosyal medya reklamları ve Googlereklamlarını aktif kullanarak sitenize yeni ziyaretçiler çekebilir, yeni hedef kitlelere ulaşabilirsiniz. Üstelik bütün bunları yine fiziki reklamlara göre çok daha düşük maliyetlerle yapabilirsiniz. Gerekli emeği verip sabır gösterdiğinizde de kitleniz üzerinden yayılmaya devam eder, başarılı bir e-ticaret sitesi sahibi olursunuz. Detaylı bilgi için e ticaret uzmanı Yemliha Toker ile iletişime geçebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.