Özgür Bilgi Kanalı

Franchising Vererek Büyüyen Kuruyemiş Zincirleri Girişimcilere Fırsatlar Sunuyor.
Türkiye’nin geleneksel pazarlarından olan kuruyemiş 3,7 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Yakın zamana kadar dökme/paketli ürün rekabetinin yaşandığı sektörde son dönemde şubeleri hızla artan zincir perakende yatırımları göze çarpıyor. Franchising vererek büyüyen kuruyemiş zincirleri girişimcilere de fırsatlar sunuyor. Kuruyemişçiler yurtdışma da açılmayı planlıyor.
kuruyemis sektoru
Dünyada pek çok konuda olduğu gibi gıda tüketim alışkanlıklarında da eskiye dönüş yaşanıyor. İçeriğindeki sağlığa zararlı katkı maddeleriyle sık sık gündeme gelen atıştırmalık gıdalar karşısında kuruyemişin pazardaki payı her geçen gün artıyor. Türkiye’nin yıllık kuruyemiş tüketimi 500 bin ton, iç pazar büyüklüğü ise 3,7 milyar dolar. İç tüketimin yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bölümünü endüstriyel kuruyemiş oluştururken, sektörün bu yılki büyüme oranı yüzde 5 olarak ifade ediliyor.
Özellikle Gaziantep, Denizli, Bursa ve İnegöl’de güçlü olan sektörün son yıllarda yakaladığı büyüme ivmesi, kurumsallaşmayı da beraberinde getirmeye başladı. Artık sektörde kendi zincirini kuran, marka kimliği kazanan firmalar var. Hatta bu firmalann bir kısmı yurtdışma açılma planları yapmaya başladı bile. İlk hedeflerinde Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri bulunuyor. Bir kısmı franchising vererek büyürken bir kısmı da organizasyon sürecini kendiyönetmeyi tercih ediyor. Ağırlıklı olarak büyük şehirleri tercih eden franchising veren firmalar girişimcilere de fırsatlar sunuyor.
TUĞBA YURTDIŞINA AÇILIYOR
Sektörün önemli oyuncularından olan Tuğba Kuruyemiş, 1980 yılında Aydın’da kurulmuş bir aile şirketi. Firma, 650 kişiye istihdam sağlıyor ve bin 100 adet ürün çeşitine ulaşmış durumda. 54 şubeyle faaliyet gösterdiklerini söyleyen Tuğba Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tonkul, “Geçtiğimiz aylarda İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde mağazamızı açtık. Gelecek ay da Afyon mağazamız hizmete girecek” diyor.
Tonkul, 2014’te Afyon, Bursa, Antalya, Ankara ve İstanbul’da 10 mağaza açacaklarım belirtiyor. Tonkul, “Bu yıl 5 milyon TL yatırım hedefimiz var. Personel sayımızı ise bine çıkarmayı planlıyoruz. Almanya, Avusturya, Belçika, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Romanya’ya açılmayı düşünüyoruz. Geçtiğimiz yılı yaklaşık 85 milyon TL ciro ile kapattık. 2014 yılı için ise 100 milyon TL ciro hedefliyoruz” diyor.
ANKARA’NIN EN BÜYÜĞÜ
1956 yılında kurulan Kuruyemişçi Ünal, 1991 yılında perakende satışa başladı. Bugün Ankara’nın en büyük kuruyemiş zinciri konumunda. 2004 yılından itibaren hızla büyümeye başlayan firma, bugün Ankara’da 40 şubeye ulaştı. 14 bin m2 üretim tesisine sahip olduklarını söyleyen firmanın genel müdürü Mustafa Fazıl Erbil, bu yıl İstanbul’da da şube açmayı hedeflediklerini ifade ediyor. Erbil, şöyle devam ediyor:
“Doğm lokasyon olduğu takdirde her yıl beş şube açmayı hedefliyoruz. Franchising vermiyoruz. 2013 yılında 12 milyon TL yatınm yaptık. Bu yıl da yatırıma devam edeceğiz. Geçen yıl 50 milyon TL ciro gerçekleştirdik. Bu yıl hedefimiz 70 milyon TL.”
