fed faiz kararı

Genel ekonomik faaliyet ilk çeyrekte yavaşlamış olsa da, hane halkı harcamaları ve işletme sabit yatırımları güçlü kalmaya devam etti. İş kazanımları son aylarda güçlüydü ve işsizlik oranı önemli ölçüde azaldı. Enflasyon, pandemi, daha yüksek enerji fiyatları ve daha geniş fiyat baskılarıyla ilgili arz ve talep dengesizliklerini yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor.

Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali, muazzam insani ve ekonomik zorluklara neden oluyor. ABD ekonomisi üzerindeki etkileri oldukça belirsizdir. İstila ve ilgili olaylar, enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı yaratıyor ve ekonomik aktivite üzerinde baskı oluşturması muhtemel. Ek olarak, Çin’deki COVID ile ilgili karantinaların tedarik zinciri aksamalarını daha da kötüleştirmesi muhtemeldir. Kurul, enflasyon risklerine karşı oldukça dikkatlidir.

Komite, uzun vadede yüzde 2 oranında maksimum istihdam ve enflasyon elde etmeyi amaçlamaktadır. Para politikası duruşunda uygun sıkılaştırma ile, Komite enflasyonun yüzde 2 hedefine dönmesini ve işgücü piyasasının güçlü kalmasını bekliyor. Komite, bu hedefleri desteklemek için federal fon oranı hedef aralığını yüzde 3/4 ila 1’e yükseltmeye karar verdi ve hedef aralıkta devam eden artışların uygun olacağını tahmin ediyor. Buna ek olarak, Komite, bu beyanla bağlantılı olarak yayınlanan Federal Rezerv Bilançosunun Büyüklüğünü Küçültme Planlarında açıklandığı gibi, 1 Haziran’da Hazine menkul kıymetleri ve ajans borcu ve ajans ipoteğe dayalı menkul kıymetlerini azaltmaya başlamaya karar verdi. .

Para politikasının uygun duruşunu değerlendirirken, Komite, ekonomik görünüm için gelen bilgilerin etkilerini izlemeye devam edecektir. Komite, hedeflerine ulaşmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması durumunda, para politikasının duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacaktır. Komite’nin değerlendirmeleri, halk sağlığı, işgücü piyasası koşulları, enflasyon baskıları ve enflasyon beklentileri ile finansal ve uluslararası gelişmelere ilişkin okumalar da dahil olmak üzere çok çeşitli bilgileri dikkate alacaktır.

Para politikası eylemi için oylama, Başkan Jerome H. Powell; John C. Williams, Başkan Yardımcısı; Michelle W. Bowman; Lael Brainard; James Bullard; Esther L.George; Patrick Harker; Loretta J. Mester; ve Christopher J. Waller. Patrick Harker bu toplantıda yedek üye olarak oy kullandı.

Federal Açık Piyasa Komitesii, politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 0,75-1 aralığına yükseltti.

Para Politikasının Uygulanmasına İlişkin Kararlar

Federal Rezerv, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 4 Mayıs 2022 tarihli açıklamasında açıkladığı para politikası duruşunu uygulamak için aşağıdaki kararları almıştır:

 • Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu, 5 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere rezerv bakiyelerine ödenen faiz oranını yüzde 0,9’a yükseltmek için oybirliğiyle oy kullandı.
 • Politika kararının bir parçası olarak, Federal Açık Piyasa Komitesi, aksi belirtilmedikçe, New York Federal Rezerv Bankası’ndaki Açık Piyasa Masasını aşağıdaki iç politikaya uygun olarak Sistem Açık Piyasa Hesabı’nda işlem yapmak üzere yetkilendirmek ve yönlendirmek için oy kullandı. direktif:
  • Federal fon oranını yüzde 3/4 ila 1 hedef aralığında tutmak için gerektiği şekilde açık piyasa işlemleri gerçekleştirin.
  • Yüzde 1,0 minimum teklif oranı ve 500 milyar dolarlık toplam operasyon limiti ile gecelik geri alım anlaşması operasyonları yürütmek; toplam işlem limiti, Başkanın takdirine bağlı olarak geçici olarak artırılabilir.
  • Yüzde 0,8’lik bir teklif oranıyla ve karşı taraf başına günde 160 milyar dolarlık bir limitle bir gecelik ters repo anlaşması operasyonları yürütün; Karşı taraf başına limit, Başkanın takdirine bağlı olarak geçici olarak artırılabilir.
  • Federal Rezerv’in Haziran takvim ayında vadesi dolacak olan ve aylık 30 milyar doları aşan Hazine menkul kıymetlerinin anapara ödemelerinin miktarını açık artırmada yenileyin. Bu aylık tavana kadar Hazine kuponlu senetleri ve kupon anapara ödemelerinin aylık tavanın altında olduğu ölçüde Hazine bonolarını itfa edin.
  • Federal Rezerv’in elindeki ajans borcu ve ajans MBS’lerinden Haziran ayı içinde alınan ve aylık 17.5 milyar doları aşan anapara ödemelerinin tutarını ajans ipoteğe dayalı menkul kıymetlere (MBS) yeniden yatırın.
  • Operasyonel nedenlerle gerekirse, yeniden yatırımlar için belirtilen tutarlardan mütevazı sapmalara izin verin.
  • Federal Rezerv’in ajans MBS işlemlerinin çözümünü kolaylaştırmak için gerektiği şekilde dolar yuvarlama ve kupon takas işlemlerine katılın.”
 • İlgili bir eylemde, Federal Rezerv Sistemi Guvernörler Kurulu, 5 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, birincil kredi oranının 1/2 puanlık yüzde 1’e yükseltilmesini oybirliğiyle kabul etti. Boston, New York, Philadelphia, Cleveland, Richmond, Atlanta, Chicago, St. Louis, Minneapolis, Kansas City, Dallas ve San Francisco Federal Rezerv Bankalarının Yönetim Kurulları tarafından sunulan bu oranı belirleyin .

Bu bilgi, Federal Rezerv’in operasyonel araçlarının ayrıntılarına ve para politikasını uygulamak için kullanılan yaklaşıma ilişkin Federal Açık Piyasa Komitesi’nin veya Guvernörler Kurulu’nun kararlarını yansıtacak şekilde güncellenecektir.

Açık piyasa işlemleri ve yeniden yatırımlar hakkında daha fazla bilgi New York Federal Rezerv Bankası’nın web sitesinde bulunabilir .

Önceki İçerikTürk ve Dünya Edebiyatında İlk Yazar, İlk Şair, Roman ve Hikayeler
Sonraki İçerikReklam İzleyerek Para Kazanılır mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz