Özgür Bilgi Kanalı

Ev Dekorasyonunda Dış Cephe
Evinizin dış tasarımı ev dekorasyonu için çok önemlidir. Evinizin dış tasarımı hem dekoratif olmalı göze hoş gelmeli hem de isi tasarrufu sağlamalı ve evin isi giderlerini azaltmalıdır. Dış cephe rengini yalıtım yapıldıktan sonra belirleyebilirsiniz. Dış cepheyi sarmaşık veya değişik çiçek türleriyle ve ağaçlarla da renklendirip süsleyebilirsiniz. Bu da evinizin dış cephesine ayrı bir güzellik katacaktır. Dış cephe rengi sizi her gün eve gelmeden ilk karşılayacak şey olacak eve girmeden ilk onu göreceksiniz. Bu yüzden bu rengi dikkatli seçmelisiniz. Seçeceğiniz renk çevreye uyum göstermeli güzel olmalı ve göze hoş gelmelidir.
Renk Seçimi ve Boya Seçimi
Rengi ve boyayı cevre koşullarına uygun olarak almalısınız. Dış cephe çok yağmura maruz kaldığı ve çok fazla fiziksel dış etkiye maruz kaldığı için dayanıklı olmalıdır. Her boyayı dış cephede kullanmamalısınız. Genellikle dış cephede yağlı boyalar kullanılır. Bu boyalar suda çözünmediğinden yağmurdan çok fazla zarar görmez ve aşınmaz. Boya kaliteli olmalı ve dış etkilere dayanıklı olmalıdır. Dış cephe boyalarında renk olarak genelde açık renler tercih edilmelidir. Hele hava sıcaklığının çok yüksek olduğu Akdeniz ve Ege bölgesindeki illerde beyaz rengi dış cephe rengi olarak kullanılmalıdır. Çünkü beyaz ışığı soğurmaz ve yansıtır. Böylece evin içinin aşırı ısınmasını önler ve evi serin tutar.
Dış Cephe Bakımı
Evin dış cephesinin bakımını ihmal etmemelisiniz. Çünkü küçük bir çatlak bile çok fazla fiziksel ve dış etken olduğundan kısa surede büyüyebilir. Dış cephedeki kusurlar ise gelen kişilerde daha eve girmeden kotu bir izlenim uyandırabilir. Bu küçük kusurlar evin bakımsız ve eski bir ev olduğu izlenimi verebilir. Bu yüzden dış cephenin bakimi ve onarımını hiç ihmal etmemeliyiz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.