FRANCHİSİNG İLE BÜYÜYOR
Mumcu Kuruyemiş, 35 yıllık bir aile şirketi. Yusuf Mumcu öncülüğünde kumlan firma bugün ikinci kuşaktan Banş Mumcu ve Arzu Mumcu İlarslan kardeşlerin yönetiminde. İstanbul, Gaziantep, Uşak, İzmir ve Antalya başta olmak üzere toplam 16 şube ile faaliyet gösteriyor. Yıl sonuna kadar 17 şube açmayı hedeflediklerini ifade eden Arzu Mumcu, önümüzdeki beş yılda 75 şubeye ulaşmayı planladıklarını belirtiyor. Bazı komşu ve uzak ülkelerle görüşme halinde olduklarını da vurgulayan Mumcu, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Franchise giriş be deli almıyoruz. Yatırım tutarı yaklaşık 40 bin TL. Nüfusu 100 bin ve üzeri yerleşim yerleri tercihimiz. İlk kuşağın bize aktardığı alaylı bilgileri harmanlayıp işimize yansıtıyoruz.”
Mumcu Kuruyemişleri – Hayata Tazelik Katar
Adres : Evren Mh. İstiklal Cd. 5.Sk. No:23 Güneşli / İSTANBUL
Telefon : +90 212 550 56 00 – 550 42 15
Faks : +90 212 550 55 43
İHRACATA ODAKLANACAK
As Kuruyemiş de hızla şubeleşen kuruyemiş fimıalan arasında yer alıyor. 1995 yılında Adnan Karaman tarafından kurulan ve küçük bir imalathanede faaliyete başlayan As Kuruyemiş, bugün 4 bin 500 m2 kapalı alanda üretim gerçekleştiriyor.
Kuruyemiş ve kahvede As’, lokumda ‘Balnuts’ markası ile saüş yapıyor. Firmanın İzmir merkez olmak üzere, Kuşadası, Aydın, Marmaris, Didim, Dalaman ve Salihli’de şubeleri bulunuyor.
Şube sayısını önümüzdeki dönemde artırmayı hedeflediklerini söyleyen As Kuruyemiş İdari ve Mali İşler Sorumlusu Yavuz Olçum, “2014 yılında yeni fabrikamızı yaptık. 7 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. Perakende sayımızı da artınyoruz. Sekiz olan perakende sayımızı yıl sonuna kadar 12’ye ulaştırmayı hedefliyoruz. 2014 yılı için 10 milyon TL’lik ciro hedefimiz var. İhracat satışlarımız da olacak” diyor.
200 BİN TL YATIRIM BEDELİ
Ayçıtır Kuruyemiş, Ankaralı bir aile şirketi. 1991 yılından bu yana faaliyet gösteren firmanın Ankara’da dört adet perakende şubesi bulunuyor. Bu yıl için Kırıkkale, Konya, Eskişehir başta olmak üzere birçok şube açmayı hedeflediklerini belirlen Ayçıtır Kuruyemiş PazarIama Müdürü Uğur Acıelma, uygun gördükleri yerlere franchising verdiklerini, 100 bin TL gi riş bedeli ve toplamda 200 bin TL yatırımla şubenin açılabileceğini söylüyor. Libya ve Irak’a ufak miktarda ihracatları olduğunu kaydeden Acıelma, başka ülkelerle de görüşmelerinin sürdüğünü vurguluyor.
Papağan Kuruyemiş, bugün Türkiye’nin üçüncü büyük paketlenmiş kuruyemiş markası olarak faaliyet gösteriyor. 40’ı aşkın ürün çeşitine sahip olan firma, ayda 5 milyon paket satış hacmine sahip. Üretimini Çorlu’da 9 bin 500 metrekare kapalı alanda gerçekleştiren Papağan, 50 bayi ile 20 bine yakın perakende noktasında ürünlerini satıyor. Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi, “12 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu yıl ihracatımızı hızlandırarak yüzde 50 artırmak istiyoruz” eliyor.
ÜÇÜNCÜ KUŞAK DEVREDE
Hacı Mehmet Gülşen’in 1923’te kurduğu Gülşen Kuruyemiş, bugün sektörün önde gelen markalarından biri. 2012 yılında Ekonomist’in organize ettiği Anadolu Markalan’nda ödül almıştı. Ürünlerini yaklaşık 20 ülkeye ihraç eden Gülşen Kuruyemiş’in başında ailenin üçüncü kuşak temsilcisi Mustafa Gülşen var.
