Özgür Bilgi Kanalı

evtiko

Ev Satışında İşinizi Zorlaştıran 8 Hata

İnsanların hayatlarında değişimler oldukça farklı ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Ev değiştirme ve yeni bir ev ihtiyacı da bunlardan biri. Ev satışında talep süreklilik arz ederken yapılan bazı hatalar ise satışı olumsuz etkiliyor ve evin hızlı satışına engel olabiliyor.

İşte ev satışını zorlaştıran 8 hata;

 1. İlanda eksik bilgi vermek

Ev satışına karar verdikten sonra ilk iş bunu üçüncü kişilere duyurmaktır. İnternet bu konuda ilk başvurulan mecralardan biri. Emlak satışında önde gelen siteleri araştırarak evinizin özelliklerini detaylı bir şekilde bu sitelerde paylaşabilirsiniz. Yanlış ve eksik ilan bilgisi vermek ise bu konuda en sık yapılan hatalardan biri.

 1. Fotoğraf çekimine önem vermemek

Emlak sitelerinde paylaştığınız fotoğrafların evi gerçekten doğru şekilde yansıttığına emin olun. Aksi takdirde hem sizin hem de karşı tarafın vakti boşa gider. Fotoğrafların yüksek kalitede olması ve aydınlık bir zamanda çekilmesi de önemli ayrıntılar arasında.

 1. Satış fiyatını değerinden yüksek belirlemek

Herkesin evi değerlidir. Satış fiyatını kendi değerlerinize göre değil çevredeki evlerin satış fiyatları ile doğru oranda belirlemeli ve mutlaka uzman bir danışmandan satış fiyatı konusunda yardım almalısınız. Böylece evinizin satış süreci uzamamış olur.

 1. Kolay ulaşılabilir olmamak

Evinizle ilgilenen alıcıları doğru bilgilendirmek ve hızlı olmak evinizin satışını da hızlandırır. Bu konuda ilgili olmak, iletişim bilgilerinizi paylaşmak ve kolay ulaşılabilir olmak satış hızını önemli ölçüde etkiliyor.

 1. Krediye uygunluk durumunu belirtmemek

Son yıllarda ev kredisinin yaygınlaşmasıyla birlikte kredi ile ev sahibi olmak daha kolay hale geldi. Evinizin krediye uygunluk durumunu belirleyerek bu konuyu karşı tarafa belirtin. Krediye uygun evlerin daha kolay satıldığı gerçek.

 1. Ev sunumunda özensiz olmak

Alıcılar evi görmek istediklerinde dağınık, pis ve havasız bir ortamla karşılaştıklarında fikirleri olumsuz yönde değişir. Bu nedenle evinizi sunuma iyi hazırlamalı ve evinizin en iyi halinde olduğundan emin olmalısınız.

7. Pazarlıkta ısrarcı olmak

Pazarlık konusunda açık ve dürüst hareket etmeye özen gösterin. Evinizin değerini çok aşağı çekmeden veya çok yüksek fiyatlarla pazarlamaktan kaçınarak makul ve karşı tarafla anlaşabileceğiniz bir pazarlık sürdürebilir ve belirli bir fiyat konusunda ısrarcıysanız bunun nedenlerini karşı tarafa mantıklı şekilde açıklamalısınız.

 1. Ev satışında yardım almamak

Evinizin pazarlamasını geleneksel yollardan da yapmalısınız. Evinizi tek başınıza satmak istediğinizde sürenin uzayabileceğini unutmayın. Güvendiğiniz gayrimenkul danışmanları ile iletişime geçerek evinizin satışı konusunda onlara haber verebilirsiniz. Böylece onlar da portföylerine göre size alıcı bulabilirler.

Ev satışı konusunda hızlı adımlar atmak istiyorsanız Evtiko’nun güvenilir emlak danışmanları ile hemen iletişime geçerek, evinizi Evtiko’ya hızla satabilirsiniz. Evtiko.com’a girerek form doldurmaya başlayın, ev satış sürecinizi anında başlatın.

Evinize Ücretsiz Teklif Alın

Kaynak: http://blog.evtiko.com/ev-satisinda-isinizi-zorlastiran-8-hata/

Teklif

Evtiko’da her şey teklif formunu doldurmanızla başlar. Teklif almak tamamen ücretsizdir. Teklifimizi, yazılı olarak size ilettikten sonra maksimum 3 günlük bir düşünme süreniz vardır.

