Özgür Bilgi Kanalı

LITTLE CAESARS
Franchise giriş bedelinde kampanya
Pizzacı Little Caesars’ın halen İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Kocaeli’nde toplam 83 şubesi bulunuyor. Bunların 12’si subfranchise şeklinde hizmet veriyor. Yani franchisee’ye (franchise alan) kendi bölgesinde franchise açma hakkı tanınmış. Little Caesars, 2012 yılı sonuna kadar 22 subfranchise şubesi açacak. Yeni açılacak şubeler için Kayseri, Konya, Eskişehir, Tekirdağ, Edirne, Bolu, Sakarya, Denizli, Manisa, İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Bursa’ya öncelik verilecek. Franchise giriş bedeli 40 bin dolar + KDV. Ancak 2012 yılına özel İstanbul, Ankara ve İzmir için 32 bin, diğer şehirler için 15 bin dolar + KDV şeklinde belirlenmiş. Franchise giriş bedeli dahil bir restoranın anahtar teslimi toplam yatırım tutarı 205 ile 220 bin dolar arasında değişiyor. İşletme sermayesi içinse 50 bin TL civarı bir rakam gerekiyor. Reklam katılım payı net ciro üzerinden yüzde 6, sürekli franchise ödemesi de yine yüzde 6.
Little Caesars, franchise alanlara inşaat, dekorasyon, ekipman temini, eğitim, malzeme ve pazarlama konularında yardımcı oluyor. Little Caesars pizza restoranlarında kullanılan malzemeler Türkiye’nin önde gelen üreticileri tarafından Little Caesars’a özel reçetelerle üretiliyor.
Telefon: 0216 666 67 52
Web: littlecaesars.com.tr
KOMAGENE
130 şube daha açacak
Çiğ köfte, içli köfte, Erzurum kadayıf dolması, meze ve zeytinyağlı çeşitleri, sütlü tatlı çeşitleri, bardakta mısır, künefe, baklava, soğuk sandviç ve sıcak-soğuk içecekler… Ürünlerini çeşitlendirdikten sonra hızlı bir şekilde şube sayılarını artıran Komagene’nin faaliyet gösterdiği il 58’e, şube sayısı 288 ulaştı. Şirket, 2012’de franchising sistemiyle 130 şube daha açacak.
Komagene yurtdışındaki ilk şubesini ise Nisan 2012’de Almanya Hamburg’da açacak. Yıl sonuna kadar en az 2 ülkede 10 şube açılması hedefleniyor.
Komagene’nin franchise giriş bedeli 10 bin TL. Bir şubenin yatırım tutarı ise 15 bin ile 30 bin TL arasında değişiyor. Komagene, şubelerinden sürekli franchise ödemesi talep etmiyor. Personel ve bayi eğitimi de ücretsiz. Şubenin açılış aşamasında 300 kg çiğ köfte, 5 bin adet broşür ve bin adet magnet bedelsiz olarak veriliyor. Franchise alan kişide istenen özellikler şu şekilde sıralanıyor:
İşinin başında durması, kurallara uyması, ödemelerini aksatmaması ve sistemle rekabet etmemesi…
Telefon: 0541 357 30 04

KÖFTECİ RAMİZ
Sahil şeridinde büyüyecek
Köfteci Ramiz’in halen 23 ilde 106 restoranı var. Bu restoranların büyük bir bölümü franchising sistemiyle açılmış. Köfteci Ramiz Franchising Direktörü Bülent Taşkınlar, “2012’nin ilk yarısında sözleşmeleri imzalanmış 16 yeni şube daha açacağız. Bunların bir kısmı alışveriş merkezleri, bir kısmı da cadde üstlerinde olacak” diyor. Köfteci Ramiz, bu yıl ilk kez sahil şeridinde de restoranlar açacak. Bunun ilk örnekleri Çeşme Marina ve Kuşadası Setur Marina’da olacak. Ardından Marmaris ve Bodrum şubeleri açılacak. Karadeniz Bölgesi’nde Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon’da şubeler açılacak.
Köfteci Ramiz’in büyüme planlan sadece yurtiçi ile sınırlı kalmayacak. 2012’de asıl hamleyi yurtdışında yapacaklarını vurgulayan Taşkınlar, “Almanya’nın birçok şehrinden franchise talepleri geliyor. İlk etapta Berlin’de iki şube açacağız. Almanya ile birlikte Fransa’nın Lyon kentiyle de başlayarak diğer Avrupa ülkelerine restoran açmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.
Bir Köfteci Ramiz restoranı açmak için gerekli yatırım tutarı 280 ile 320 bin TL arasında değişiyor. Bu rakamlara yapılacak tüm masraflar dahil.
Telefon: 0236 414 33 33
Web: kofteciramiz.com