Üç nesildir Çorum leblebisi üreten şirket son yıllarda AR-GE yatınmlan ile kuruyemişte de iddialı. 2013’te üretim kapasitesini artırarak yıllık 10 bin tona ulaştıran firma, mağazalar açarak zin-cirleşmeyi planlıyor. Mustafa Gülşen, “Yeni açacağımız mağazaları kendimiz işleteceğiz. ABD hariç bütün kıtalara leblebi ve kuruyemişin tüm çeşitlerini gönderiyoruz. 20 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu sayıyı artıracağız” diyor.
Altıntop Kuruyemiş Bayilik
Altıntop Kuruyemiş sektörünün öncü isimlerinden olduğunu sektörde bir ilki gerçekleştirip ISO 9001-2000 Kalite ve HACCP gıda güvenliği yönetim sistemini kurup, uygulayarak kanıtlamıştır. Firmamız, en yeni teknolojiye sahip makine ve ekipmanlarıyla tüm gıda belgelerini almak için çalışmalarını sürdürmektedir.
Altıntop Kuruyemiş olarak ülkemizin her bölgesindeki bayilerimiz ve geniş dağıtım ağımızla en yeni ürün çeşitlerimizi güvenilir ve hızlı elemanlarımızla sizlerin beğenisine sunmaya devam ediyoruz.
Altıntop Kuruyemiş Bayilik bilgileri
Adres: ALTINTOP KURUYEMİŞ
Kayalar mah. 6010 Sok. No: 13
Gümüşler / DENİZLİ / TÜRKİYE
Telefonlar: 0258 371 41 52 – 0258 371 23 62 – 0258 371 18 97
Adalılar Kuruyemiş Bayilik İletişim Bilgileri
Adres : Adalılar Kuruyemiş Gıda Tic.Ve San.Ltd.Şti Kozluk Mh. Ada Sanayi Cd. No:4 Erenler / SAKARYA
Tel : 0.264.353 54 87 [ 3 hat ] Faks : 0.264.353 54 90
Tadım Kuruyemiş Bayilik
Tadım Kuruyemiş Bayiliği almak için gereken iletişim bilgileri tanıtım yazısının sonundadır. Tadım Kuruyemiş Bayilik formu için web sitesini ziyaret ediniz. Türkiye’nin lider paketli kuruyemiş markası Tadım, Mehmet Tekinalp tarafından 1971 yılında İstanbul’da kuruldu. 1940’lı yıllardan itibaren Antep fıstığı ticareti ile uğraşan Gaziantepli Tekinalp Ailesi, bugün üçüncü kuşak temsilcileri ile birlikte Antep fıstığı tanıtımına büyük katkıda bulunmayı sürdürüyor. Mehmet Bey’in “Fıstıkçı Arap” lakabıyla anılan babası, Antep fıstığını İstanbullulara tanıtan ilk kişilerden biri olarak, 1950’li yıllarda Antep fıstığı ihracatını genişleterek Amerika pazarına açıldı.
Tadım Kuruyemiş bayilik iletişim
Atatürk Mah. Turgut Özal Bulvarı
Gardenya 3 Kat: 14
Ataşehir 34758 İstanbul
T: (0262) 672 7400
EN ÇOK AYÇEKİRDEGİ TÜKETİLİYOR
■ Ağırlıklı olarak Ege’de incir, badem, mısır ve leblebi, iç Anadolu ve Marmara’da ayçekirdeği, Karadeniz’de fındık, Akdeniz’de fıstık, Güneydoğu Anadolu’da antepfıstığı, iç Anadolu’da kabak çekirdeği ve ceviz, Doğu Anadolu’da dut kurusu ve kayısı yetişiyor.
■ Sektörde en çok ayçekirdeği tüketiliyor. Ardından fıstık ve diğer ürünler geliyor. Son zamanlarda kuru meyveli karışık kuruyemiş çeşitlerinin de oldukça rağbet gördüğü belirtiliyor.
■ 2013 yılında sektörün ihracatı yaklaşık 2 milyar dolara ulaştı.
■ Dört yıl öncesine kadar paketli kuruyemişin oranı yüzde 15, açık olarak satılan kuruyemişin oranı ise yüzde 85 civarındaydı. Bugün ise paketli kuruyemişin oranı yüzde 35 civarında.
■ Sektörde irili ufaklı yüzlerce firma var. Ancak ulusal olarak hizmet veren paketli ve markalı kuruyemiş firmalarının sayısı 10 civarında.
BURCU TUVAY


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.