Özgür Bilgi Kanalı

facebook hesap silme

Sanırım sizde facebook’un sahip olduğu milyonlarca kullanıcıdan birisiniz ve facebook hesabınızı silmek için buraya geldiniz. Facebook hesabınızı silmek için bir çok nedeniniz olabilir. Sevgiliniz istemiyor olabilir, virüs girmiş olabilir, saçma sapan paylaşımlar yapıyor olabilir. Ama merak etmeyin sizlere facebook hesap silme işlemlerini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Facebook Hesabınızı Silerken Dikkat Etmeniz Gerekenler.

 • Hesabınızı silmeden işlemlerini başlatmadan önce hesabınıza ait grupları ve sayfaları silin.
 • Hesap Silme işlemleri bittiğinde profiliniz facebook’ta görüntülenemez ve arama sonuçlarında çıkmaz
 • Hesabınızı silmeden önce yedeğini almayı unutmayın.
 • Hesabınız 14 gün boyunca facebok’un veritabanında tutulur.
 • Eğer 14 gün boyunca hesabınıza girmezseniz 14.günün sonunda hesabınız tamamen silinir..
 • Eğer 14 gün içinde hesabınıza girerseniz silme sürecini iptal etmiş olursunuz ve hesabınız silinmez.

Sıkça Sorulan Sorular.

Facebook hesabımı silmeden önce yedeğini alabilir miyim ?

Evet alabilirsiniz.Silmeden önce talep ettiğinizde facebook size hesabınız hakkında tüm bilgileri içeren bir dosya verecektir. Dilediğinizde bu dosyayı facebook’a yükleyerek hesabınıze yeniden kavuşabilirsiniz. Detaylı bilgi için üst menüdenfacebook hesap silmebağlantısına tıklayın.

Hesabımı Dondurmalı mıyım ? Yoksa Silmeli miyim ?

Bu tamamen size kalmış birşey. Eğer facebook’a bir daha girmeyecekseniz silmenizi öneririz. Yok ben facebook’suz yapamam derseniz kapatmanızı öneririz.

Mobil Cihazlardan Facebook Hesabı Nasıl Silinir ?

Bu konu biraz karmaşık. Bu yüzden burada kısaca açıklayamıyoruz. Üst sekmeden mobil cihazlardan facebook silme bağlantısına tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Facebook Mark Zuckerberg Tarafından 2004, Şubat ayında kurulmuştur. Dünyadaki en büyük sosyal ağdır. Günümüzde çoğu insan facebook’u etkin bir biçimde kullanmaktadır. Böyle bir sosyal ağda bazen sizi rahatsız eden sorunlar çıkabilir Örneğin hesabınıza virüs bulaşabilir, şifreniz başkasının eline geçmiş olabilir, sizi rahatsız eden biri olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayıfacebook hesap silmeişlemlerini başlatmak isteyebilirsiniz.Ama facebook hesabı silmeyi bilmiyor olabilirsiniz. Biz sizlere facebook silme hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Facebook hesabı silme işlemleri için yukarıdaki menümüzden “Facebook Hesap Silme” sekmesine tıklayınız. Not: Bu işlemleri yaparken dikkatli olunuz.

Facebook Hesap Dondurma

İlk olarak facebook hesap silme vefacebook hesap dondurmakonularının birbirinden tamamen farklı olduğunu belirtmek istiyorum. Çünkü facebook hesabınızı dondurursanız hesabınız facebook’un veritabanında saklı tutulacaktır. Fakat hesabınızı silmek isterseniz tüm bilgileriniz facebook’tan silinecek ve bir daha ulaşılması mümkün olmayacaktır. Facebook hesap dondurma işlemleri hakkında detaylı bilgi için üst menümüzden “Facebook Hesap Kapatma” sekmesine tıklayınız.