ÇITIR USTA
15 yeni şube açacak
Çıtır Usta, ilk restoranını 2003 yılında İstanbul’daki Galleria AVM’de açmıştı. İstikrarlı bir şekilde büyüyen şirket, ilk 4 yılında şube sayısını 10’a çıkardı. 2007’de franchising sistemiyle şubeler açmaya başlayan Çıtır Usta’nın bugün 35 restoranı var. Şirketin sağladığı istihdam sayısı ise bine yaklaştı.
Çıtır Usta Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Külekçioğlu, “Pide, kebap, döner ve lahmacunda kullandığımız tüm etler Bandırma ve Edirne’deki çiftliklerde bize özel hazırlanıyor. Et seçiminde çok titiz davranıyoruz. Markamızın ön plana çıkmasında bunun etkisi çok fazla oldu” diyor.
Çıtır Usta restoranlarında Gaziantep ve Kilis mutfağı ağırlıklı olmak üzere birçok farklı yöreden yemek seçenekleri bulunuyor. Külekçioğlu, genellikle AVM’lerde şube açtıkları için fast food restoranlarıyla karıştırıldıklarını söylüyor. Ardından da farklarını şöyle anlatıyor: “Şubeleri-mizin hizmet ve dekorasyon konumlandırması alakart sistemine yönelik.
Başlangıçlar, salatalar, lahmacun, pide, kebap çeşitleri, beyaz et çeşitleri, dürüm, döner ve yan ürünler dahil olmak üzere müşterilerimize 60 çeşit lezzet sunuyoruz.”
Çıtır Usta, bu yıl şube sayısını 50’ye çıkarmayı hedefliyor. Bu şubelerin 45’i franchise şeklinde, 5’i şirkete ait olacak. Yeni açılacak şubeler için İstanbul (Anadolu Yakası) İzmir, Bursa, Samsun, Denizli, Kütahya, Mardin ve Diyarbakır’a öncelik verilecek. Şirket, yatırımcılara “paket servis”, “fast-food” ve “alakart” olmak üzere üç farklı franchise modeli sunuyor. Bu restoranlar girişimcilere anahtar teslimi devrediliyor. Franchise giriş bedeli 20 bin dolar.
Telefon: 0212 494 31 00
www.citirusta.com
HOTSTOP Mobil kafe tuttu
Dev bir kupayı andıran özgün konseptiyle dikkat çeken Hotstop kafeleri, 12 ilde 30 şubeye ulaştı. Bu mobil kafeler, sahip olduğu teknoloji ve standart donanımlarıyla bilinen kiosk kategorisindeki mobil yapılardan biraz farklı. Örneğin, Hotstop’ların içinde uzaktan görüntüleme ve alarm sistemleri, tüm satış verilerinin ve stok durumlarının Online izlenebildiği sipariş yönetim sistemleri var. Bir mobil kafenin tüm standart donanım ve ekipmanlar dahil toplam yatırım tutarı 35 bin euro.
Telefon: 0216 456 98 78
www.hotstop.com.tr
BIG CHEFS
Franchise bedeli 100 bin dolar
Big Chefs restoran zinciri 2007 yılında Ankara’da, Gamze Cizreli tarafından kuruldu. 2009’da YKM eski yönetim kurulu üyesi Saruhan Tan’ın ortak olmasıyla birlikte hızlı bir büyüme sürecine girdi ve şube sayısını 12’e çıkardı. Bu şubelerin 6’sı franchise, 6’sı da şirket tarafından işletiliyor. Halen İstanbul’da 6, Ankara ve Mersin’de 3, Gaziantep ve Antalya’da da l’er Big Chefs restoranı hizmet veriyor. İnşaatı devam eden Kemerburgaz Göktürk şubesi de 1-2 ay içinde açılacak. Bir Big Chefs restoranının kapısını müşteriye açacak şekilde hazır hale gelebilmesi için gereken yatırım tutarı metrekare başına bin 200 dolar olarak belirlenmiş. Franchise giriş bedeli ise 100 bin dolar. Restoran büyüklüğü 350 ile bin metrekare arasında değişiyor.
Telefon: 0212 352 75 47
Web: bigchefs.com.tr

THE HUNGER
Steak house’un cazibesini kullanıyor
The Hunger, son dönemin yükselen trendi steak house’ların gözde mekanlarından biri. Mönüsünde et çeşitlerinin yanı sıra dünya ve Türk mutfaklarından farklı lezzetleri de bulunduruyor. The Hunger’ın ilk şubesi İstanbul Gayrettepe’de açılmıştı. Bunu kısa sürede Ataköy Galleria ve Atakent ArenaPark şubeleri izledi. Bu yıl üç restoran daha açılacak. Şirket, yatırımcılara mini, midi ve maksi olmak üzere üç farklı franchise seçeneği sunuyor.
Telefon: 0212 288 32 27
Web: thehunger.com.tr

MIDDLE KITCHEN
Mönüsünde 120 çeşit var
Dünya mutfakları konseptine sahip Middle Kitclıen, ilk şubesini Eylül 2011’de İstanbul Yeşilköy Marina’da açtı. Mönüsünde pizza, makarna, hamburger, et ve balık çeşitleri bulunduran Middle Kitchen, bu yıl İstanbul’un merkezi lokasyonlarında şubeler açacak. İlk etapta açılacak şubeler şirket tarafından işletilecek. Daha sonra yurtdışında şubeler açılması hedefleniyor.
Telefon: 0212 663 44 60
Web: middlekitchen.com

HEN COOPS 20 şubeye ulaşacak
Tavuk restoranı Hen Coops, ilk şubesini geçen yıl İstanbul Ataşehir’de açtı.
Bu yıl yeni şubeler açmayı planlayan şirket, franchise giriş bedelini 25 bin euro olarak belirlemiş. Ortalama işletme sermayesi 200 bin TL. Sürekli franchise ödemesi ise cironun yüzde 6’sı olarak belirlenmiş.
Telefon: 0216 688 44 48
Web: hencoops.com.tr
FORNETTI
45 şube açacak
Macaristan menşeli unlu mamuller üreticisi Fornetti, 2010 yılında Çam Gıda distribütörlüğünde Türkiye pazarına girmişti. Şirket, 2012’de 45 şube daha açmayı hedefliyor. Yeni açılacak şubeler için öncelik İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Adana ve Eskişehir’e verilmiş. Franchise giriş bedeli 11 bin euro. Ortalama işletme sermayesi 30 bin ile 90 bin TL arasında değişiyor. Sürekli franchise ödemesi ise yüzde 2.5 olarak belirlenmiş.
Telefon: 0212 671 19 64
Web: fornetti.com.tr

FRATELLI LA BUFALA
El yapımı makarnalar
İtalya menşeli Fratelli La Bufala’da Napoli usulü el yapımı makarnalar, salata çeşitleri ve manda etinden hazırlanan ızgara çeşitleri bulunuyor. Halen biri franchise olmak üzere 2 şubesiyle hizmet veren restoran, bu yıl franchising sistemiyle şube sayısını artıracak. İlk etapta açılacak şubelerin İstanbul Anadolu Yakası’nda olması hedefleniyor. Daha sonra diğer semtlerde de şubeler açılacak. Franchise giriş bedeli ve diğer yatırım tutarları karşılıklı görüşmelerle belirleniyor.
Telefon: 0212 325 54 11
E-posta: info@fratellilaistanbul.com
Web: fratellilabufalaistanbul.com

ARİFOĞLU
15 mağazası var
Aktar-baharatçı zinciri Arifoğlu; İstanbul, Ankara, tzmir, Eskişehir, Antalya ve Kayseri’de 15 şubeye ulaşmış durumda. Arifoğlu Mağazalar Koordinatörü Ümit Kerpiççi, yıl sonuna kadar 10 yeni şube açacaklarını söylüyor. Yeni açılacak şubeler için öncelik İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya’ya veriliyor. Bir Arifoğlu dükkanı açmak için gerekli yatırım tutarı 180-200 bin TL arasında değişiyor. Kerpiççi, mekan büyüklüğününse 35-50 metrekare arasında değiştiğini söylüyor.
Telefon: 0212 676 75 75
Web: arifoglu.com

MERU DÖNER
Antalya’da steak house açacak
Meru Döner, 2007 yılında Ebru Dikbaş ve Mehmet Dikbaş tarafından Antalya’da kuruldu. İlk şubesini Laura Alışveriş Merkezi’nde açan şirket, kısa sürede hızlı büyüme ve markalaşmasıyla dikkat çekiyor. Meru Döner’in ürünleri Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki entegre tesislerde hazırlanıyor. Ardından da tüm şubelere sevk ediliyor. Mehmet Dikbaş, “Kaliteli ürünleri uygun fiyatla sunmayı prensip edindik. Bir yandan da fast food pazarındaki yenilikleri müşterilerimize yansıtıyoruz. Özellikle kalite ve hijyen konularına çok önem veriyoruz. Ürünlerimizde yüzde 100 dana eti kullanıyoruz” diyor.
Meru Döner’in franchise giriş bedeli 20 bin TL. Ortalama işletme sermayesi ise 90 bin TL. Franchising sistemiyle açılacak şubeler için öncelik İzmir, İstanbul ve Ankara’ya verilmiş. Daha sonra Ege Bölgesi’ndeki diğer illerde şubeler açılması planlanıyor. Bu arada şirket, önümüzdeki birkaç ay içinde Antalya’da steak house açmaya hazırlanıyor.
Telefon: 0242 323 03 28
Web: merudoner.com

PAPA JOHN’S
Girişimcilere profesyonel danışmanlık
ABD’li Papa John’s Pizza’nın halen 32 ülkede 3 bin 800’ü aşkın restoranı bulunuyor. Papa John’s Pizza, Türkiye pazarına 2008’de girmişti. Şirketin halen İstanbul’da 10 şubesi bulunuyor. Şube sayısını 2014’e kadar 50’ye çıkarmayı hedefliyor. Papa John’s Pizza, franchise almak isteyenlere profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyor. Franchise adaylarına anahtar teslim konsept, tek merkezden tedarik, eğitim, reklam ve tanıtım, işletme konusunda servis ve destek garantisi veriyor. Franchise giriş bedeli 40 bin dolar. Toplam yatırım bedeli ise 200 bin dolar.
Telefon: 0216 478 01 77
Web: papajohns.com.tr
DEĞİRMEN PASTANELERİ
Franchise giriş bedeli istemiyor
Franchise giriş bedeli istemeyen Değirmen Pastaneleri, ciro üzerinden herhangi bir katkı payı da almıyor. Ancak her şubeden ortak reklam, broşür, katalog ve diğer harcamalar için ayda 300 TL talep ediliyor. Ortalama 100 metrekarelik Değirmen şubesinin toplam yatırım tutarı 250 bin TL. Bu rakama mağaza dekorasyonu ve gerekli tüm ekipmanlar dahil.
Değirmen Pastaneleri’nin üretim tesisi İstanbul Altunizade’de bulunuyor. Yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alana sahip olan bu tesiste pasta, tatlı ve tuzlu kurabiye, sütlü tatlı çeşitleri, kek, ekmek, baklava ve börek grupları altında 450 çeşit ürün üretiliyor.
Telefon: 0216 422 41 01
Web: degirmenpastaneleri.com

KAHVE DURAĞI
Franchise bedeli 25 bin dolar
Kahve Durağı, yeni açacağı şubeler için en az 80 metrekare kapalı, 25 metrekare de açık alana sahip mekanları tercih ediyor. Franchise giriş bedeli olarak 25 bin dolar talep ediliyor. Yatırını maliyeti ise işyeri büyüklüğüne göre değişiyor.
Sokak kafeleri için yatırım tutarı metrekare başına bin 500 TL. Alışveriş merkezlerinde ise bu rakam 2 bin 500 ile 3 bin TL arasında değişiyor. Ortalama işletme sermayesi için 300 bin TL’ye ihtiyaç var. Sürekli franchise ödemesi ise yüzde 3 olarak belirlenmiş.
Telefon: 0232 464 04 96
Web: kahveduragi.com

NEŞVE ÇAY KAHVE EVİ
Tüm illerde şube açacak
Kayseri merkezli Neşve Çay-Kahve Evi’nin çay ve kahve menüsü hayli zengin.
Şirket, potansiyel gördüğü tüm illerde şubeler açacak. Neşve Çay-Kahve Evi açmak için 100-120 metrekarelik kapalı alan, 50-60 metrekarelik de bahçe ya da bir teras gerekiyor. Şimdilik franchise giriş bedeli talep edilmiyor.
Telefon: 0352 223 80 10
Web: nesve.coııı

KOCATEPE KAHVE EVİ
8 şubesi var
Ankara merkezli Kocatepe Kahve Evi, 2010’da Cenk Kaya tarafından devralındıktan sonra hızlı bir büyüme trendi yakalamış. Halen Ankara’da 3 bölgede hizmet veren şirket, son bir yılda Diyarbakır, Konya, Eskişehir ve Istanbul’dakilerle birlikte şube sayısını 8’e yükseltti. Yakında yine Ankara ve Konya’da yeni şubeler açılacak. Franchise giriş bedeli 25 bin dolar. Ortalama işletme sermayesi 50 bin ile 100 bin dolar arasında değişiyor. Reklam katılım payı yüzde 2, sürekli franchise ödemesi ise yüzde 5.
Telefon: 0312 815 22 87
Web: kariyerkahve.com

B-FIT
2012’de 149 şube açacak
Spor merkezi zinciri b-fit’in şube sayısı 201’e ulaştı. 2012’de bu sayının 350’ye çıkarılması hedefleniyor. Bu doğrultuda Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çorum, Diizce, Edirne, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, İğdır, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kilis, Sinop, Muş, Nevşehir, Niğde ve Ordu’da b-fit açılacak. Franchising sistemiyle açılacak şubelerin yatırım tutarı 35 bin ile 55 bin TL arasında değişiyor.
Telefon: 0216 700 22 17
Web: b-fıt.com.tr
SHAPES
350 şube hedefliyor
Shapes For Women, 2007’de İzmir Bornova’da faaliyete başladı. Halen 20 ilde 50 şubesi bulunuyor. Bu şubelerin büyük bir bölümü franchising sistemiyle açılmış. Shapes For Women Genel Müdürü Gediz Ersin, “Franchising sistemiyle yeni şubeler açıyoruz. Önümüzdeki 5 yılda şube sayısını 350’ye çıkarmayı hedefliyoruz” diyor. Bir salonun yatırım tutarı 37 bin 500 TL. Salon büyüklüğü ise en az 120 metrekare olmalı.
Telefon: 0232 463 64 69
Web: shapesturkey.com

PORTAKAL SPOR
70 şube daha açacak
Portakal Spor ve Sağlık Hizmetleri, hidrolik spor ekipmanları üretiyor. Aynı zamanda kadınlara özel spor salonları kuruyor. 2008’de faaliyete başlayan şirketin halen 33 şubesi bulunuyor. Bu şubelerin tamamı franchising sistemiyle açılmış. Portakal Spor, franchising sistemiyle 70 şube daha açacak.
Portakal Spor’un franehise giriş bedeli 23 bin TL. Ortalama işletme sermayesi ise 10 bin ile 15 bin TL arasında değişiyor. Şimdilik reklam katkı payı alınmıyor. Portakal Spor salonu açmak için büyüklüğü 100 ile 120 metrekare arasında değişen bir işyeri gerekiyor.
Telefon: 0212 669 80 71
E-posta: info@portakalspor.com.tr
Web: portakalspor.com.tr

ATASAY KUYUMCULUK
Mağaza giriş katta olmalı
Atasay, girişimcilerle tüm konuları ayrıntılı olarak tanımladığı bir franchising sözleşmesi imzalayarak beklentilerinin karşılanmasını garanti altına alıyor. Bu sözleşmeler üçer yılda bir yenileniyor.
Yeni açılacak mağazalar için AVM ya da trafiğe kapalı ana caddelere öncelik verilmiş. Öncelikli kriter, mağazaların giriş katta olması ve mağazanın geniş bir cephesinin bulunması. Her iki konsept için de mağaza büyüklüğünün en az 50 metrekare olması gerekiyor. Atasay mağazalarının yatırım tutarı bölgenin satış potansiyeline göre değişiyor.
Telefon: 0212 652 33 66
Web: www.atasay.com.tr

ALTINBAŞ
100 mağaza açacak
Altınbaş, önümüzdeki 5 yıl içinde 100 mağaza daha açacak. Franchisee adayları belirlenirken bölgedeki sosyal statüsü, çevresi ve sosyal faaliyetleri, marka bilinci, yenilikçi olması ve değişime ayak uydurabilmesi gibi kriterlere dikkat ediliyor. Franchising sistemiyle açılacak Altınbaş mağazaların yatırım tutarı lokasyona göre değişiyor. Ancak başlangıç sermayesi değişiyor. Altınbaş, reklam katkı payı almıyor. Sürekli franchise ödemesi de talep etmiyor. Altınbaş mağazalarında her tarza uygun koleksiyon bulmak mümkün.
Telefon: 0212 455 29 00
Web: altinbas.com

KOÇAK GOLD
50 metrekare yeter
Koçak Gold, önümüzdeki 5 yıllık dönemde 100 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Franchising sistemiyle açılacak yeni Koçak Gold mağazaları için öncelik, müşteri potansiyeli olan AVM’lere veriliyor. AVM’ler dışında işlek caddelerde de mağazalar açılacak. Mağaza büyüklüğünün en az 50 metrekare olması gerekiyor. Mağazalar Koçak Gold konseptine uygun olarak dekore ediliyor.
Koçak Gold, reklam katkı payı ve sürekli franchise ödemesi talep etmiyor.
Franchise adaylarının kuyumculukla ilgili tecrübe sahibi olması gerekiyor.
Telefon: 0212 514 81 11
Web: kocakgold.com
TAKIŞTIR BİJUTERİ
80 mağazası var
Takıştır Bijuteri. 2012’de Türkiye genelinde yeni şubeler açacak. Şirket,
franchise giriş bedeli istemiyor. Ayrıca aylık kota sınırı da yok. Bayilerden, aldıkları ürün bedeli dışında herhangi bir ücret talep edilmiyor. 40 metrekarelik bir Takıştır Bijuteri mağazasının yatırım bedeli 40-50 bin TL arasında değişiyor.
Telefon: 0380 524 47 47
Web: takistir.com.tr

