Özgür Bilgi Kanalı

GameFi aslında yeni oluşturulmuş bir kavram değil. Verilere göre, 2019’un ikinci yarısında, MixMarvel’in Baş Strateji Sorumlusu Mary Ma, o sırada Wuzhen Zirvesi’nde yaptığı bir konuşmada GameFi veya Game Finance’i ilk teklif etti. Basitçe söylemek gerekirse, GameFi, merkezi olmayan finansal ürünlerin oyunlar, DeFi kurallarının oyunlaştırılması ve oyun prop türevlerinin NFT’si şeklinde sunulmasını ifade eder. En dikkat çekici özelliklerden biri, kullanıcının varlıklarının DeFi oyununda ekipman veya araç haline gelmesidir ve karşılığında kullanıcı oyun sırasında gelir veya ödül elde edebilir.

GameFi’ye benzer konsept NFTFi’dir. O zamanlar, MEME tarafından temsil edilen birçok likit madencilik projesi, yeni bir DeFi çılgınlığı dalgasını tetikleyen NFT’yi tanıttı. Ancak “kart çekme” oynanışı, çok yüksek teknik içerik ve deneyim olmadan kaçınılmaz olarak biraz monotondur, bu nedenle NFTFi popülaritesi uzun sürmez. Ama şimdi GameFi= DeFi+NFT+oyunlar, DeFi hala GameFi’nin çekirdeğidir, NFT gerekli bir ademi merkeziyetçilik aracıdır ve oyunlar GameFi’nin kabuğudur.

Şu anda, DeFi oyun oynama yöntemlerinin çoğu, temel olarak rol yapma, sanal alan, savaş geliştirme ve çok oyunculu yapıyı içerir. Önceki likit madencilik modeliyle karşılaştırıldığında, GameFi projesi kullanıcılarla daha güçlü etkileşim, deneyim ve daldırma özelliklerine sahip, ancak aynı zamanda daha yüksek bir ilgiye sahip. Örneğin, birçok oyun üreme için NFT evcil hayvanlarını kullanacak. , Becerileri geliştirmek için NFT ekipmanı kullanın, NFT taahhüt edin gelir elde etmek veya bir PK savaş modu tanıtmak, savaşlara katılmak, görevleri tamamlamak ve kullanıcıların oyun oynarken para kazanmalarını sağlamak için.

P2E, oyun oynarken para kazanmak olan mevcut GameFi projesinin en önemli özelliğidir. Geleneksel oyun “Deposit to Play” veya “free to play” ile karşılaştırıldığında, bu fark devrim niteliğindedir. Oyuncular, oyun içinde canavarlarla savaşmak için kuluçka geliştirebilir ve yükseltme yapabilirler. Sadece oyunu oynamanın zevkini elde etmekle kalmaz, aynı zamanda elde ettikleri jetonları, ekipmanları, sahne malzemelerini ve diğer NFT’leri ticaret pazarında satarak gelir elde edebilirler.

Sorumluluk Reddi: Dijital varlık işlemleri önemli riskler içerir.Bu bilgiler yatırım kararı almak için bir temel olarak kullanılmamalı veya yatırım işlemlerine girişme önerisi olarak yorumlanmamalıdır. Lütfen ilgili riskleri tam olarak anladığınızdan ve dikkatli bir şekilde yatırım yaptığınızdan emin olun.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.