Facebook Sayfa Silme

Bildiğimiz gibi facebook’ta sayfa, ve hayran sayfası açabiliyoruz. Genellikle ünlülerin ve eğlenceyi seven insanlar facebook sayfası açar. Fakat belli bir müddetten sonra facebook sayfanızla yaşadığınız sorunlardan dolayı sayfanızı silmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu işlemler o kadar basit değildir ve dikkat edilmesi gerekir. Facebook sayfa silme konusunda bir bilginiz yoksa facebook sayfa silme adlı makalemizi okuyabilirsiniz

Facebook Hesap Silme adım adım anlatım

Facebook herkesin kullanması için Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Dünyada milyonlarca kullanıcı olan en büyük sosyal ağdır. Milyonlarca kullanıcı olan bir sistemde insanlar hesaplarını belli veya belirsiz nedenlerden dolayı silmek veya kapatmak isteyebilirler. Bu yazıda facebook hesabını silmek isteyenlerefacebook hesap silmeişlemlerini detaylı bir şekilde sizlere anlatacağım.

İlk olarak sizlerefacebook hesap kapatma ,facebook hesap silmearasındaki farkı belirtmek istiyorum. Hesap kapatma hesabınızı siteden geçici olarak devre dışı bırakır ve kimse sizle iletişim kuramaz, kimse sizin profilinizi görünteleyemez fakat facebook hesabınızı silmek istiyorsanız hesabınız siteden komple kaldırılır. Bir daha hesabınıza erişmeniz mümkün olmayabilir. Bu yüzden işlemleri detaylı birşekilde okumanızı istiyorum. Yoksa üzülebilirsiniz 🙂

İşlemler için aşağıdaki adımları uygulayın. Eğer resimleri net göremiyorsanız resimlere tıklayın resimler tam sayfada açılacaktır.

1.Adım

İlk olarak sağ üst köşedeki aşağıya doğru bulunan ok işaretine tıklayın ve açılan sekmeden ayarlara girin.

2.Adım

Eğer ileride tekrarfacebookkullanmayı düşünüyorsanız ve paylaşımlarınızın resimlerinizin arkadaş listenizin kaybolmasını istemiyorsanız. Sol üst köşedeki genel kategorisine tıklayın ve altta bulunan “Kopyasını İndir linkine” tıklayınız. Bu şekilde facebook size hesabınızın bir kopyasını verecektir. Bu kopyada paylaşımlarınız arkadaş listeniz resimleriniz vb. hesabınız hakkında herşey olacaktır. Eğer ilerde hesabınızı geri yüklemek isterseniz bu dosyayı kullanacaksınız. Ben almanızı öneriyorum.

3.Adım

“Kopyasını indir” linkine tıkladıktan sonra açılan sayfada arşivimi başlat butonuna tıklayın. Sizden şifrenizi girmenizi isteyecektir. Şifrenizi girdikten sonra kopyasını dosya halinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

4.Adım

Daha sonra sol menüden uygulamalarıma girin. Uygulamalarınızı komple kaldırın. Çünkü facebook hesabınızı sildikten sonra hesabınızda bir hareketlilik olmasını istemiyor.

5.Adım

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra artık hesabınızı silebilirsiniz. Hesabınızı silmek için aşağıdaki linke tıklayın.

facebook hesap silme

Facebook hesap silme linki

Facebook hesap silme linkive bağlantısı aşağıdadır.

https://www.facebook.com/help/delete_account

 1. Adım ( Son)

Son olarak açılan sayfada şifre kısmını doldurun ve güvenlik metnini girin.

Tamam butonuna tıkladığınızda facebook hesabınız silinmiş olacaktır. Eğer hesabınızı yedeklediyseniz facebook’ un size vermiş olduğu dosyayı kullanarak silmiş olduğunuz hesabınızı tekrardan kullanabilirsiniz. Eğer yedeklemediyseniz artık facebook hesabınıza erişim mümkün olmayacaktır. Bunları göz önüne alarak işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook hesabınızı silerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar. Lütfen bunları göz önüne alarak hesabınızı siliniz.