TAKICIM
Yatırım tutarı 20 bin TL
Takıcım Bijuteri, franchising sistemiyle şubeler açacak. Gerekli mağaza büyüklüğü 20-30 metrekare arasında değişiyor. 20 metrekarelik bir mağazanın toplam yatırım tutarı 20 bin TL. Şirket, şimdilik franchise giriş bedeli talep etmiyor.
Telefon: 0380 524 47 47
Web: takicim.com.tr

BİMEKS
İş ortağını koruyor
Teknoloji marketi Bimeks, 2014 yılı sonuna kadar 100 yeni mağaza açmayı hedefliyor. Şirketin halen 36 ilde 56 mağazası var. Bunların 21’i franchising sistemiyle açılmış. Bu yıl 15 ilde 23 mağaza açılması planlanıyor. Bunların 19’u franchising sistemiyle açılacak. Öncelikle Sivas, Ordu, Afyon, İsparta, Tekirdağ, Edirne, Burdur, Çankırı, Giresun, Kars, Rize, Kırşehir, Mersin ve Mardin’de şubeler açılacak. Diğer illerden gelecek franchise talepleri de değerlendiriliyor.
Bimeks, franchise giriş bedeli olarak 90 bin TL talep ediyor. Bir mağazanın anahtar teslimi yatırım tutarı, şehre ve metrekare büyüklüğüne göre 300 bin ile 700 bin TL arasında değişiyor. Bimeks, 150 metrekareden 4 bin metrekareye varan farklı büyüklüklerde mağaza açıyor.
Bimeks, franchise sistemini benzerlerinden biraz farklı uyguluyor. Kendine özgü bu sistemin en önemli özelliği, franchisee’nin satın alma kotası olmaması. Zorunlu mal alımı gibi bir uygulama yok. Mağazada tutulan stok Bimeks’e ait oluyor. Bu durumda iş ortağının stoktan zarar etmesi gibi bir durum söz konusu olmuyor. Bimeks mağazalarında teknoloji dendiğinde aklınıza gelebilecek her çeşit ürünü bulmanız mümkün. Bilgisayar, cep telefonu, televizyon, tablet, oyun konsolu, oyun, küçük ev aletleri, kişisel bakım ürünleri, fotoğraf makineleri, müzik çalarlar, bilgisayar parçaları, araç teknolojileri ve beyaz eşya bunlardan ilk akla gelenler…
Telefon: 0216 542 62 62
Web: bimeks.com.tr
KİP
Yurtiçi ve yurtdışında yayılacak
Kip ilk mağazasını, 1982 yılında İstanbul Beyoğlu’nda açmıştı. Şu anda corner ve mağazalarla birlikte 100 satış noktasına ulaşmış durumda. Yurtdışında ise Kazakistan’da 3, Azerbaycan, KKTC, Irak ve Ukrayna’da birer tane olmak üzere 7 mağazası var. Kip Marka Direktörü Aydan Gür, “2012’de yeni mağazalar açmayı planlıyoruz. Yurtiçi için önceliği İstanbul, Ankara, Gaziantep, Diyarbakır ve İzmir’e vereceğiz. Yurtdışında ise Azerbaycan, Gürcistan, Romanya ve Libya’da mağaza açma planlarımız var. Bu mağazaların bazıları franchising sistemiyle açılacak” diyor.
Telefon: 0212 484 04 84
Web: kip.com.tr

DiaSa
“Marka garantili güvenli iş sunuyoruz”
DiaSa 39 şehirde 1000’in üzerinde mağazaya ulaştı. Bunların 405’i franchise. Bu yıl da franchising sistemiyle yeni şubeler açacaklarını belirten DiaSa İş Geliştirme Direktörü Cem Diler, “Franchising, yerel marketlerin gelişmesine katkı yapan önemli bir sistem. 1989’da başlayan franchising çalışmaları, kişilere kendi işini kurma olanağı yaratırken diğer yandan da finansal ve ticari risklerden uzak, karlı bir yatırım haline geldi. Türkiye’de kendi alanında franchising veren tek markayız” diyor.
Yeni açılacak mağazalar için öncelik verilecek iller şöyle sıralanıyor: Mersin, Tarsus, Osmaniye, Antakya, Niğde, Nevşehir, Aksaray, Çorum ve Şanlıurfa. DiaSa’nın franchise giriş bedeli 2 bin 500 euro. Ortalama işletme maliyeti 100-150 bin TL arasında değişiyor. Franchisee’den işletme kar payı ya da reklam ücreti alınmıyor.
Cem Diler, DiaSa’nın franchising sisteminin girişimcilere düşük yatırım maliyetiyle kendi işinin sahibi olma fırsatı sunduğunu vurguluyor. DiaSa, franchise adaylarının talepleri doğrultusunda ideal mağaza yerlerinin değerlendirilmesi ve temin edilmesinde destek oluyor.
Telefon 0212 329 38 00
Web: diasa.com.tr
TURYAP
100 yeni ofis açacak
Turyap, gayrimenkul sektöründe birçok ilke imza atan bir firma. Örneğin, sektöründe Türkiye’nin franchising sistemine geçen ilk firması oldu. Yine ilk kez bir emlak bilgi bankası oluşturdu…
Turyap’ın faaliyet gösterdiği il sayısı 40’a, şube sayısı ise 400’e yaklaştı. Şirket, franchising sistemiyle 100 yeni şube açmayı hedefliyor. Franchise verilecek iller şu şekilde sıralanıyor: Kayseri, Edirne, Kırklareli, Sinop, Uşak, Trabzon, Giresun, Kastamonu, Afyon, Aksaray, Çorum, Niğde ve Erzurum. Yurtdışında ise KKTC, Yunanistan, Almanya, İngiltere, Arnavutluk ve Sırbistan’da ofis açılması hedefleniyor. Yuı tiçinde açılacak şubeler için en az 40 metrekarelik bir ofis gerekiyor. Franchise giriş bedeli bölgeye göre değişiyor. Sürekli franchise ödemesi yok. Sadece hizmet bedeli olarak aylık 110 dolar talep ediliyor.
Telefon: 0212 373 13 00
Web: turyap.com.tr

