Özgür Bilgi Kanalı

Ev Dekorasyon Stilleri
Ev dekorasyonu yaptırmak ya da yenilemek isteyenler farklı dekorasyon stillerini tercih edebilirler. Hangi dekorasyon stilini size uygun olduğu da önemlidir. Çünkü en çok zaman geçirilen ve rahatlama arzusu ile girilen bu mekânlarda can sıkıcı havanın hâkim olması moral olarak çökmenize de sebep olur.
Klasik Tarz Dekorasyon
Klasik tarz dekorasyon tercih edenler geleneksel yapıdan çok uzaklaşmadan uygulamalarını yapmaları gerekir. Aksesuar kullanımında model ve renk tonlarının uyumunun öncelik kazandığı bu dekor stilinde ahşap oymalar, taşlı büyük avizeler ve ağır mobilyalar kullanılır.
Country Tarzı Dekorasyon
Sıcak ve oldukça doğa ile baş başa olan country tarzı dekorasyonlar genel olarak çiçek desenleri, abajurlar, belki bir şömine ve de açık renklerin hâkimiyet kurduğu alanlar yaratılmasında kullanılan dekor stilidir.
Modern Tarz Dekorasyon
Sadeliğin çizgisini taşıyan modern dekorasyon stilinde ferahlık ön plandadır. Koltuk ve mobilya kullanımında renklerden kaçınıp tek rengin hâkim olduğu bu tarz dekorasyonlarda aksesuarlarda sınırlı kullanılır.
Retro Tarzı Dekorasyon
Retro tarzı dekorasyon yetmişli yılların ambiyansını yansıtan bir stil olup bu tarzda ev dekorasyonu yapacak olanların aksesuar konusunda bir sınırı yoktur. Geçmişin izlerini taşıyan bu tarzda o yılların mobilyalarını kullanarak üzerlerine geometrik desenli yastıklar ile destekleyerek uygulamanızı yapabilirsiniz. Yer döşemesi olarak genellikle ahşabın tercih edildiği bu tarz da kırmızı, mavi, fuşya ve sarı gibi renkler genellikle ön plandadır.
Eklektik Tarzı Dekorasyon
Eklektik tarzı dekorasyon yaptırmayı düşünenler karışımların bir bütünlük oluşturduğu sadeliğin de dokunuş olarak eklendiği dekorasyonda özgüven duygusu ile yaşayabilirler. Bu tarz dekorasyon tercih edenler genellikle kendi yaratıcı fikirleri ile hareket ederek farklı mobilya oluşumları ya da farklı duvar aksesuarları oluşturarak eklektik tarz dekorasyon yaratabilirler.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.