Özgür Bilgi Kanalı

Her bekarın istediği sevdiği kişiyle yuva kurmak ve mutlu bir hayat yaşamaktır. Bazıları için evlenmek çok mühim değilken bazılarımız için evlilik önemli bir müessesedir. Aile kurumunun kurulması için evlilik şarttır. Sevdiğimiz kişiyle bir süredir güzel bir beraberlik yaşıyoruz, artık evlilik zamanının geldiğini düşünüyoruz ama karşıdan hiçbir tepki görmüyorsak bazı yollarda evlilik teklifi ettirebiliriz. Lakin ilkönce bizim cevaplamamız gereken sorular vardır. Biz evliliğe hazırsak karşımızdakini de ikna etmemiz kolay olacaktır.

Evlilik teklif ettirmeden önce kendimizin evliliğe hazır olup olmadığınızdan emin olmalısınız. Karşınızdaki kişinin doğru kişi olduğundan emin olmalısınız. Bunun için de onunla bir süre geçirmeniz gerekir. Birkaç ayda alınan evlilik kararları sonra pişman olmanıza neden olabilir. Sevdiğinizin her halini görmelisiniz. Sinirliyken nasıl tepkiler veriyor biliyor musunuz? En sevdiği renk, en sevdiği yemek ne? Ailesiyle arası nasıl ve aile kavramına önem veriyor mu? Çocuklarla arası nasıl? Kaç çocuğu olmasını istiyor? Sizin hayallerinize, fikirlerinize, isteklerinize saygı duyuyor mu? Ailenizle yada arkadaşlarınızla tanıştırdınız mı? Arkadaşlarınızın izlenimleri neler? Aileniz ne düşünüyor? Bu soruların tümüne cevap vermelisiniz. En önemli soru ise gerçekten onunla bir ömür geçirmek istiyor musunuz? İyi düşünün hatta gözünüzü kapatın ve hayal edin. Duygularınızla hareket etmeniz güzel ama mantığı da elden bırakmayın. Tablo olumluysa evlenme teklif ettirme yollarına başvurabilirsiniz.

Evlenmeyi düşünen biriyseniz evliliği düşünmeyen biriyle ilişkiye başlamamanız en doğru hareket olacaktır. Sonradan fikrini değiştiririm derseniz sonra hayal kırıklığına uğrarsınız. Evlenme konusunda çok önyargılı insanlar sizi üzebilir. Evlenme konusunda olumsuz düşüncesi yoksa ancak size evlenme teklifi etmiyorsa birşeylerden emin olmak istiyordur. Evlenme teklif etmemesinin nedeni bulmalısınız. Sizin karakterinizde birşey beğenmiyor olabilir. Sizi iyi tanımadığını düşünebilir. İlişkinin biraz daha ilerlemesini bekliyor olabilir.Maddi olarak hazır olmayabilir. Sorumluluk almaktan korkuyordur. Nedenin ne olduğunu bulmalı ve engel olan bu konuyu çözmeye çalışmalısınız. Sizinle ilgili soru işaretleri varsa fikrini değiştirmek daha kolay olacaktır. Ben aslında öyle değilim böyleyim deyin ve hareketlerinizle onu rahatlatın. Evliliğe bakış açısı otamatik olarak değişecektir ve bir algı oluşacaktır.

İnsanlar sevdiklerinin yanında rahat olmak isterler. Sürekli hareketlerini kontrol ediyorsa sizinle olmadığı zamanlarda başka bir insan gibi davranıyorsa rol yapıyor demektir. Size iyi görünmek için yada tepki almamak için rol yapılabilir. Sevdiğiniz kişinin rahat hissetmesini sağlayın. Tavırlarına büyük tepkiler vermeyin. Ona yemekler yapın. Evini düzenleyin, ütü yapın. Onunla aynı evi paylaşırsanız nasıl bir hayat yaşayacağınızı ona gösterin. Evliliğin ön provası gibi olacaktır. Onu pijamasıyla görün ve çok şirin gözüküyorsun deyin. Doğal haliyle de kabulümsün mesajı verin. Derdi olduğunda sorun ve dertlerini paylaşın. Sizin de moraliniz bozuksa hemen ona anlatın ve onun özel olduğunu hissettirin. Normalde evinizde nasıl davranıyorsanız onun yanında da öyle davranın. Evlendiğinde düzeninin değişmeyeceğini hissedeceğinde evliliğe bakışı olumlu yönde değişecektir.

