Floransa, Rönesans’ın Doğum Yeri


Floransa, Rönesans’ın Doğum Yeri
İtalya’nın Toscana Bölgesi’nin başkentidir. Şehir mimari, sanatsal ve kültürel açıdan bir mücevher olarak kabul edilmektedir. Ortaçağın en önemli ticaret ve finans merkezi olarak tarihte önemli rollerde bulunmuştur. Avrupa’nın siyasi, kültürel ve ekonomik olarak en önemli şehirlerinden biri olan şehir pek çok ünlü sanatçının da yetiştiği yerlerden biridir.
Ortaçağın modern dünyaya armağan ettiği en güzel şehirlerinden biri olan Floransa, Arno Nehri’nin ikiye böldüğü ve Toscana Bölgesi’nin en büyük ve en güzel kentidir. Dünya tarihinin oluşmasında şehir oldukça büyük bir öneme sahiptir. Yaşadığımız modern dünyanın temellerinin atıldığı bir dönem olan Rönesans devriminin doğum yeri Floransa’dır. Dünyayı, düşünceleri ve eserleri ile etkilemiş olan Machiavelli, Dante, Leonardo da Vinci, Alighieri ve Michelangelo gibi sanatçıların doğduğu ve yetiştiği yer Floransa şehridir. Medici hanedanı zamanında şehir ünlü sanatçıların eserleri ile süslenmiştir. Aynı dönemde kentte Rönesans dönemine ait birçok mimari eserler yapılmıştır. Ayrıca şunu da belirtmeden geçemeyeceğiz. Küçüklüğümüzden bu yana hikâyelerden tanıdığımız Pinokya’da bu şehirde doğmuştur.
Ne zaman gidilmeli?
İtalya bir Akdeniz ülkesi olduğundan doğal olarak Floransa’da da Akdeniz iklim özellikleri görülecektir. Floransa, bir nehir yatağında kurulmuştur ve kuzeyi ile güneyi dağlar ile çevrilidir. İtalya’ya bir gezi yapmayı düşünüyorsanız bu ülkeyi ziyaret için en uygun zamanlar Nisan – Haziran ile Eylül ayının sonu ve Ekim aylarıdır. Ağustos ayı en yoğun aylardandır ayrıca çok sıcak bir ay olduğundan çoğu yerler kapalı olmaktadır. Bunun yanında Paskalya dönemine rastlayan Ekim ayı sonunda da birçok yer çalışma saatlerini azaltmaktadır. Kasım ve Şubat aylarında aşırı soğuklardan dolayı bazı otel ve restoranlar açık değildir. Bundan dolayı ülkeye gitmeden önce hangi mevsimin size uygun olup olmadığı konusunda karar vermeniz sizi istenmeyen sürprizlerden koruyacaktır.
Floransa şehrinin bulunduğu yerde birden fazla farklı kısımlar bulunduğu için farklı iklim ve hava koşulları bulunmaktadır. Hava sıcaklığı genellikle ılımandır. Yalnız kent bir vadi yatağına kurulduğundan hava ikliminde değişiklikler devamlı olabilmektedir. Kentte en sıcak aylar genellikle Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ağustos ayı oldukça sıcak geçtiğinden kentte birçok yer kepenk kapatır. Bundan dolayı bu ayda Floransa şehrine gitmeyi düşüyorsanız bu durumu göz önüne almanız gerekiyor. Haziran ve Eylül ayları havanın ılıman olduğu zamanlardır. Şehirde en soğuk ay Aralık ayıdır. Kasım ayı en çok yağış olan ay olmasına rağmen Ekim, Aralık ve Nisan ayları da yağışlı olmaktadır.
Floransa kentini gezmek için en uygun mevsim olarak ilkbahar ve sonbahar kabul edilmektedir. Bu mevsimlerde sıcaklar insanı bunaltmaz ve ziyaretçi sayısı o kadar fazla değildir. Temmuz ve Ağustos ayları hem çok sıcak aylardır hem de şehir oldukça kalabalık olmaktadır. Eğer şehri kışın ziyaret etmek gibi bir düşünceniz bulunuyorsa o zaman uygun ay olarak Ocak ayını söyleyebiliriz. Bu dönemde sıcaklık ortalama 5 derece ve yağışta fazla olmamaktadır.
