Özgür Bilgi Kanalı

Çoğu kadın, evini dekore etme konusunda ne yazık ki kendi zevklerine ya da ailenin diğer fertlerinin zevklerine göre değil, bu alanda ki güncel modalara göre hareket etmektedir. Ya da daha önce ünlü bir isim tarafından yapılmış olan dekorasyon örneklerini bir çok kişi dikkate almaktadır ki bu oldukça yanlıştır. Zira dekorasyon konusunda bir moda, bir akım olabilir. Ama bu moda ve akımlar sadece ufak alanlarda örnek teşkil etmelidir. En temelde yapılacak olan dekorasyon sizi ve o evde yaşayacak olan diğer fertleri mutlu edebilmelidir. Aksi halde hiç bir anlamı ve önemi kalmaz.

Siz Ne İstiyorsunuz?

İlk olarak kendinize ne istediğinizi sorun. Nasıl bir dekorasyon süreci sizi mutlu eder? Evinizde hangi renkler olursa daha çok pozitif bir enerji elde edersiniz ya da evinizde ki eşyaların dizilimi nasıl olursa sizin için kullanımı daha rahat olur? Eğer bu tür sorulara cevap verirseniz ve evinizi kullanım açısından rahat, zevk konusunda sizinle uyumlu bir hale getirirseniz, o alanda yaşamak sizi daha verimli bir birey yapacaktır.

Peki, Aileniz Ne İstiyor?

Eğer tek başınıza yaşamıyorsanız, sadece sizin fikirleriniz de yeterli değildir. Bu nedenle dekorasyon konusunda uzman olan kişiler yerine, ailenizin diğer fertleri ile fikir alışverişi yapmanız gerekir. Örneğin salonun rengi ve düzeni konusunda eşiniz, çocuklarınız ne istiyor? Bu şekilde herkesin yapacağı bir beyin fırtınası, ortak bir kararın oluşmasına neden olacak; bu ortak karar ise sizlere kısa süre içerisinde herkesin isteklerine uyumlu bir tasarım süreci sunacaktır.

Odalar, Kişisel Yaşam Alanları

Bugüne kadar bir çok evde her odanın aynı mantığa göre dekore edildiğini gördük. Bir oturma odası nasılsa, çocukların odası da aynı olurdu genelde. Oysa ki bu çok yanlış bir mantık. Zira herkesin kendi odası, kendi yaşam alanı. Bu nedenle her odayı kişisel zevk ve isteklere göre tasarlamak çok daha doğru olacaktır. Örneğin bir genç kendi odasını dilediği renge boyayabilir ve dilediği gibi dekore edebilir. Bu sayede her açıdan daha çok mutlu olacağı, ders çalışırken dahi daha çok verim alabileceği bir yaşam alanına sahip olabilir.

Aynı durum banyo ve tuvaletler içinde geçerli. Bu tür alanlar her gün bir çok kez kullandığımız alanlar. Peki, her gün bir çok kez kullandığımız bu alanları neden sabit, kasvetli fayanslar ile döşüyoruz sadece. Çok daha etkili ve şık bir duvar kağıdı çalışması yaparak banyoların duvarlarını okyanus görüntüleri ile kaplar, her banyoya girişimiz de okyanusta yüzüyor gibi pozitif bir enerji elde ederek, rahatlama, stres atma konularında olumlu bir sonuca varabiliriz. Aynı mantığı tuvalette dahi uygulamak mümkün. Ya da bir ev hanımının günün yoğun bir kısmını geçirdiği mutfakları ele alabiliriz. Bir ev hanımı, mutfağında sorunsuz bir şekilde kendine özel dekorasyon çalışması yapmalıdır. Evin diğer tüm yaşam alanlarından farklı olarak çok özel bir alan olmalıdır. Böylelikle tüm gün hem yemek yapma, hem de rahat bir şekilde oturma, dinlenme alanını kadınlar en çok vakit geçirdikleri bu alanda elde etmiş olurlar.

Tüm bu kişisel bakış açılarına ve zevklere göre tasarlanacak olan evler, her adımda farklı bir pozitif enerji sunacaktır size. Zira günümüzün çok büyük bir çoğunluğu evlerde geçmektedir. Siz, bu şekilde farklı ve herkesin kendi isteklerine uygun bir yaşam alanını aileniz içerisin de yaratmayı başarırsanız emin olun herkes aile içerisinde daha mutlu bireyler olacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.