Özgür Bilgi Kanalı

Evde Antika Eşya Kullanımı
Antika olan eşyalar evde doğru bir şekilde kullanıldıkları zaman evde harika konseptler oluştururlar. Bunun için bizde size antika eşyaları nasıl doğru şekilde kullanacağınız hakkında size birkaç püf noktası söylemeye karar verdik.
Evinizde veya işyerinizde kullanmaya karar verdiğiniz antika eşyaları ilk olarak güzel bir bakımdan geçirmeniz gerekmektedir. Bakımsız antika eşyalarını aksesuar olarak kullanmak evinizde hoş bir görüntü yaratmayacaktır. Antika eşyalarınızın bakımını siz yapacaksanız onlara kesinlikle kimyasal madde kullanmayınız. Onları temizlerken çok sert bir bez veya sünger tercih etmeyiniz. Bu malzemeler antika eşyanın değerini azaltır. Antika eşyanın yüzeyinde gereksiz bir matlaşmaya ve renk atmaya sebep olur. Bundan dolayı antika eşyaların bakımında oldukça hassas davranılmalıdır. Bunların temizliğinde mümkün olduğunca doğal su hatta bulabilirseniz saf su kullanmalısınız. Antika eşyalarınızı hangi mekanda kullanacaksanız o havaya uygun bir konsept oluşturmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse; antika bir gramofonu köşeye koyduğunuz zaman duvarlar canlı ve modern resimler ile dolu olursa bu sefer konsept sırıtacaktır. Antika eşyalar arasında en çok kullanılan eşyalar gramofon, vazo, çerçeve ve berjerler gelir. Mekanı dizayn ederken bu eşyaların rengine göre hareket ederseniz ortaya çok hoş bir görüntü çıkacaktır. Böyle yerlerde ahşap kullanılması oldukça fazla göze çarpacaktır. Ahşap ağırlıklı mobilyaların bulunduğu mekânlarda antika eşyaların kullanılması mekâna ayrı bir hava katacaktır. Özellikle de desenli mobilyalar ile antika eşyaların kullanımı oldukça hoş bir görüntü verecektir.
Antika berjerleri tek başlarına kullanmak bir şey ifade etmeyeceğinden bunları çift olarak kullanmanız mekânı daha güzel gösterecektir. Kullandığınız berjerlerin arasında eskitme ahşaptan yapılan alçak boyda bir fiskos masası koyarak uyumu yakalayabilirsiniz. Bu güzel fiskos masasının üzerine tülden yapılmış ve kenarlarında dantel olan bir masa örtüsü sererek yine üzerine aynı renk tonları taşıyan antika bir gramofon veya çerçeve koyarak mekânda güzel bir köşe oluşturabilirsiniz. Yerde antika bir halı kullanmaya karar verdiğiniz zaman halının zarar görmemesi için üzerine herhangi bir masa, dolap veya ağır bir eşya koymamanız doğru olacaktır. Bu tür eşyalar halının çabuk yıpranmasına ve halının dokusunun bozulmasına neden olur. Antik eşyalar ile çini desenini kullanmak oldukça hoş olacaktır. Antika eşyaları kullandığınız bir mekânda çok abartılı olmamak şartıyla küçük çinili detaylar kullanmanız mekânın bir anda havasının değişmesine neden olacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.