Gezilecek Yerler
Şehirde gezilecek yerler arasında birçok sanat ve müzeler bulunmaktadır. İtalyan Rönesans’ının merkezi olan bu şehirde dünyaca ünlü birçok yapı bulunmaktadır. Kent çok kısa bir dönem İtalya Krallığı’nın başkenti olmuştur. Floransa, Arno Nehri’nin etrafında kurulmuştur. Şehirde sanat ve müze eserlerinin yanında köprüler ve meydanlarda oldukça dikkat çekmektedir. Şehrin en önemli özelliği ise bu güzel yapıların hepsinin birbirine bir yürüme mesafesinde olmasıdır.
Floransa Katedrali
Kentin en güzel sembollerin biri olan katedral, gotik tarzında inşa edilmiştir. Katedral, Santa Repata Kilisesinin bulunduğu alan üstüne yapılmıştır. Eserin yapımına 13. yüzyılda başlanılmıştır. Yapının en dikkat çekici yeri kubbesidir. Kubbe, Rönesans döneminden kalma harika bir eserdir. Kubbe, 464 basamaklıdır. Katedralin dış kısmında pembe, beyaz ve yeşil mermer kullanılmıştır. İç kısmının mimarisi ise çok sadedir. Mozaikleri görülmeye değer.
Katedralde dikkat çeken bir başka yer ise hemen girişte bulunan saattir. 15. yüzyılda yapılan saat günümüzde hala çalışmaktadır. Ünlü sanatçı Giorgio Vasari’nin ünlü freskleri ( Kıyamet Günü ) bu katedraldedir. Bu katedral şehrin dininin kalbidir. Zaman içinde katedrale bir vaftizhane eklenmiştir. Katedrale giriş ücretsizdir ama girmek için biraz beklemeniz gerekiyor.
Vecchio Sarayı
Sarayın ismi “ Eski Saray “ anlamına gelmektedir ve günümüzde hala Floransa Belediye Binası olarak kullanılmaktadır. 1302 yılında kale görünümünde yapılan saray günümüzde ortaçağ görünümünü hala muhafaza etmektedir. Saray, 13 ve 14. yüzyıllarda din adamlarının yaşadıkları yer olarak yapılmıştır. 15. ve 16. yüzyılda saraya büyük bloklar, galeri ve Signoria Meydanına bakan bir kule yapılmıştır. Ünlü aile Medici ailesine ev sahipliği yapmıştır. 19. yüzyılda Temsilciler Meclisi ve Dış İşleri Bakanlığı yeri olarak da hizmet etmiştir.
Güzel sanatlara ait birçok eseri burada görmeniz mümkündür. Ana kapının dış kısmında kentin simgelerinden olan ve Michelangelo’nun eseri olan “ David “ heykeli sizi karşılar. Rönesans dönemine ait heykel ve resimleri de sarayda görme olanağınız vardır. Saray, yılbaşı, Paskalya, 15 Ağustos ve Noel zamanlarında ziyarete kapalıdır.
Signoria Meydanı
Kentin en önemli meydanlarından birisidir. Meydanın zengin bir görünüme sahip olmasının nedeni bölgede bulunan heykellerdir. Heykeller antik Rönesans dönemini temsil etmektedir. Bu heykeller arasında ünlü heykeltıraş Michelangelo’nun “ David “ heykelinin bir kopyası da bulunmaktadır. Bu heykelin yanında Bandinelli’in “ Herkül ve Cacu “ ve Ammannati’nin “ Nettuno “ adlı çalışmaları da yer almaktadır.

  1. yüzyıldan bu yana Floransa politika hayatının merkezi konumunda olan meydan birçok zaferlerde ev sahipliği yapmıştır. İtalya’nın modern sanatında önemli yerler tutan heykel ve resimleri burada görebilirsiniz.

Pitti sarayı
1457 yılında Pitti ailesi tarafından yaptırılan saray, Floransa şehrinin en büyük mimari yapısıdır. 16. yüzyıldan itibaren sarayda Medici ailesi hüküm sürmüştür. Saraya bir avlu ile iki yan bölüm eklenmiştir. 18. yüzyıla gelindiği zaman ise ön tarafta bulunan kapıya iki kanat daha eklenmiştir. Pitti Sarayı’nda şehrin en önemli müzeleri yer alır.