Fiyatlama

Evinizin değerlemesi sistemimizdeki veritabanına bağlı algoritmalar ve bünyemizdeki profesyonel lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanlarınca yapılmaktadır.

Satış İşlemi

Teklifin kabulünün ardından, satış için gerekli evrakların temini satıcı tarafından sağlanır. Evrakların tamamlanmasının ardından, işlem günü kararlaştırılır ve tapu müdürlüğünden randevu alınır. Teklif edilen tutar, tarafınıza ödenecek net tutardır. Herhangi bir masraf kalemi belirtilerek sonradan bir kesinti yapılmaz. İşlem esnasında Evtiko bloke çek ile ödeme yapar.

Evlerin Sonraki Satış Süreci

Evtiko, sizden aldığı evde gerekli tadilatları ve yenilemeleri yapar. Ev temizlenir ve satışa hazır hale getirilir. Ardından evinizin resimleri profesyonel fotoğrafçılarımız tarafından çekilir. Bundan sonra evin satış süreci başlar. Evtiko kendi kanalları ve iş ortakları aracılığıyla evin nihai sahibine satışını gerçekleştirir.

Size Faydası

Evtiko sayesinde uzun ve yorucu bir ev satış sürecine hiç girmeden daha ilk günden paranızı alarak mutlu sona erişmiş olursunuz. Paranızın tamamını PEŞİN olarak alırsınız. Geri kalan bütün satış süreçleriyle artık Evtiko ilgilenecektir.

Evtiko hakkında

Evtiko ev alma ve satma deneyimini tümüyle değiştirerek hayatınızı kolaylaştırmayı hedefleyen yenilikçi bir oluşumdur. Evtiko teknolojik değerleme sistemi ile evinizi saatler içinde değerleyip size bir teklif sunar, bu teklifi kabul etmeniz durumunda hemen evinizi satın alır. Aldığı evleri ise renovasyon işlemlerinden geçirerek evlere değer katar ve alıcı için hazır hale getirir.

Evinizi satmak istediğinizde,

 1. Satmak istediğiniz evinizle ilgili bilgileri ister internet sitemizdeki formu doldurarak, ister 0 (850) 532 86 00 veya 0 (212) 963 00 86 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bize iletiyorsunuz.
 2. Bu bilgilerle, güncel verilere sahip algoritmalardan oluşan değerleme sistemimiz sayesinde saatler içinde eviniz için bir teklif veriyoruz.
 3. Teklifimizi 3 gün içinde kabul etmeniz durumunda satın alma ekibimizin ziyareti ve eksperlerimizin yerinde incelemesi sonucunda satın alma sürecini başlatıyoruz.
 4. Eğer ev kullanımda ise evin boşaltılması için ve tapu dairesinde işlemlerin gerçekleştirilmesi için operasyon birimimiz ile tarihleri netleştiriyoruz.
 5. Ödemenizin tamamını tapu işleminin gerçekleştiği gün hesabınıza geçiyoruz.

Ev almak istediğinizde,

 1. Satın almak istediğiniz ev ile ilgili internet sitemizdeki satılık evler kısmında bulunan alternatiflerden ilgilendiğiniz evin ilanına girerek, ilgili yetkilimizle doğrudan iletişime geçebiliyorsunuz.
 2. Uzman ekibimiz eşliğinde evi ziyaret ederek kararınızı verdikten sonra satın alma süreci başlıyor.
 3. Kredi kullanmayı düşünmeniz durumunda Evtiko evleri krediye uygun ve hukuki açıdan sorunsuz evler olduğu için kolaylıkla kredi başvurunuzu gerçekleştiriyorsunuz.
 4. Operasyon birimimiz ile taşınmak istediğiniz günü ve tapu dairesinde işlemin gerçekleşeceği günü netleştiriyoruz.
 5. Tapu dairesinde imzalar atıldıktan sonra renovasyon sürecinden geçmiş masrafsız, tadilat gerektirmeyen, taşınmaya hazır yeni evinize sahip oluyorsunuz.
 6. Ayrıca size Türkiye’de ilk defa, sadece Evtiko’da bulunan “İade Garantisi” ile evinizi 12 ay içerisinde iade etme hakkı veriyoruz.

Neden evimi Evtiko’ya satmalıyım?

Ev satmak çoğu zaman yorucu ve stresli bir iştir. İstanbul’da ortalama ev satma süresi 6 ayı bulmaktadır. Bu 6 aylık süreçte evini satmak isteyen mülk sahiplerinin çoğu sürecin baskısını daha ilk haftalarda yoğun olarak hissetmeye başlar. Özellikle süreci uzatan sebeplere bakıldığı zaman %95’lik büyük bir kısmını hatalı fiyatlandırmanın oluşturduğu görülür.

Evtiko ise başvuru yaptığınız ilk günden itibaren evinizi güncel verilere sahip algoritmalardan oluşan değerleme sistemi ile piyasa koşullarına uygun değerinde fiyatlandırır ve operasyon birimi ile satış sürecini sizden devralarak sizi bütün bu yorucu ve stresli süreçlerden kurtarır.

Neden Evtiko Evi almalıyım?

Evtiko evleri, piyasa koşullarına uygun şekilde satın alındıkları için güncel piyasa fiyatına sahip evlerdir. Daha sonrasında renovasyon işlemlerinden geçirildikleri için de herhangi bir masraf gerektirmeyen, oturuma hazır evlerdir. Evlerin hepsi taşınmaya hazır, masrafsız, krediye uygun ve hukuki açıdan sorunsuz evlerdir.

Evtiko evlerini dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Böylece ev sahibinin programına bağlı kalma gerekliliğinden kurtulursunuz. Evtiko evlerin sahibi konumunda olduğundan, ev alırken komisyon ödemezsiniz. Evtiko ile evinizi profesyonel bir kurumun güvencesi altında satın alır, işlemlerinizi hızlıca halledersiniz. Evtiko’nun sunduğu İade Garantisi ile satın aldığınız evi 12 ay içerisinde iade edebilirsiniz.

Bize iletişim sayfamızdan, 0 (850) 532 86 00 veya 0 (212) 963 00 86 numaralı çağrı merkezimizden veya info@evtiko.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Evtiko’ya nasıl ev satarım?

Evtiko;

 • Tapu Senedinde gayrimenkul tipi konut veya mesken olan
 • İstanbul’da bulunan
 • 1.000.000 TL altında olan
 • Metrekare birim fiyatının maksimum 6.000 TL olması. (Ör: 100 metrekare eviniz var ve değeri 650.000 TL. Bu evin metrekare birim fiyatı 6.500 TL olduğu için kriterlerimizin dışında kalıyor.)
 • Tapuda Kat Mülkiyetli veya Kat İrtifaklı olarak kayıtlı (Kat İrtifaklı ise krediye uygunluğu bulunan)
 • Tapu üzerinde satın alınmasına engeli bulunmayan

dairelere teklif verir.

Satmak istediğiniz evinizle ilgili bilgileri ister internet sitemizdeki formu doldurarak, isterseniz de 0 (850) 532 86 00 veya 0 (212) 963 00 86 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bize iletebilir saatler içinde evinize teklif alabilirsiniz.

Evtiko’dan teklif alırken size verilen teklif 2 satın alma modeline göre verilir. Bunlar Tapu Modeli ve GSVS Modelidir.

Tapu Modeli; Evtiko’nun tapuyu üstüne alarak gerçekleştirdiği satın alma modelidir. Maliyeti GSVS Modeli’ne göre daha yüksek olduğu için, tarafınıza iletilecek teklif GSVS Modeli’ne göre daha düşük olacaktır.

GSVS Modeli; GSVS’nin açılımı Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi demektir. Bu sözleşme evinizi 3. şahıslara satmak üzere sizden vekaletname aldığımız satamadığımız takdirde de en geç 12 ay sonra evinizi satın alacağımızı vadettiğimiz sözleşmedir. Maliyeti Tapu Modeli’ne göre daha düşük olduğu için teklifiniz Tapu Modeli’ne göre daha yüksek olacaktır.

Evinizin üzerinde bulunan ipotek miktarı, evin değerinin altında bir rakam olduğu takdirde Evtiko’dan teklif alabilirsiniz.

Hisse tapulu evinizi satabilmek için hisse sahibi bütün mülk sahiplerinin satış işlemine katılması şartıyla ya da bütün hisse sahiplerinin tek bir kişiye yetki verdiği vekâletname ile Evtiko’dan teklif alabilirsiniz.

Evtiko’dan teklif alırken ücret ödemezsiniz.

Teklif Mektubu geçerlilik süresi 3 gündür.

