Film, Hitchcock, sinema, Sinema filmleri


Sinema

Sinema filmlerini sevmemin en büyük nedeni usta bakış açısı ve her zaman yenilikçi olmasından dolayı Alfred hitchcocktur. Zamanında çektiği gerilim ağırlıklı gilmler ile hala adından söz ettiren efsane yönetmen. Kariyerindeki filmlere göz atacak olursanız filmleri zamanın ötesinde çekilmiş ve hepsi kurgu yönüyle daha önce sinemada işlenmemiş olduğunu gösteriyor. Hitchcock un bu yaklaşımı sinemanın da gelişmesini sağlamıştır. Sinema ödüllerinden yana şansız olan yönetmenin bir çok filmi imdb top 250 listesine girmiştir.Şu an amerika ve dünya sinemasında çekilen filmlerin feyz aldığı filmlerin büyük bir çoğunluğunu alfred hitchcock çekmiştir. Özellikle gerilim ve korku filmlerinde öncü olan yönetmen bir çok filmin yapımcılığını da üstlenmiştir.
Hitchcock en kuşkucu filmlerini kendisinin ‘McGuffin’ dediği ve aslında hiçberşey olmayan bir şey üzerine kuruyor. Filmlerden sonra belki aradaki müzik belkide bir yerde saklanmiş ve ses çıkaran bir zanlı seyirciyi her ne kadar ürkütsede filmin sonunda o sesi açıklamayarak korku öğesini saklamış ve temeli hiçbir şey olan korkunun üzerine kurmuştur.
Hitchcock korku filmlerinde asıl önemli olanın tedirgin bekleyiş olduğunu söyler ve mcguffin nin nerden geldiğini bir röportajında anlatır.Bunu filmde geçen bir sahne ile anlatalım. Bir filminde ise trende kaybolan bir kadaın ısrarla ve aynı tonda bir ıslık melodisi çalar ve bu melodi sinema seyircisine önemliymiş gibi gösterilir. Film bittiğinde ise o melodinin aslında sadece seyirciyi filme bağlı tutmak olduğu gözükür tabiki o zamanlarda bu anlaşılamıyordu. Böyle kendisinin adını verdiği mcguffin i tam anlamıyla başarmış olmaktadır.
Hitchcock filmlerini sadece mcguffin fikri ile üretmeye devam ediyor.geri kalan hikayeyi kurgusal olarak tam ayarlayamasa da en büyük başarısını 1960 yılında mcguffin ile öyküyü kaynaştırması sonunda mükemmelliğe ulaştı ve size tavsiye edebileceğim gerilim filmlerinin anası olarak kabul edilen Psycho filmini çekti.
Filmde çalınan 40.000 dolarlık bir para var ve filmde bu konu üzerinde yoğunlaşmamız isteniyor . Kurgu o kadar sağlam yapılmış ki bizleri tamamen hikayenin içine alıyor. Ancak olayların örgüsü sadece bizi olayların geçtiği Bates hoteline sokmak olduğunu görecekler. Filmin sonunda ise çoğu izleyici paranın ne olduğu akıllarına bile gelmeyecek. Filmin sountrackları biraz insanı bunaltsada film kendi kategorisinde ilk olma özelliği taşımaktadır.Filmin Hitchcock gözünde başarıya ulaştığı bir röportajında geçmektedir. Ünlü duş sahnesinin çekimleri mükemmel olması istenmiş ve bu yüzden yaklaşık 70 kamera kullanılmış ve defalarca aynı sahne çekildi. Sahnenin mükemmel olana kadar süren çekimler yaklaşık bir hafta kadar sürdü.Ünlü duş sahnesinin izleyiceler arasında yarattiği ilk etkide ünlü bir yıldızın filmde öldürülmesinden sonra sinema salonunda ağlayanların , sinemadan ayrılanların olduğunu belirtmektedir. Film yıldızının öldürülmesini fazla bulan seyirciler ve filmden dolayı büyük tepkiler alan hitchcock bu filmi sanat kariyerinin zirvesi olarak görmektedir.