Palatine Galerisi 1. katta yer alır ve bu katta 16. ve 17. yüzyıla ait önemli resim çalışmalarını görebilirsiniz. Yine aynı katta 19. yüzyıla ait olan tasvirlerin bulunduğu Royal Apartments bulunur. Silver Museum zemin katta yer alır. Burada Medici ailesine ait değerli eserler sergilenir. Modern Sanat Galerisi ise son katta bulunur. Bu galeride 19 ve 20. yüzyıla ait resimler bulunur. Bunların yanında sarayın içinde Porselen Müzesi ile Kostüm Galerisini de görebilirsiniz.
Basilica di Santa Croce
İtalya’nın ünlü şahsiyetlerinden Galileo, Michelangelo, Machiavelli, Dante ve diğer birçok ünlü ismin mezarının bulunduğu bir kilisedir. Bazilika içindeki sanat eserleri eşsizdir. Bazilika, Fransiskan düzeni için 1294 yılında tekrar yapılmıştır. Burası genelde Floransa’nın önde gelen kişilerinin bulunduğu anıt mezar yeri olarak kullanılır.
Dış kısmına 1863 yılında ilave bir mermer eklenmiştir. Bazilika, Santa Croce Meydanına bakmaktadır. Bu meydan ortaçağ giysileri ile oynanan futbol oyununa ev sahipliği yapmaktadır. Bazilika içinde ki sanatsal zenginlik görülmeye değer. 1380 yılı Gaddi’nin yapımı olan freskler Kutsal Hac hikâyesini anlatır. Bardi ve Peruzzi adlı şapellerde bulunan ve Giotto yapımı olan güzel freskler St. Francis ve St. John’u resmetmektedir.
Ponte Vecchio
Arno Nehri üzerinde yer alan en ünlü ve en eski köprüdür. Şehrin simgelerinden biri olan köprü kentteki 6 köprüden sadece bir tanesidir. Uffizi Sarayı ile Medici Sarayını birbirine bağlayan köprü bilindiği üzere Romalılar zamanında taştan inşa edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda zarar görmeyen tek köprü olan bu yapı Almanlar tarafından şehre giriş ve çıkışları engellemek için kullanılmıştır. Köprü, 13. yüzyıla kadar tek olma özelliğini korumuştur.
Köprüde birçoğu mücevher dükkânı olan birçok dükkân bulunur. Geçmişleri Medici ailesinin zamanına kadar dayanır. Eskiden başka yapılar varmış ama bu yapıların yerine 16. yüzyılda kuyumcu ve mücevher dükkânları yapılmıştır. Dükkânların kepenkleri tahtadan yapılmıştır.
Giotto’nun Çan Kulesi
Şehrin ve çevresinin 360 derece panoramik yapısını izlemek için en ideal yerdir. Kuleye varmak için 414 basamağı çıkmanız gerekiyor. Çan kulesi Floransa katedraline ait bir parçadır. Giotto tarafından Gotik mimari tarzında yapılmıştır. Kule, zengin bir mimari yapı ile mermer süslemelere sahiptir. Kulenin yapısı kare şeklindedir. Kule, 5 seviyeden oluşmaktadır. Dört dik köşe ve buralardan geçen dört yatay hat bulunur.
Michelangelo’nun Davut Heykeli
Ünlü sanatçının en bilinen eserlerinden bir tanesidir. Rönesans çağının baş eserlerinden olan heykel 5.17 metre uzunluğundadır. Sanatçının Davut heykeli mermerden yapılmış çıplak bir erkeği tasvir etmektedir. Heykel, İncil’de bulunan Davut karakterini temsil etmektedir. Signoria Meydanı’nda heykelin bir kopyası bulunmaktadır.
 Santa Maria Novella
Kilise, Floransa tren istasyonu yanında bulunmaktadır. Mimari yapısında Gotik stili kullanılmıştır. Şehrin en önemli sanat eserlerini bünyesinde barındırır. Kilisede Masaccio’nun eseri olan “ Baba –Oğul – Kutsal Ruh “ üçlüsü adlı yapıtını da görebilirsiniz. Kilisenin avlusunda erken Rönesans döneminden kalma freskler ile kaplı İspanyol Şapel’de görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Manastır kısmının dış yüzü mermerdir. Dış yüzünün alt kısmı Roma stilinde yapılmıştır.