MAVİ
Franchise giriş bedeli yok
Mavi, bu yıl 30 yeni mağaza açacak. Franchise giriş bedeli talep edilmiyor. Ancak alınacak ürün miktarına göre teminat istenebiliyor. Mağazanın bulunduğu bölgenin alışveriş merkezi veya ticari bir cadde üzerinde olması, kurumsal anlamda olumlu bir imajının olması ve metrekare yeterliliği gibi faktörler de göz önünde bulunduruluyor. Mavi’ye özgü standartları sağlayabilmek açısından mağazaların en az 400 metrekare olması gerekiyor. Mavi, yurtdışında en hızlı büyüyen markalarımızdan biri. Halen 50 ülkede 282 Mavi Shop ve 4 binin üzerinde Mavi satış noktası hizmet veriyor.
Telefon: 0212 371 20 00
Web: mavijeans.com.tr

BENETTON
Mağaza sayısı 104’e ulaştı
Benetton Group’un 120 ülkede, 6 bin mağazası var. Türkiye’deki mağaza sayısı ise 104’e ulaştı. Bu mağazaların 75’i franchise şeklinde faaliyet gösteriyor.
Şirket, 2012’de 5’i franchise ve 3 şirket mağazası olmak üzere toplam 8 mağaza açacak. Benetton’un franchising sistemine göre, belirlenen yatırım bedeli ve ürün bedeli ödenmek şartıyla mağaza açılabiliyor. Mağazaların en az 183 metrekare net satış alanına sahip olması gerekiyor.
Telefon: 0212 365 13 65
Web: benetton.coni.tr

JIMMY KEY
10 yeni mağaza açacak
Sun Tekstil bünyesinde faaliyet gösteren Jimmy Key’in ilk mağazası 2000’dc açılmıştı. Jimmy Key’in şimdi 38 mağazası var. Bunların 26’sı franchise. Ayrıca 100’e yakın corner’ı var. Yurtdışında ise KKTC’de 4, Ukrayna’da 12 mağaza ve 18 satış noktası bulunuyor. Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ünlü-türk, “2012’de öncelikle AVM’lerde ve Anadolu’da yaygınlaşmak hedefliyoruz. 10 civarında yeni mağaza açmayı planlıyoruz” diyor. Bir mağazanın dekorasyon maliyeti metrekare başına 500 dolar. Mağazanın büyüklüğü bulunduğu lokas-yon ve AVM’lere göre değişmekle beraber ortalama 120 metrekare. Jimmy Key mağazalarında 20-35 yaş arası kadın ve erkeklere yönelik hazır giyim ürünleri bulunuyor.
Telefon: 0232 850 60 00
Web: jimmykey.com

B&G STORE
Mağaza sayısını 100’e çıkaracak
0-14 yaş arası çocuk giyim ürünleri satan B&G Store, ilk mağazasını 2000’de İstanbul Akmerkez’de açmıştı. Şirketin İstanbul’daki mağaza sayısı 20’ye ulaştı. B&G Store’un Ankara’da 7, İzmir’de de 2 mağazası bulunuyor. 7 de outlet mağazası var. Önümüzdeki dönemde Anadolu’da büyümeye devam edeceklerini belirten BG Mağazacılık Yönetim Kurulu Başkanı Seyidullah Nebati, “Mart sonuna kadar 6 yeni mağaza açacağız. 2014’te mağaza sayımız 75-80’e kadar ulaşacak. 2015’e kadar her yıl ortalama 8-12 mağaza açarak 2015’te 100 mağazalı ve 100 milyon TL cirolu bir marka olma hedefindeyiz” diyor.
B&G Store’un franchise giriş bedeli 20 bin euro. Ayrıca 40 bin euro teminat mektubu talep ediliyor. İstenilen mağaza büyüklüğü ise 100-150 metrekare arasında değişiyor.
Telefon: 0212 567 90 73
Web: bgstore.com.tr

HOME STORE
Yurtdışında franchise veriyor
Kadın giyim markalarından Home Store, geçen hafta Kayseri Forum AVM ve Adana’da 2 mağaza birden açarak şube sayısını 16 yükseltti. Önceleri yurtdışından ithal ürünlerle tüketicilerle buluşan marka, 201 l’de Emel Acar’ın başta olduğu tasarım grubuyla yerli bir koleksiyona imza attı. 2012’de en az 4 mağaza açacaklarını belirten Home Store CEO’su Devrim Acar, “2011 bizim için değişimin başladığı, yönetim olarak yeni kararların alındığı ve uygulandığı bir yıl oldu. Hedef kitlemizi A plus’tan B ve hatta C’ye de taşıyarak, Türkiye’nin her yerinde yaşayan kadınlara cazip fiyatlarla ulaşmaya çalıştık” diyor. Yurtiçinde açılacak tüm mağazalar şirket tarafından işletilecek. Yurtdışındaki mağazalarsa franchising sistemiyle açılacak.
Telefon: 0216 485 60 90
E-posta: info@homestore.com.tr
Web: homestore.com.tr

