Özgür Bilgi Kanalı

ETKİLİ KONUŞMA NASIL YAPILIR

Konuşma eylemi insanın kendini başkalarına ifade edebilmesi, duygu ve düşüncelerini aktarabilmesi için önemlidir. Pek çok insan nerede nasıl konuşması gerektiğini bilirken pek çok insan da tam tersi olarak etkileşim kurmakta zorluk çekmektedir. Eğer insanlar ile etkili bir şekilde konuşabiliyorsanız kendinizi koruyacak en etkili silahı elinize aldınız demektir. Burada silah kelimesi ile etkili iletişimin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istedim.
İnsanlar arasındaki tartışmalar, kırgınlıklar, dostluklar ve sevgiler her zaman için karşılıklı iletişime dayanmaktadır. İnsanlar ile diyalog kurarken aslında söyleyeceğimiz cümleleri tamamlayan en önemli eylem o kelimeleri nasıl söylediğimizdir. Eğer karşınızdakini etkileyecek kadar güzel konuşmak istiyorsanız konuşma tarzınıza da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çok bilgili bir insan olsanız bile hangi cümleyi hangi zamanlarda kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız ifade karışıklığına neden olabilirsiniz. Özellikle kesin cümlelerden kaçınmanız sizin kaba ve başkalarının düşüncesine saygısızlık yapan bir insan olmaktan çıkarır. Öncelikle karşınızdaki insanın ne söylediğini anlamalı ve o kişiyi dinlemelisiniz. Ne kadar iyi bir dinleyici olursanız anlam kargaşalarını önleyerek daha mantıklı cevaplar verebilir ve dinlenen bir kişi olmaya hak kazanırsınız. Her zaman karşınızdaki insana değer verdiğinizi hissettirmeli ve kendinizi devamlı övmemelisiniz. Bu şekilde davranmak sadece karşı tarafa değil kendinize olan saygınızın da göstergesidir. Konuştuğunuz cümlelere sizin inancınız yoksa kendinizi hemen ele verirsiniz ve eliniz ayağınız birbirine dolanır ve samimi olmazsanız insanların gözünde yapmacık damgası yiyebilirsiniz. Bir konu hakkında bilginiz olmadığı zaman kendinizi ortaya atmanız en ufak bir soruda ters köşe olmanıza neden olur. Bu gibi durumlarda karşınızdaki insanı dinlemeniz ve fikir sahibi olmanız mantıklı bir davranış olacaktır. Ağzınızdan çıkan her kelime karşınızdaki insanın algısını ve size bakış açısını değiştirecektir. Kullandığınız kelimeleri doğru ve etkili bir şekilde söylemeniz çok önemlidir. Uzun konuşmalar karşınızdaki insanın sıkılmasına nende olacağından konuşma esnasında cümlelerinizi olabildiğince kısa tutmanız önemlidir. Sohbetin dışında kalıyorsanız konuya atlamalı ve sadece size sorulan sorulara yanıt vermelisiniz. Bu şekilde karşınızdaki insana boş yere konuşmadığınızı göstermiş olursunuz. Aynı zamanda nasihat içeren konuşmalar kendinizi insanlardan üstün gördüğünüzü yansıttığı için bu davranıştan kaçınmanız gerekmektedir. Kelime dağarcığınız ne kadar geniş olursa kurduğunuz her cümlede farklı bilgiler aktarabilir ve tarzınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Her insana karşı nabza göre şerbet verme algısı vardır. Fakat doğru konuşmalar her insanı dize getirecek kadar etkilidir. Eğer konuya hakim oturaklı cümleler kullanırsanız konuya hakim olmuş olursunuz. ‘’Uzun cümleler kuramıyorum’’ diyorsanız cümlelerinizi mantıklı ve kısa tutabilirsiniz. Etkili konuşmanın en önemli püf noktalarından bir tanesi de ses tonudur. Ses tonu da çok önemli bir silahtır. Dalgın, yorgun, korkak, özgüven sahibi ve mutlu olduğunuzu yansıtmak için ses tonunuz size eşlik etmektedir. Göz temasını sürekli kurmaya özen gösterirseniz karşı tarafın dikkatini üzerinize çekmeyi başarabilirsiniz. Etkili konuşma hayatın her alanında gereklidir ve önemlidir. Bunu yapamıyorsanız eğitimini alabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.