Özgür Bilgi Kanalı

Merhabalar, eğer evinize düşük bütçeli bir ses kayıt stüdyosu kurmak istiyorsanız bizi dikkatlie dinleyin.
Temel olarak size gerekli olan 3 şey vardır. 1 ses kartı, 2 mikrofon, 3 referans monitörü.
Ses kartı: Ses kartı, studyonuzda en önemli aracınızdır. Eğer iyi bir ses kartınız yoksa, 10 bin tl’lik mikrofonunuz olsa dahi verimli sonuç alamazsınız. Size öncelikle iyisinden bir ses kartı gerekiyor.
Bizim önerimiz:
1350 TL değerinde, sınıfının en iyilerinden olan ve fiyatının üstünde kalite veren TC Elektronic İmpact Twin ses kartı.
Mikrofon: Eğer iyi bir ses kartınız varsa, mikrofona çok para harcamanıza gerek yokdemektir. Bu yüzden, yine orta bütçeli 900-1500 tl arası bir mikrofon alabilirsiniz. B
Bizim önerimiz: 1300 TL değerindeki Rode NT2-A oluyor. Üst düzey sessizlikte çalışan ve çift diyaframlı olan bu mikrofon, düşük bütçeli studyoların vazgeçişmez markası.

Ses monitörü: Ses monitörü en az ses kartı kadar önemlidir, çünkü yaptığınız şarkıyı çok temiz duymalısınız ki, yaptığınız mix & mastering işlemi bir o kadar sağlam ve temiz olsun. Sesi olduğu gibi vermeyen ses monitörlerinden kaçının. Bunların bir diğer adı referans monitörüdür. Normal hoparlörden farkları ise yüksek ve alçak frekanstaki sesleri olduğu gibi size iletmesidir.
Bizim önerimiz: JBL marka monitör. Bundan iki tane odanıza koyduğunuzda, sinema sisteminde mix yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat, mix yapmadan önceki 1 ay içerisinde monitöre alışmanız için kaliteli şarkılar dinlemelisiniz. Bu marka ve kalitede ses monitörlerine alışmak kolay değildir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.