Boboli Bahçeleri
Pitti Sarayı’nın arkasında bulunan ve muhteşem heykellerin bulunduğu bahçelerdir. Burası 16. yüzyılda saray ile birlikte Medici ailesi tarafından alınmıştır. Boboli, Bahçelerini Rönesans bahçeleri haline getirmek için oldukça büyük çaba harcamıştır.
Museo dell’Opera del Duomo
Duomo’da bulunan bu katedral müzesi 13. yüzyılda katedral ve çan kulesinin gözetlenmesi amacıyla yapılmıştır. Daha sonra bu amacın dışında da Duomo ve vaftizhaneden alınmış olan önemli eserlerin korunmasında kullanılmıştır. Eserler arasında San Giovanni’nin Vaftizi de bulunmaktadır. Gotik stili heykellerin sergilendiği güzel bir müzedir.
San Lorenza Bazilikası
Ünlü sanatçı Michelangelo ile birlikte anılan çok güzel bir kilisedir. Bu kilisede Lorenzo ve Medici’nin mezarları için yaptığı heykeller ile Laurenzia Kütüphanesi’nde bulunan mimari örnekleri görebilirsiniz. Bazilikanın ön tarafı hiçbir zaman tamamlanamamıştır.
Medici Şapeli
San Lorenza Kilisesi’ne ait bir şapeldir. San Lorenza, Medici zamanının resmi kilisesiydi. Şapel, üç bölümden oluşmaktadır. İlk kısımda hanedan üyelerinden olan ama fazla önem taşımayan kişilerin mezarları bulunur. 6 adet büyük Medici Dükü’nün mezarları ise Prenses Şapeli’nde bulunmaktadır. Son bölüm ise ünlü heykeltıraş Michelangelo tarafından yapılmış olan ve Medici’nin büyüklüğünü gösteren kısımdır. Yapının beyaz duvarları ve iç tasarımında Brunelleschi’nin stili göze çarpmaktadır.
Uffizi Müzesi
Bu müzenin kapısından kuyruk hiç eksik olmaz. Dünyanın en güzel ve en önemli müzelerinden bir tanesidir. Müzede Leonardo da Vinci, Michelangelo, Raffaello, Caravaggio, Goya ve Boticelli gibi daha birçok ünlü sanatçının eserlerini görebilirsiniz. Müzenin içindeki en önemli ve en çok ilgi gösterilen eser ise Botticelli’nin “ The Birth Of Venus “ eseridir.
Aziz San Giovanni Baptisteri
Burası bronz kapıları ile ünlü bir vaftizhanedir. İç dizaynında kullanılan ve 13. yüzyıla ait mozaikler şehirde bulunan tek ortaçağ mozaikleridir. Şehirde bulunan en önemli yapılardan bir tanesidir. Şehirdeki en eski binalardan bir tanesidir. Vaftizhanenin yapılış tarihi hakkında kesin bir tarih bilinmese de Mars için MÖ 4. ve 5. yüzyılda Roma tapınağının kalıntıları üzerine yapıldığı düşünülmektedir. İlk olarak 9. yüzyılda küçük bir bazilika şeklindeymiş. Daha sonra Floransa vaftizhanesi haline getirilmiştir. Floransa’daki bütün Katolik aileler 19. yüzyıl sonuna kadar burada vaftiz edilmiştir.
Konaklama
Floransa şehri Avrupa’nın en güzel tarihi yerlerinden bir tanesidir. Kentin bilinen tarihinin ilkçağlara kadar uzandığı söylenmektedir. Bundan dolayı şehirde tarihi açıdan oldukça zengin eserler bulunmaktadır. Ayrıca şehir doğa tutkunları açısından da oldukça zengin bir konuma sahiptir. Yukarıda ki durumlardan dolayı şehirdeki otel ve konaklama tesisleri önem kazanmaktadır. Gidilen bir yerde konaklamanın ne kadar önemli bir durum teşkil ettiğini düşünürsek sizde bu şehre ziyarete gitmeden önce konaklama sorununuzu çözmeniz sizi olası sürprizlerden koruyacaktır.