 • Hesap silme işlemlerini tamamladığınızda profiliniz arkadaşlarınız ve çevreniz tarafından asla görüntülenemez ve arama sonuçlarında çıkmaz. Sizi aramak isteyenler bulamayacaklardır.
 • Hesabınız 14 gün boyunca bekletilir.(Yani hesabınızı silme işlemlerini tamamlasınız bile 14 gün boyunca facebook’un veritabanında tutulur.)
 • Facebook hesabınızı sildiğinizde 14 gün boyunca hesabınıza giriş yapmazsanız hesabınız 14 günün sonunda kalıcı olarak silinir.
 • 14 günden sonra hesabınızı geri getirmek mümkün değildir.

Facebook Grup Silme

Bildiğimiz gibi dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi olan facebook’ta gruplar oluşturabiliyor, ve başka gruplara katılım yapabiliyoruz. Bunlara ekl olarak gruplarda satış, paylaşım, yardımlaşmalar yapabiliyoruz. Fakat bazen gruplarda anlamazlıklar olabilir, insanlar birbirlerini kırabilir, ahlaksız şeyler paylaşılıyor olabilir. Tüm bunlardan dolayı facebook grubumuzu silmeyi veya kapatmayı isteyebiliriz. Fakat yapmaya gelincefacebook grup silmeişlemleri için ne yapmamız gerektiğini bilmiyor olabiliriz .J İşte ben size buradafacebook grup silmeişlemlerini resimlerdende faydalanarak sizlere anlatacağım. Tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları eksiksiz olarak uygulamak. Eğer yapamadığınız biryer olursa hiç çekinmeden yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Eğer resimleri görmekte zorluk çekiyorsanız resmin üstüne tıklayınız. Resim tam ekranda açılacaktır.

İlk olarak şundan bahsetmek istiyorum. Birfacebook grubunu silmeniz için kesinlikle o grubun yöneticisi ve kurucusu olmalısınız. Aksi halde o grubu silmeniz mümkün olmayacaktır.

Facebook Grup Silme Linki

Size ait grup listesinehttps://www.facebook.com/groups/?category=membershipbu linkten ulaşabilirsiniz.

Eğer bu şartı sağlıyorsanız, Facebook grubunuzu silmeden önce gruptaki kişileri grubunuzdan çıkarmanız gerekiyor. Eğer bir kişiyi nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi üyelerin listelendiği bölümde üyelerin altındaki ayarlar(dişli çark olan) butonuna tıklayın ve Gruptan çıkar linkine tıklayınız. Bu size zor gelebilir ancak. Bu şekilde tüm üyeleri gruptan çıkarmalısınız.

Tüm üyeleri gruptan çıkardıktan sorna grupta bir tek siz kalacaksınız. Grupta bir tek siz kaldığınızda sizde gruptan ayrıl butonuna tıklamalısınız. (Bana kalırsafacebook grup silmeişlemlerinin en saçma yanı bu. Bence bir buton olmalı grubu sil diye ve tıkladığımızda grup silinmeli. Fakat facebook gruplara önem verdiği için bu işlemleri zorlaştırmış gibi gözüküyor.) Her neyse, eğer gruptan ayrıl butonuna tıkladıysanız karşınıza “Ayrıl ve Bu Grubu Sil?” böyle bir uyarı gelecektir. Bu uyarıya “Ayrıl ve Sil” butonuna tıklayın. Butona tıkladığınız anda grup facebook’tan tamamen silinmiş olacaktır.

Keşke size daha kolay ve alternatif bir yöntem anlatabilseydim. Çok yorucu , uzun işlemler. Size söz veriyorum daha kolay bir yol çıktığında buradan yayınlayacağım.

Ayrıca Instagram hesap silme hakkında yazımızı da okuyabilirsiniz. ⇒ http://ozgurlukicin.com/teknoloji-haberleri/instagram-hesap-silme/


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.