Özgür Bilgi Kanalı

Evlerde Renklerin Doğru Kullanımı
Evler hem gün boyu içinde ikamet ettiğimiz hem de iş hayatının yoruculuğundan kaçışımızdaki en değerli mekânlardır. Bu alanların doğru renkler kullanılarak dekore edilmesi hem psikolojik olarak rahatlamaya hem de sıkıcı günün ardından huzur bulmaya yardımcı olur.
Huzurlu ve sıcak mekânlar her zaman insanların psikolojilerini olumlu etkilemiştir. Bu sebep ile kullanılacak olan renk tonları odaların türüne, büyüklüğüne, kullanım alanlarına göre farklılık gösterir.
İç Mekân Renk Seçimleri Nasıl Olmalıdır?
İç mekânlar insan psikolojisi için en önemli mekânlardır. Bu alanların yanlış renk seçimleri ile kasvetli ve boğucu hale getirilmesi o alanda bulunan kişilerinde ruhsal durumuna etki eder. Bu anlamda renk seçimi oldukça önemlidir. Renk seçimi yaparken alanın büyüklüğü ya da darlığı da önem taşıyıp farklı alanlarda farklı uygulamalar yapılır.
Küçük Alanlarda Hangi Renkler Kullanılır?
Küçük ya da dar olan alanlarda renk seçimi büyük alanlara göre daha özel ve önemlidir. Bu alanların öncelikli olarak ışık alıp almaması önem taşır. Gün ışığından da yoksun olan mekânlarda genellikle açık tonlar hâkimken tek tondan sıkılanlar için açık iki ton kullanımı yapılabilir. Büyük alanlara göre bir farkı ise tek duvara iki renk uygulaması durumu oda da daha da dar bir his yaratır. Ayrıca mobilyalarında açık tonlu olması odayı daha sıcak bir hale sokabilir.
Büyük Alanlarda Doğru Renk Seçimi Nasıl Yapılır?
Büyük alanlar her ne kadar her renk tonunu kaldırabilir gibi görünse de bu alanlarda kullanılan mobilyalarda alanın duvar rengine etki eder. Koyu tonlu mobilyaların yer aldığı büyük alanlı mekânlara kullanılan koyu renk duvar uygulaması alanda kasvet yaratıp itici bir hal almasına sebep olacaktır. Bu sebeple bu alanlarda renklendirme kullanırken özellikle mobilyalara dikkat edilmelidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.