Özgür Bilgi Kanalı

Gelişmiş Sensör Sistemi, Trafikte Ölümleri Sıfırlayabilir

Otonom algılama platformlarının bir geliştiricisi tarafından Salı günü yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, yol ölümlerini sıfıra indirecek teknoloji elinizin altında.

California, Pleasanton’dan Neural Propulsion Systems tarafından hazırlanan araştırma raporu, karayolu ölümlerini ortadan kaldırmak için gereken sensörlerin, saniyede 100 terabitlik bir tepe hızında veya bir insanın gözlerinden beynine giden veri hızının 10 katı kadar veri işlemesi gerektiğini buldu. Rapora göre, insanlar kazaları önlemek için gereken bilgi işleme hızının yaklaşık milyarda birini görüyor.

NPS, raporunda, Aralık ayında Kuzey Kaliforniya’daki bir havaalanında sıfır karayolu ölümü için gerekli olan çekirdek sensör elemanının pilot ölçekli, kavram kanıtı testinde bu oranlara ulaşabildiğini açıkladı.

Behrooz Rezvani, Babak Hassibi tarafından yazılan rapora göre sensördeki veri hızları, çığır açan analitik, gelişmiş çok bantlı radar, katı hal LiDAR ve gelişmiş çip üzerinde sistem teknolojisinin bir kombinasyonu ile elde edildi. ve Lawrence Burns.

NPS CTO’su ve kurucu ortağı Hassibi bir haber bülteninde, “Otonom sürüş sistemleri geliştiren şirketler için kilit soru, ‘Karayolunda sıfır ölüme ulaşmak için doğru olan ne olmalıdır?’ olmalıdır” dedi. “Saniyede yaklaşık 100 terabiti algılamanın ve işlemenin bu gerekli gereksinimlerden biri olduğu sonucuna vardık ve bu gerçekten de mümkün.”

NPS Yönetici Danışmanı Burns, “Bugün, karayolu kazaları, yarısı yayalar ve bisikletçiler olmak üzere yılda 1,3 milyondan fazla ölüm ve 50 milyon yaralanmadan sorumlu” diye ekledi. “Artık bu salgını sona erdirmek için yeterince iyi görmek için araç algılama ve işleme teknolojisine sahibiz.”

Yeni Matematik

NPS sensörünün kalbinde, MIT ve Caltech’te geliştirilen ve otonom sürüş için NPS tarafından ince ayar yapılan Atomik Norm adlı matematiksel bir çerçeve bulunur. Sensör verilerinin nasıl işlendiğini ve anlaşıldığını kökten değiştirir.

NPS CEO’su ve kurucusu Rezvani yaptığı açıklamada, “Fizik ve bilgi teorisi ilkelerine dayanarak, sensörlerin sıfır karayolu ölümünü sağlayacak kadar iyi görmesi mümkün” dedi. “Bu bir temenni değil. Bugün mümkün.”

“Yalnızca, otonom araçlara sıfır önlenebilir kazaya ulaşmak için gereken durma mesafesini ve zamanı sağlamak için her şeyi daha erken, daha net ve daha uzak gören bu tarihi teknolojiyi kullanıma sunmaya odaklandık” diye devam etti.

Henry Ford, amacının çalışan her ailenin bir araba sahibi olması olduğunu söyledi. “Amacımız, kimsenin bir araba kazasında sevdiğini kaybetmemesi.”

Enderle Group başkanı ve baş analisti Rob Enderle, her türlü hava koşulunda “görebilen” ve yaklaşmakta olan tehditlerin yanı sıra gelişmiş yapay zekayı algılayabilen çoklu sensörlerin düşük ölümlü bir geleceği mümkün kılmak için kritik öneme sahip olduğunu gözlemledi. Bend, Ore’daki hizmet firması.

TechNewsWorld’e verdiği demeçte, “Yine de, optimum düşük ölüm sonucuna ulaşmak için araçtan araca ve gerçek zamanlı bulut iletişimine ve saha teknik desteğinde bir artışa ihtiyacımız olacak” dedi.

Süper Sensörden Fazlası Gerekiyor

Küresel bir araştırma, danışmanlık ve analitik olan Strategy Analytics’te otomotiv bağlantılı mobilite direktörü Roger C. Lanctot, NPS’nin sıfır ölümlü bir gelecek vizyonundaki önemli bir eksik unsurun, herhangi bir otonom araç planının çalışması için altyapıdan yararlanma ihtiyacı gibi göründüğünü belirtti. firma.