KİĞILI
250 mağazaya az kaldı
Kiğılı’nın halen 17’si yurtdışında olmak üzere 213 mağazası bulunuyor. Bunların 23’ü franchise. Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, “Yurtiçinde franchise şubemiz var. Ancak şirketimizin genel prensibi nedeniyle son yıllarda franchise verme kararını geri çektik. Mevcut olanlar korunacak. Önümüzdeki yıllarda da franchise şubemiz olmayacak” diyor. Kiğılı, 2012’nin ilk 6 ayında 10 AVM, 4 de cadde mağazası açmayı planlıyor.
Telefon: 0262 658 13 61
Web: kigili.com.tr

CABANI AYAKKABI
Kosova’da mağaza açtı
Cabani’nin Iran ve Kosova’da birer mağazası var. Kosova mağazası birkaç hafta önce açıldı. Yurtiçinde ise İstanbul’da 5 mağazası bulunuyor. Şirket, franchising sistemiyle yurtiçi ve yurtdışında yeni şubeler açacak. Yurtiçinde açılacak bir mağazanın yatırım tutarı 450 bin TL. Franchise giriş bedeli ise bin euro. Mağaza büyüklüğü en az 150 metrekare olacak.
Cabani Ayakkabı Yönetim Kurulu Üyesi Cem Kubilay Kaban “Özellikle yurtdışındaki iş ortaklarımızdan mağaza açmak için çok talep geliyor. Bu yıl öncelikle bu talepler doğrultusunda yurtdışındaki mağaza sayımızı artıracağız” diyor.
Telefon: 0212 549 29 09
Web: cabani.com.tr

HAFELE
33 mağaza açacak
Alman menşeli Hafele, merkez yönetimin 2004 yılında aldığı bir kararla Türkiye pazarında iddialı bir şekilde büyümeye başladı. Bu dönemde İstanbul Dudullu’da bir mağaza açıldı. Aynı zamanda stok bölümü içeren yeni binasına taşındı. Şirket, 2007’de franchise vermeye başladı. Halen 11 ilde 17 mağazası bulunan Hafele Türkiye, bu yıl sonuna kadar 50’ye ulaşmayı hedefliyor. Franchising sistemiyle açılacak mağazalar için halen Hafele mağazası bulunmayan illerden gelecek talepler değerlendirilecek. Hafele’nin franchise bedeli 250 bin TL. Mağaza büyüklüğü ise 400-600 metrekare arasında değişiyor. Şirket, franchise sahibini iş ortağı olarak kabul ediliyor ve işi birlikte geliştiriyor. Örneğin, franchise verilen ilde ikinci, üçüncü mağaza açılacaksa ilk girişimci tarafından açılmasına öncelik veriliyor.
Hafele mağazalarında tüm mobilya aksesuarlarının yanı sıra çevre dostu çöp kutuları, armatür, köşe kiler sistemleri, fırın altı çekmece, yüksekliği ayarlanabilir masalar, fırın, davlumbaz, engellilere özel mutfak sistemleri, deterjanlık, çekmece içi düzeni sağlayan kaşıklık, şişelik, kravatlık, ayakkabılık, sabunluk, çamaşır sepeti, havluluk, tabaklık gibi binlerce ürün satışa sunuluyor.
Telefon: 0216 528 59 00
Web: hafele.com.tr

SHAKESPEAREİN LOVE
Franchise giriş bedeli almıyor
Maremo Tekstil, “Shakespeare in Love” markasıyla 15-45 yaş arası kadınlara hitap eden mağazalar açıyor. Şirket, 2012’de 20 mağaza açmayı hedefliyor. Mağazalar plaj giysilerinden ev tekstiline, pijamadan mobilyaya kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip. Franchise giriş bedeli yok. Yatırım tutarı 25 bin ile 45 bin TL arasında değişiyor. Mağaza konsepti, mal dizim ve yerleşimi merkez tarafından yapılıyor. Satılmayan tüm ürünler merkez firmaya ait. Yani franehisee herhangi bir risk taşımıyor. Yeni açılacak mağazalar için İstanbul ve Ankara’da gelecek taleplere öncelik verilecek. Ancak diğer tüm illerden gelecek talepler de değerlendiriliyor.
Web: shakespeareinlove.com.tr
KAPBULA ORGANİK ŞEYLER
Bebek ve çocuklara özel mağaza
Bebek ve çocuklara yönelik sadece organik ve ekolojik ürünlerin satıldığı Kapbula Organik Şeyler, franchising sistemiyle yeni mağazalar açıyor. Kapbula Organik Şeyler’in sahibi Tuba Tuna Yalcuva, “Her yıl 3 yeni mağaza açmayı hedefliyoruz. Yeni mağazalar için öncelik İstanbul Anadolu Yakası, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’da olacak” diyor.
Kapbula Organik Şeyler mağazasının en az 40 metrekare büyüklüğe sahip olması gerekiyor. Şirket, franchise giriş bedeli olarak 10 bin TL talep ediyor. Diğer yatırım şartlar ise yüz yüze görüşmelerde belirleniyor.
Telefon: 0212 351 77 07
Web: kapbula.com.tr

IMAGINARIUM
Mağaza sayısını 30’a çıkarıyor
İspanyol oyuncak mağaza zinciri Imaginarium’un halen Türkiye’de 8 mağazası var. 2013 yılına kadar bu sayının 30’a çıkarılması hedefleniyor. Açılacak mağazaların 18’i franchise şube olacak. 120 metrekarelik bir İmaginarium mağazasının toplam yatırım bedeli 80 bin euro. Bu rakama franchise giriş bedeli, dekorasyon ve diğer masraflar dahil.
Telefon: 0216 680 04 75
Web: imaginarium.com.tr