Yemek
Floransa mutfağında hem dünya yemeklerini hem de İtalyan kültürüne ait yemeklerin hepsinin tadına bakabilirsiniz. Floransa mutfağında Roma ve Yunan mutfağının izlerini görebilirsiniz. Şehrin yemek kültürünün gelişmesinde her zaman kendisini geliştirmiş olması ve sağlıklı yemekler sunmasının büyük etkisi olduğunu söyleyebiliriz. 15. yüzyıl ile birlikte meydana gelen Rönesans her şey gibi mutfağı da etkilemiştir. Bu dönemde kentin mutfak kültürü daha sofistike bir özellik taşıyordu.
Ülkenin ve Floransa mutfağının özel ve lezzetli olmasını sağlayan ana öğe sızma zeytinyağı kullanımıdır. Zeytinler Toscana bölgesinde yetiştirilir ve zeytinler işlendikten sonra Floransa yemeklerini süsler. Yemekler restorandan restorana farklılıklar göstermektedir. Akşam yemeği için birçok alternatif yerleriniz bulunmaktadır. Bu mekânların birçoğunda bölgede yetiştirilmiş olan doğal ve lezzetli ürünleri yiyebilirsiniz. Yemeklerin yanında içecek olarak genel olarak su tercih edilmektedir. Suyun dışında yerel şaraplarında tadına bakmanızı tavsiye ederiz.
Florasan’da ağırlıklı olarak sebze, et, ekmek, zeytinyağı ve peynir tüketilmektedir. Burada dünya mutfağının yanında kentin kendine ait özel yöresel yemeklerinden de tadabilirsiniz. Bu yemeklerin içinde birçok çorba çeşidi, aperatif, ana yemekler ve tatlılar bulunmaktadır. Yöresel yemeklere örnek olarak çorbalardan; soğan çorbası, et suyu, başlangıç yemekleri arasında soğuk dilimlenmiş et yemeği, zeytinyağı ile hazırlanmış taze sebzeler, kızartılmış ekmek ile servis yapılan tavuk ciğeri, ton balığı ile hazırlanmış fasulye yemeği, zeytinyağı ile pişirilen ekmek, peynir ve fasulye ile hazırlanan salata, ana yemekler arasında lazanya, tuzsuz ve taze ekmek ile yapılan ekmek salatası, kızartılmış yumurta, enginarlı pay, en popüler yöresel yemeklerinden biri olan domuz pirzolası, tatlılardan kestane ile yapılan kek, çikolatalı profiterol, tatlı börek ve üzümlü ekmeği verebiliriz.
Alışveriş
Floransa şehri alışveriş konusunda farklı seçenekler sunan bir şehirdir. Tasarım ürünlerini görmek için ilk tercih edilecek kentlerden birisidir. Yalnız tasarım ürünlerini alırken sokak satıcılarına dikkat ediniz. Çünkü sizi sahte ürün konusunda kandırabilirler. Alımları şehirde suç sayılmaktadır. Mağazalar pazar ve pazartesi sabahı kapalı olmaktadır. Kentte alışveriş yaptıktan sonra vergi iadesi talebinde bulunabilme hakkınız vardır. Alışverişlerinizde birçok noktada kredi kartı kullanımı vardır ama yine de yanınızda nakit para bulundurmanız iyi olacaktır.
Floransa şehrinden sevdiklerinize birçok hediye alma alternatifleriniz bulunmaktadır. Şehirde dünyaca ünlü markaları bulabileceğiniz gibi İtalya ve şehrin kendisine aitte çeşitli özgün hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Deri ürünler, giyimler, el yapımı ürünler, şarabıyla ünlü bir yer olan Toscana’nın şarabını, takı ve antika ürünlerini sevdiklerinize alabilirsiniz. Bu hediyelik eşyalar dışında kupalar, t – shirtler ve anahtarlık gibi hediyelerde alabilirsiniz.
Floransa kenti fazla büyük olmadığından alışveriş yerleri de birbirlerine yakın mesafede bulunmaktadır. Şehrin alışveriş konusunda ki en önemli noktası Duomo olarak bilinir. Floransa’da bulunan lüks tasarımcıların adresi Via Tornabuoni’dir. Kentte kurulan sokak pazarlarından ve bit pazarlarından değişik ve orijinal hediyelikler alabilirsiniz. Ayrıca yılbaşı zamanlarında Noel pazarları kurulur. Bu pazarlar hem yerli halk hem de buraya gelen turistler tarafından oldukça fazla rağbet görmektedir.