TechNewsWorld’e verdiği demeçte, “Tüm göstergeler, sürücüsüz tam otomatik araçların ya fiziksel ya da kablosuz ‘raylar’ üzerinde çalışması gerekeceği ya da altyapı tabanlı uç bilgi işlemden geniş destek gerektireceği yönünde.”

Ayrıca, otonom araçlarda sensörlerin karşılaştığı tek sorunun veri işleme olmadığına dikkat çekti. “İşlem gücünün, hızın veya miktarının tek başına bir sensör bolluğuyla bağlantılı olarak sorunu çözebileceğini önlemek, bu tür bilgilerin kablolu veya kablosuz olarak iletilmesinin sınırlamalarının gerçekliğini görmezden gelmektir” dedi. “Başka bir deyişle, bu yalnızca sensörlerle birlikte işleme meselesi değildir.”

“Sıfır ölüm hedefi tam da bu, bir hedef” diye devam etti. “Yalnızca artırılabilen ve tekrarlanabilen, ancak asla ulaşılamayan türden bir hedeftir.”

NSP’nin süper sensörleri ile ulaşılması pek mümkün olmayan bir hedef. Lanctot, “Tüm sensörler, iyi ve kötü çalışma ortamlarında ve koşullarında arızalanmaya eğilimlidir” dedi. “Mükemmellik mümkün değil.”

Boğa Gözü Olmadan Hedef

Enderle, teknolojinin artık otonom bir araç yaratmak için var olduğunu da sözlerine ekledi. “Sorun, konuşlandırılmış bir teknoloji olarak kritik kitleye ulaşması gerektiği ve henüz bu yola başlamadık bile” dedi.

Büyük ölçekli kullanımda teknolojinin iyileştirilmesi gerektiğini ve yol boyunca bazı çarpmalar olabileceğini açıkladı.

“Kuşkusuz, başarısız olacak maliyeti azaltılmış uygulamalar veya standart altı bir sistemi gerçekten hazır olmadan önce aşırı teşvik eden satıcılar – Tesla’yı düşünün.”

Yine de, “2040 yılına kadar oraya varabiliriz” diye tahminde bulundu.

Sıfır ölüm güzel bir hedef olsa da, kesin hedef olmayan bir hedeftir. Enderle, “Sıfır ölüm elde edilemez çünkü yine de siyah buz, toprak kayması, ekipman arızaları ve diğer arabalardaki insan sürücülerin hatalı davranması gibi durumlarla karşılaşacaksınız” dedi.

“Ama,” diye ekledi, “bu ölümleri yüzde 90’ın üzerinde azaltabilirsiniz.”

Karayollarında Kriz

Otonom araçların ana akıma girişini hızlandırmak için Rezvani, federal hükümetin emniyet kemeri güvenliğine olduğu gibi dahil olmasını tavsiye etti.

TechNewsWorld’e verdiği demeçte, “Sıfır karayolu ölümünün elde edilmesi, otonom sürüşün evrensel olarak benimsenmesi için gereklidir ve yakın zamanda yayınlanan ABD Ulusal Karayolu Güvenliği Stratejisinin hedefidir” dedi.

Neyin mümkün olduğu konusunda ortak bir anlayışa sahip olmamız ve bunu gerçekleştirme iradesine sahip olmamız gerekiyor” dedi.

ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından Ocak ayında yayınlanan Strateji, ülkenin karayollarında bir krizle karşı karşıya olduğunu iddia ediyor. “Ülkemizin ulaşım kaynaklı ölümlerinin neredeyse yüzde 95’i Amerika’nın sokaklarında, yollarında ve otoyollarında meydana geliyor ve bunlar artıyor” denildi.

“Amerikalılar kendi topluluklarında güvenli bir şekilde seyahat etmeyi hak ediyor” dedi. “İnsanlar hata yapar ve ulaşım sisteminin iyi koruyucuları olarak, bu hataların ölümcül olmasını önlemek için gerekli önlemleri almalıyız. Sıfır, karayollarımızda kabul edilebilir tek ölüm ve ciddi yaralanma sayısıdır.”

NPS raporuna göre, sıfır tamamen yapılabilir. “Fizik ve bilgi teorisi ilkelerine dayanarak, sensörlerin sıfır karayolu ölümünü sağlamak için yeterince iyi görmelerinin mümkün olduğu sonucuna vardık” dedi. “Ve, NPS’nin algılama ve işleme platformunun kanıtlanmış prototip testlerine dayanarak, bunu yapmak için ticari olarak uygulanabilir ve ölçeklenebilir teknolojinin var olduğu sonucuna vardık ve böyle bir sistem inşa etmenin gerçekçi olduğu sonucuna vardık.”

NPS tarafından hazırlanan araştırma raporu buradanindirilebilir .


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.