Genç Odası Dekorasyonunda İncelikler


Genç Odası Dekorasyonunda İncelikler
Ülkemizde mimari yapıya bakıldığında genç odaları diğer odalara nazaran daha küçük yapılmaktadır. Genç odaları seçerken odaların duvarlarını tam değerlendirmek gerekir. Bunu başarabilmek için özel imalat şarttır. Dışardan alınan standart mobilyalar istenen verimi göstermeyebilir. Duvarlar tam kullanıldığı takdirde TV ünitesi, kitaplık, çalışma masası, raylı dolap ve karyola çok rahat yerleştirilebilir. Çocuklara hitap edecek olan tarzı da belirlemek çok önemlidir. Kız ve erkek genç odası birbirinden farklı olmalıdır.
Kızlara Uygun Dekorasyon 
Genellikle tül perde, kadifemsi dokuların hâkim olduğu bir dekorasyon seyredilir. Yumuşak hatlar ve modern hatların kullanıldığı bir dekorasyon tercih edilir. Belirleyici en büyük etkenlerden birisi renklerdir. Soft renkler daha çok kullanılır. Aynalar yoğun olarak yer alır. Takı çekmeceleri, küçük aydınlatmalar önemli bir rol oynar.
Erkeklere Uygun Dekorasyon
Genellikle oyun ağırlıklı ve teknoloji ağırlıklı dekorasyon ağır basmaktadır. Genellikle modern tarzlar tercih edilir. Erkek genç odasından en önem verilen unsurlardan birisi de konforlu olmasıdır. Odası tasarlanan gencin tuttuğu takıma, benimsediği yaşam tarzına göre motifler dokular kullanılır.
Genç Odasında Gardırop, Karyola ve Çalışma Masası Tercihleri
En önemli etkenlerden birisi kişi eliyle ulaşacağı yerlerde aradığı her şeyi bulabilmesidir. Uzanılamayan bir bölgeye yapılan bir yapı kullanışlı olmaz. Renkler kişiye özel olarak o kişiyi yansıtmalı. Gardırop seçiminde kapaklara kişinin ismi yazılabilir. Görsel olarak bir hava yaratılabilir. Gençler yatağa yattığı an hemen uyumamaktadırlar. O kısımda konforun devam etmesi gerekmektedir. Yatağın yan tarafında priz, yumuşak başlıklı bir yatak tercih edilebilir. Yatağın mümkün olduğunca büyük olması önemlidir. Özel bir imalat yapımı varsa karyola ve gardırop sonrası çalışma masasının yeri zaten bellidir. Oldukça geniş ve bol raflı olması tercih edilmelidir.