Floransa, alışveriş yapılacak kadar zengin bir seçeneğe sahip değildir. Şehir merkezinde fazla miktarda alışveriş merkezi bulunmuyor ama şehir dışında bulunan outlet merkezlerine gidebilirsiniz. Outlet merkezleri biraz şehir merkezine uzak kalmaktadırlar.
Eğlence
Eğlence ve gece hayatından hoşlanan biri iseniz Floransa yaz kış size hitap edebilecek bir kenttir. Bu şehirde dünyanın her yanından gelen öğrenciler bulunduğundan bu durum gece hayatını da etkilemektedir. Özellikle de yaz aylarında nehir kıyısında ki Lido’yu size tavsiye ederiz. Gece hayatının yoğun bir şekilde yaşandığı yerlerin başında Piazza della Signoria gelmektedir. Central Park Clup hem halkın hem de turistlerin uğrak yeridir. İlkbahar ve yaz aylarında açıktır. Twice Clup daha çok genç yetişkinlerin ve öğrencilerin takıldığı bir mekândır.
Ulaşım
Şehir, ulaşım açısından gerek şehir içi gerek ülke içi gerekse de ülkeler arası birçok seçenek sunmaktadır. Floransa şehrinde ulaşım düşündüğünüzden daha kolaydır. Şehir içi ulaşımında tercih edebileceğiniz ulaşım araçlarından otobüs, tramvay, taksi, özel araç, bisiklet ve yürümeyi örnek olarak verebiliriz. Özellikle yürüme şehir için oldukça revaçta olan bir seçenektir. Bunun nedeni ise şehir merkezinde birçok yerin uzaklığı birbirine yürüme mesafesindedir. Ülkenin diğer şehirlerinden buraya gelmek için değişik ulaşım seçenekleri mevcuttur. Özellikle de Milan ve Roma gibi büyük şehirlerden buraya tren ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şehre ülke dışından gelmeyi düşürseniz o zaman seçeceğiniz en kolay ve en rahat ulaşım yolu hava yolu ile ulaşım olacaktır. Birçok Avrupa ülkesinden Floransa kentine direkt uçuşlar bulunmaktadır. Bunların dışında çevre ülkelerden Floransa’ya tren yolu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Uçak seferleri Floransa’nın Peretola havaalanından yapılmaktadır. Floransa Peretola havaalanı şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Havaalanından kent merkezine ulaşım birkaç yoldan sağlanmaktadır. Bu ulaşım araçlarından en çok tercih edileni ise Fly By Bus araçlarıdır. Diğer ulaşım araçları arasında taksi ve araba bulunmaktadır. Ülke içinden Floransa içine ulaşımda en çok tercih edilen ulaşımların başında hızlı trenler gelmektedir. Roma, Venedik ve Milano gibi önemli ve büyük şehirlerden kentte gün boyunca tren seferleri olmaktadır. Hızlı trenler ile yapılan yolculukları bölgesel trenler ile de yapabilirsiniz.
Şehir fazla büyük olmadığı için kentte bulunan turistik yerler birbirlerine bir yürüyüş mesafesindedir. Eğer gezi boyunca kalacağınız otel şehir merkezinde olursa gezi boyunca toplu taşıma araçlarına fazla ihtiyacınız olmayacaktır. Eğer ben yürümek istemiyorum diyorsanız o zaman size tramvay ve otobüs ulaşım araçlarından birini kullanmanızı tavsiye edeceğiz. Otobüsler şehir içinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Orta büyüklükte bir şehir olan Floransa’yı bisiklet ile de gezebilmeniz mümkündür. Bisiklet ile şehri gezmek tercihlerin başında gelmektedir.
Floransa şehri İtalya’nın en pahalı kentlerinden birisidir. Ucuz mekânlar olmasına rağmen şehir genelde pahalıdır. Turistik mekânların çevrelerinde fiyatlar oldukça yüksektir. Bundan dolayı alışveriş yapmaya karar verdiyseniz ara sokakları tercih etmeniz bütçenizi fazla sarsmayacaktır. Kent, genelde güvenlidir ama turistlere karşı yapılan yankesicilik ve dolandırıcılığa karşı siz tedbirli olunuz.
 


emakale