Evinizin değerlemesi sistemimizdeki piyasa koşullarına uygun güncel verilere sahip algoritmalardan oluşan değerleme sistemi ile profesyonel SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanlarınca yapılmaktadır. Sistemimizin veri tabanı bölgenizde bulunan; emsal oluşturabilecek özelliklere sahip fiyatlardan ve daha önce gerçekleştirilmiş yakın tarihli ekspertiz raporlarından oluşmaktadır.

Teklifimizi kabul ettikten sonra satın alma ekibimiz sizinle direkt olarak temasa geçer ve dairenizin ziyaretini gerçekleştirerek bize vermiş olduğunuz bilgilerin kontrolünü sağlar. Bilgiler doğrulandıktan sonra SPK lisanlı Ekspertiz Uzmanı tarafından ise ikinci ziyaret gerçekleştirilir. Daha sonrasında ise Operasyon birimimiz sizinle iletişime geçerek satın alma işlemini tamamlar. Bütün bu süreçler sonrasında evinizde satışa engel bir durum çıkmaması durumunda süreç 2 ila 3 gün içerisinde tamamlanacaktır.

Tapu masrafları ve noterde gerçekleşecek bütün işlemlerde masraflar Evtiko tarafından ödenir.

Ödemenizi seçtiğiniz modele göre tapuda işlemin gerçekleştiği ya da noterde imzaların atıldığı gün içerisinde alırsınız.

Evtiko’dan nasıl ev satın alırım?

Evtiko Evleri;

 • 12 ay iade garantilidir.
 • Satın alındıktan sonra detaylı bir renovasyon sürecinden geçirilip temizlendiğinden taşınmaya hazır, masrafsız evlerdir.
 • Hukuki açıdan sorunsuz evlerdir.
 • Piyasa koşullarıyla tutarlı şekilde satın alındıkları için güncel piyasa fiyatına sahip evlerdir.

Evtiko evlerini dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Böylece ev sahibinin programına bağlı kalma gerekliliğinden kurtulursunuz. Evtiko evlerin sahibi konumunda olduğundan, ev alırken komisyon ödemezsiniz. Evtiko ile evinizi profesyonel bir kurumun güvencesi altında satın alır, işlemlerinizi hızlıca halledersiniz. Evtiko’nun sunduğu İade Garantisi ile satın aldığınız evi 12 ay içerisinde iade edebilirsiniz.

Evtiko olarak ev satma sürecinde olduğu kadar, ev alma sürecinde de müşterilerimizin memnuniyetini önemsiyoruz. Bu nedenle müşterilerimize Evtiko’dan satın aldıkları evleri 12 ay içerisinde iade etme hakkı veriyoruz.

İade garantisinden yararlanabilmek için satın alma tarihinden itibaren 12 ay içerisinde yazılı bir şekilde Evtiko’ya geri iade talebinizi iletmeniz gerekmektedir.

İade işleminin gerçekleştirilebilmesi için gereken koşullar ise şunlardır:

 • İadeyi talep ettiğiniz tarihte evi alan kişi olarak sizin ya da birinci dereceden akrabalarınızın evde ikamet ediyor olması
 • Evin bulunduğu bina ya da bölgede herhangi bir nedenle ciddi ölçüde değer kaybına sebep olan ya da olabilecek imar değişikliği ya da ruhsat iptali gibi şartların meydana gelmemesi
 • Doğal afet ya da toplumsal olaylar gibi nedenlerle ev veya çevresinde zarar veya değer kaybı durumunun oluşmaması

Bu koşulları sağlayan evinizin iadesi yapılırken, Evtiko’nun faaliyet masrafları ve evin geçen süredeki kullanımı nedeniyle yaşadığı değer kaybı gözetilerek ilk satış bedelinden %10 cayma bedeli düşülmektedir. Ayrıca iade işlemi nedeniyle çıkacak tapu harcı ve vergiler gibi masraflar müşteri tarafından karşılanır.

Evtiko evleri ile ilgili detaylı bilgileri sitemizde yer alan Satılık Evler sayfasından, Hürriyet Emlak ve Sahibinden sitelerinde yer alan ilanlarımızdan ya da 0 (850) 532 86 00 veya 0 (212) 963 00 86 numaralı çağrı merkezimizden öğrenebilirsiniz.