Çok fazla eleştirmeyin ve birşeylerden şikayet etmeyin. Şikayet etmeleriniz çoksa bu karşınızdakini korkutacaktır. Evlendiğimizde de böyle sürekli şikayet edecek ve huzurumuz kaçacak diye düşünebilir. Rahatsız olduğunuz konuyu sürekli dile getirmek yerine belirli zamanlarda dile getirin. Çok kıskanç bir yapınız varsa ve bu yüzden sürekli tartışıyorsanız bu da evliliği ertelemesinin nedeni olabilir. Kıskanmak bazı kişiler için güzel birşey olsa da genel itibariyle karşıdakini sıkan bir durumdur. Bir de bu yüzden yapılan kavgalar çok sıksa huzurunuz kaçacaktır. İnsanlar evliliklerde mutlu olmayı planlar, huzursuzluk yaratacak her tavır evlilik düşüncesinde soru işaretleri oluşturacaktır.

Sevdiğiniz kişiyi arkadaşlarınızla ve ailenizle tanıştırın. Bu klişe bir hareket gibi gözükse de aileyle tanışmak ilişkiye bir remiyet kazandırır. Kişiler kendine çeki düzen verir ve nasıl bir ailenin çocuğuyla aşk yaşadığını görür. Aileyle tanıştıktan sonra karşılıklı selam göndermeler ve muhabbetler başlayacaktır. Ailenizi seven biri de evliliğe daha sıcak bakacaktır. Sizi de ailesiyle tanıştırmak isteyecektir. Sonra da aileler birbiriyle taşınır ve evlilik kaçınılmaz olur. Ailesiyle tanıştıdığınızda kendiniz gibi olmaya özen gösterin. Mutlaka saygılı olmalısınız. Tanışmaya gittiğinizde yabancılık çekmiyormuş izlenimi verin. Annesine yardım edin, o evde yaşıyormuş gibi davranın. Tabiki bunu yaparken abartmamalısınız. Bu sefer de yalakalık yapıyormuş gibi görünebilirsiniz. Ailesiyle tanıştıktan sonra sevgilinize ailesini çok sevdiğinizi söyleyin. Onları çok abartılı olmamak şartıyla övün. Sizin yorumlarınız bir şekilde sevgilinizin ailesinin kulağına gidecektir. Bu da sizi sevmelerini sağlayacaktır ve sevgilinize evlilik için baskı yapacaklardır. Sizin uğraşmanıza gerek kalmaz.

Çok fazla dile getirilmese de cinsellik ilişkilerin devamı için önemli bir etkendir. Sevgiliniz cinsel açıdan sizi çok çekici buluyorsa size olan ilgisi azalmayacaktır. Cinsel açıdan tatamin olduğunu düşündüğünde sizi bırakmayı düşünmez. İlişkide cinsel haz fazlaysa evlendiğinizde de cinsel hayatınızın güzel gideceğini düşünecek ve evlilikten korkmayacaktır. Aldatmaktan yada aldatılmaktan korkan biri cinsellik konusunda takıntılı olabilir. Birbirinizi mutlu edecek fantaziler geliştirin ve sevgiliniz sizinle ömür boyunca sevişmenin hayalini kurmaya başlasın. Evlenmek istediğinizi farkettiğinde sizi kaybetmemek için evlilik adımları atmaya başlayacaktır.

İlişkide sürekli evlilikten bahsetmeyin. Çok sık dile getirdiğinizde karşıdaki kişi irite olacaktır ve bu kavramdan uzaklaşacaktır. Daha çok iyi tanımadığınız biri size evlilik mesajı veriyorsa siz bir o kadar geri adım atarsınız. Acele etmemelisiniz ve ilişkiyi akışına bırakmalısınız. Evlilikten konuşmadığınız zaman o size evlilikle ilgili sorular sormaya başlayacaktır. Sevdiğiniz kişinin gözünde evlilik delisi biri gibi gözükmeyin. Evlilik güzel birşey ancak doğru kişiyle olursa deyin. Evlilik için evlenmem mesajı verdiğinizde doğru kişi olmak için çabalayacaktır. İlişkinin heyecanı kaybedilmemeli ve ilişki monotonlaşmamalı. Kendinizden emin duruşunuz ve güvenli tavrınız karşıdaki kişiyi etkileyecektir ve ona göre hareket edecektir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.