COLDWELL BANKER
120 şube açacak
ABD menşeli Coldvvell Banker’in Türkiye’de 26 ofisi var. Tüm ofisler franehising sistemiyle açılmış. Bu ofisler İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Zonguldak’ta bulunuyor. Şirket, bu yıl franehising sistemiyle yeni şubeler açacak. Coldvvell Banker’in franchise kontratları beş yılda bir yenileniyor. Franchise giriş bedeli 15 bin dolar. Yeni açılacak şubeler için öncelik İstanbul, Ankara ve Antalya’da olacak. Aynı zamanda Bursa, Eskişehir, Adana, Konya, İzmit, Gaziantep, Kayseri, Samsun ve Edirne’de şubeler açılacak. Şirket, önümüzdeki 5 yılda 20 ilde 120 ofise ulaşmayı hedefliyor.
Telefon: 0216 411 80 30
Web: coldvvellbanker.com.tr

CALLIGARIS
İtalyan mobilyacı 25 mağaza açacak
201 l’de Xuma Design distribütörlüğünde Türkiye pazarına giren Italyan mobilya markası Calligaris, şimdi Türkiye genelinde mağazalar açacak. Ünümüzdeki 3 yılda bayilik sistemiyle 25 mağaza açılması planlanıyor. Şirketin halen İstanbul’da 3, Antalya’da .1 olmak üzere toplam 4 mağazası var.
Calligaris mağazasının tüm proje ve tasarımları İtalya’da hazırlanıyor. Birçok dekorasyon ünitesinin İtalya’dan getirtil-diği mağazanın uygulaması distribütör kontrolünde işletmeci tarafından yapılıyor. Mağazaların yatırım tutarı 75 bin ile 150 bin euro arasında değişiyor.
Calligaris mağazalarında Italyan tasarımcıların imzasını taşıyan çok çeşitli ürünler bulunuyor.
Telefon: 0212 287 13 93
Web: xumadesign.com

MENAR MENTAL ARİTMETİK
2 yılda 130 şubeye ulaştı
Emekli öğretim üyesi Halit Şen tarafından 2009 yılında kurulan Menar Men-tal Aritmetik Merkezi, kısa sürede 130 şubeye ulaştı. Merkezde, okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocukların öğrenme alışkanlıklarını geliştirmeye yönelik program uygulanıyor. Menar Mental Aritmetik Merkezi’nin sahibi Halit Şen, “Abüküse dayalı bir program uyguluyoruz. Çocukların zeka düzeyini artıran bu program Uzakdoğu menşeli. Biz bunu Türk öğrencilerine göre uyarladık. Program haftada 3 saat olmak üzere toplam 240 saat sürüyor” diyor.
Menar Mental Aritmetik Merkezi, bu yıl franehising sistemiyle şube sayısını 200’e çıkarmayı hedefliyor. Bir şubenin yatırım tutarı 35 bin ile 50 bin TL arasında değişiyor.
Telefon: 0324 327 91 91
E-posta: bilgi@menar.com.tr
Web: menar.com.tr

GYMBOREE
Oyun ve gelişim merkezi
ABD menşeli Gymboree Play Music, 0-5 yaş grubu çocuklara yönelik bir oyun ve gelişim merkezi. 30 ülkede 550 şubesi var. Gymboree, Türkiye’deki ilk şubesini 2006 yılında İstanbul Levent’te açtı. Şimdi 9 şubesi var. Bu şubelerin 8’i franchising sistemiyle açılmış. Bu yıl franchising sistemiyle yeni şubeler açacaklarını belirten Gymboree Play Music Türkiye Temsilcisi Esra Taşar, “İstanbul, Adana, Ankara, İzmir, Bursa, Malatya, Denizli, Antalya ve Gaziantep’ten gelen taleplere öncelik vereceğiz” diyor.
Bir Gymboree Play Music şubesi açmak için 150 bin dolar gerekiyor. Gymboree şubelerinde, uzmanlar tarafından hazırlanmış programlar aracılığıyla çocukların yaşlarına uygun aktiviteler düzenleniyor. Böylece çocukların sosyal, bilimsel, fiziksel yeteneklerini oyun oynayarak geliştirmelerine yardımcı olunuyor.
Telefon: 0212 275 87 47
Web: gymboreeturkey.com


BİLİŞİM EĞİTİM MERKEZİ
Bilişim uzmanı yetiştiriyor
Microsoft sertifika eğitimleri, grafik ve web eğitimleri, mobil yazılım eğitimleri, internet reklamcılığı eğitimleri… Bu ve benzeri eğitim programları düzenleyen Bilişim Eğitim Merkezi, bu yıl şube sayısını artırma kararı aldı. Bu doğrultuda franehising sistemiyle 12 şube açılacak. Şirketin halen 8 şubesi var. Bilişim Eğitim Merkezi’nin franchise giriş bedeli 20 bin ile 50 bin euro arasında değişiyor. Ortalama işletme sermayesi ise 50 bin ile 100 bin euro arasında.
Telefon: 0216 550 99 50
Web: bilisiniegitim.com

INFOLANG DİL OKULLARI
Franchise bedeli 20 bin euro
Yabancı dil eğitim merkezi İnfolang Dil Okulları, halen İstanbul (Bakırköy, Kadıköy ve Beşiktaş) ile Ankara’daki şubelerinde hizmet veriyor. İnfolang Dil Okulları Pazarlama Müdürü Işıl Kılıç, Türkiye genelinden gelecek franchise taleplerini değerlendireceklerini söylüyor, infolang Dil Okulları’nın franchise giriş bedeli 20-40 bin euro arasında değişiyor.
Telefon: 0216 550 99 50
Web: infolang.com


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.