Bize iletişim sayfamızdan, 0 (850) 532 86 00 veya 0 (212) 963 00 86 numaralı çağrı merkezimizden veya info@evtiko.com adresinden ulaşarak ya da ilanlarımızda numarası yer alan saha ekibimizdeki ilgili kişi ile direkt irtibata geçerek, dilediğiniz Evtiko evini istediğiniz gün ve saatte ziyaret edebilirsiniz.

Satın almak istediğiniz daireye karar verdikten sonra Evtiko sizin için tüm evrak işlerini kısa sürede halleder ve ilgili Tapu Müdürlüğü’nde maksimum 5 iş günü içerisinde satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Evtiko evleri taşınmaya hazır evler olduğundan tapu devri gerçekleştikten sonra dilediğiniz zaman ekstra hiçbir masrafa girmeden taşınabilirsiniz.

Satın alma süreci kredi kullanımınıza da bağlı olarak maksimum 5 iş günü içerisinde tamamlanmış oluyor.

Evtiko takas sistemi ile çalışmamaktadır.

Evtiko & Emlakçı İşbirliği

Elbette. Evtiko ile hem ev satın alma hem de ev satma süreçlerinde çalışabilirsiniz. Güvenilir bir alıcı olarak pek çok emlakçıya, müşterilerine değer sunmada yardım ediyoruz. Web sitemizdeki teklif alma formunu portföyünüzdeki evin bilgileri ile doldurarak teklif alabilir, sonrasında teklifi müşterinize sunabilirsiniz. Dilerseniz de satışta bulunan Evtiko evleri için hizmet bedeli karşılığında bizimle çalışabilirsiniz.

Evtiko saatler içerisinde portföyünüzdeki evlere teklif sunduğundan ev alım-satım süreçlerini kolaylaştırır ve müşterinize hızlıca teklif vermenize yardımcı olur. Bu sayede elinizdeki portföyü çok hızlı şekilde hizmet bedeliniz karşılığında satabilirsiniz.

Ayrıca emlakçı olarak, ev arayışındaki müşterilerinize iade garantisi olan, renovasyondan geçirilmiş, hukuki olarak sorunsuz, temizlenmiş ve taşınmaya hazır olan Evtiko evlerini hizmet bedeliniz karşılığında sunabilir, dilediğiniz zaman bu evleri müşterilerinize gösterebilirsiniz.

Portföyünüzde hızlı satılması gereken bir ev varsa aylarca eve alıcı aramakla uğraşmadan temsil ettiğiniz portföyün bilgileri ile web sitemizde bulunan teklif alma formunu doldurarak ya da Whatsapp İletişim Hattımızdan (0541 322 10 10) portföy bilgilerini bizimle paylaşarak saatler içinde teklif alabilirsiniz. Müşteriniz, teklifimizi kabul ederse evin tapusunu devrettiği gün ödemesini alır, siz de emlakçı hizmet bedelinizi alırsınız.

EVTİKO, portföyünüzdeki evin hemen satılmasını sağlamak dışında, beraber çalıştığı danışmanlara gayrimenkullerin devir süreci tamamlandığında, satın alınan gayrimenkulün satış bedeli üzerinden hizmet bedelini fatura karşılığında öder.

EVTİKO ile iş birliğiniz arttıkça daha fazla kazandığınız bir paylaşım modeli vardır.

EVTİKO’nun satın alacağı ya da satacağı ev adedi üzerinden:

 • 1-5 arası portföy – %1 (+KDV)
 • 6-20 arası portföy – %2 (+KDV)
 • 21 ve sonrası portföy – %2,5 (+KDV)

hizmet bedeli ödenecektir.

Evtiko;

 • Tapu Senedinde gayrimenkul tipi konut veya mesken olan
 • İstanbul’da bulunan
 • 1.000.000 TL altında olan
 • Metrekare birim fiyatı maksimum 6.000 TL olan
 • Tapuda Kat Mülkiyetli veya Kat İrtifaklı olarak kayıtlı (Kat İrtifaklı ise krediye uygunluğu bulunan)

Tercih Ettiğimiz Diğer Kriterler:

 • Arakat olması
 • Emsallerine göre uygun fiyatta olması
 • Tapuda sorun olmaması (ipotekli tapu olması halinde, ipotek bedelinin satış bedelinin altında kalması gereklidir)
 • Tapu üzerinde satın alınmasına engeli bulunmayan

dairelere teklif verir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.