Özgür Bilgi Kanalı

Google, Google I/O geliştirici konferansında Android’in kod adı “Donut” olan erken sürümlerinden birisini gösterdi. eWeek dergisinin haberine göre toplantıda geliştiricilere ücretsiz Android telefonları da dağıtıldı. Android 2.0 yerel ve web araması, elle yazı, Google Translate ve sesi metine dökme gibi çeşitli özelliklerle birlikte geliyor.

Haberde not edildiği üzere Android, ara sürüm isimlendirmede pasta temasını beğenmiş gibi. Android 1.5’in kod adı da “Cupcake” idi. Bazı kaynaklar Donut’tan sonra gelecek sürümün adının “Eclair”(parmak şeklinde içi kremalı ek pasta) olacağını söylüyor.

Donut ile birlikte kullanıcılar evrensel arama özelliğine kavuşuyor. Bu özellik sayesinde bağlantılar, takvim ve müziğin yanında birçok içerik yerel ağda ya da İnternet’te aranabiliyor. Derginin haberine göre yeni özellikler iyi karşılanmakla birlikte büyük bir şaşkınlığa sebep olmadı. Bir geliştirici Google’ın bazı özellikleri açıklamadığı düşüncesini dile getirirken, Nathan FREITAS isimli başka bir mobil geliştiricisi, bu arama özelliğinin eklentilerle zaten sağlandığını, bunun yanında henüz pek gelişmemiş olan elle yazma özelliğine göndermede bulundu.

SVOX konuşma araçları Android’e geliyor

Tüm bunlar yaşanırken geçen hafta İsviçre merkezli SVOX, Android akıllı telefon platformunu destekleyen açık endüstri grubu, Açık Telefon Birliği’ne (Open Handset Alliance) katıldı. Firma, kullanıcıların sesli arayüzleri kullanmasını sağlayacak konularda teknolojik destek verecek. Bu konu tam olarak belirtilmese de SVOX teknolojisi Donut’un “text to speech” uygulama programlama arabiriminde geçiyor.

SVOX projeye Pico TTS motoru isimli bir aracıyla destek olacak. Pico’nun Android versiyonu İngilizce, İtalyanca, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Amerikan İngilizcesi gibi altı dil paketi içerecek.

Android 2.0 bu yılın sonlarına doğru çıkacak. eWeek dergisinin ilgili haberini okumak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.