Özgür Bilgi Kanalı

Google, Arama Motorunu Yeniden Tasarlıyor - Ve Tamamen Yapay Zeka

AI Overviews’tan otomatik kategorilere kadar, Google, arama sürecinin neredeyse her bölümüne yapay zekayı getiriyor.

Bir yıl önce Google, yapay zekanın aramanın geleceği olduğuna inandığını söyledi. Bu gelecek görünüşe göre burada: Google, daha önce Search Generative Experience veya SGE olarak bilinen “AI Overviews”ı ABD’deki kullanıcılara ve yakında tüm dünyaya sunmaya başlıyor. Çok yakında milyarlarca Google kullanıcısı, arama sonuçlarının çoğunun en üstünde yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir özet görecek. Ve bu, yapay zekanın aramayı değiştirme şeklinin sadece başlangıcı.

Google’ın yeni Arama Başkanı Liz Reid, “Üretken yapay zeka ile gördüğümüz şey, Google’ın sizin için daha fazla arama yapabilmesidir” diyor. Reid, son birkaç yıldır yapay zeka aramasının tüm bölümleri üzerinde çalışıyor. “Aramanın zorlu işlerinin çoğunu ortadan kaldırabilir, böylece işleri halletmek için yapmak istediğiniz kısımlara veya keşfetmenin heyecan verici bulduğunuz kısımlarına odaklanabilirsiniz.”

Reid, tümü Google’ın Salı günü I/O geliştirici konferansında halka duyurduğu, bunu gerçekleştirmeyi amaçlayan bir özellik listesi sunuyor. Elbette, sorgunuzun cevabı hakkında genel bir fikir ve daha fazla bilgi için kaynaklara bağlantılar vermeyi amaçlayan AI Overviews var. Ayrıca, bir video çekerek arama yapmanıza olanak tanıyan Lens’te yeni bir özellik var. Tek bir sorguya dayalı olarak otomatik olarak bir gezi planı veya yemek planı oluşturmak için tasarlanmış yeni bir planlama aracı var. Sonuç sayfasının kendisini düzenlemenin yeni bir yapay zeka destekli yolu var, böylece yeni bir şehirde restoranları görmek istediğinizde, size sormanıza gerek kalmadan bir grup gece randevusu ve bir grup iş toplantısı için restoranlar sunabilir. Bu, aramanın tam yığınlı bir yapay zeka haline getirilmesinden başka bir şey değil. Google, Gemini yapay zekasını kullanarak, yazarken, konuşurken, fotoğraf çekerken veya video çekerken ne hakkında soru sorduğunuzu anlıyor.

Web’i özetlemek ve size bir yanıt göstermek için yeni, özel bir Gemini modeli kullanıyor. Sonuç sayfasını tasarlamak ve doldurmak için bile Gemini’yi kullanıyor.

Ancak Reid, her aramanın bu kadar çok yapay zekaya ihtiyacı olmadığını ve her aramanın bunu alamayacağını söylüyor. “Yalnızca bir URL’ye gitmek istiyorsanız, Walmart’ı ararsınız ve walmart.com’a gitmek istersiniz. Yapay zeka eklemenin gerçekten faydası yok.” Gemini’nin en yararlı olabileceğini düşündüğü yer, daha karmaşık durumlar, bir sürü arama yapmanız gereken veya ilk etapta Google’a hiç gitmeyeceğiniz türden şeylerdir.

Reid’in sevdiği bir örnek yerel arama. (Bunu yapay zekada çok duyarsınız çünkü gerçekten iyi bir şey bulmak için tonlarca aynı liste ve inceleme arasında gezinmek zor olabilir.) Gemini ile, “Boston’da Beacon Hill’e yarım saatlik yürüme mesafesinde, dört yıldızın üzerinde puan alan en iyi yoga veya pilates stüdyosunu bul” gibi şeyler yapabileceğimizi söylüyor. Belki de, diye devam ediyor, yeni başlayanlar için en iyi tekliflere sahip olan hakkında da ayrıntılar istiyorsunuz. “Böylece Bilgi Grafiği ve web genelinde birleştirilmiş bilgileri alabilir ve bir araya getirebilirsiniz.”

Bilgi Grafiği ve yapay zekanın – Google’ın eski arama aracı ve yeni aracı – bu kombinasyonu, Reid ve ekibi için çok önemli. Aramada bazı şeyler çözülmüş bir problemdir, örneğin spor skorları: “Sadece skoru istiyorsanız, ürün oldukça iyi çalışıyor,” diyor Reid. Bu durumda Gemini’nin görevi, ne kadar garip sorarsanız sorun skoru almanızı sağlamaktır. “Skorları başarıyla tetikleyecek soru türlerini genişletmeyi düşünebilirsiniz,” diyor, “ama yine de o kanonik spor verilerini istiyorsunuz.”

A screenshot of a Google AI overview explaining the difference between thunder and lightning.

İyi veri elde etmek, Google ve diğer tüm arama motorları için oyunun tamamı. Reid bana, yeni aramaya özgü Gemini modelini oluşturmanın nedenlerinden birinin, onu doğru şeyleri elde etmeye odaklamak olduğunu söylüyor. Herhangi bir dil modelinde “yaratıcılık ve gerçeklik arasında bir denge var” diyor. “Biz gerçekten onu gerçeklik tarafına doğru eğeceğiz.” AI Overviews eğlenceli veya çekici olmayabilir, ancak sonuç olarak, daha sık doğru sonuçlar alabilirler. (Her ne kadar hiçbir model mükemmel olmasa da ve Google kesinlikle halüsinasyonlu ve tamamen yanlış genel bakışlardan kaynaklanan birçok sorunla karşılaşacak olsa da.)

Yapay zeka arama için geldikçe, Perplexity ve Arc gibi ürünler, kullanıcıları bilgilerin gerçek kaynaklarına yönlendirmeden web’i taramak ve özetlemek için inceleme altına alındı. Reid, bunun hassas ama önemli bir denge olduğunu ve Google’ın doğru şeyi yapmaya çalışmasının bir yolunun, belirli şeyler üzerinde genel bakışları tetiklememek olduğunu söylüyor. Ancak aynı zamanda ikna olmuş durumda ve erken verilerin bu yeni arama yönteminin aslında açık web’e daha fazla tıklamaya yol açacağını gösterdiğini söylüyor. Elbette, düşük değerli içeriği azaltabilir, ancak “bağlantıları daha derine inmek olarak düşünürseniz, perspektif veya renk veya deneyim veya uzmanlık sağlama konusunda harika bir iş çıkaran web siteleri – insanlar hala bunu istiyor.” Özellikle genç kullanıcıların her zaman sorguları hakkında insan perspektifi aradığını belirtiyor ve bunu onlara vermenin hala Google’ın işi olduğunu söylüyor.

Son on yılın büyük bölümünde Google, arama şeklinizi değiştirmeye çalışıyor. Anahtar kelimeleri yazdığınız bir kutu olarak başladı; şimdi, istediğiniz şekilde sorgulayabileceğiniz ve size en yararlı olan şekilde cevaplar alabileceğiniz, her şeyi bilen bir varlık olmak istiyor. Reid, “Zenginliği artırıyorsunuz ve insanların doğal olarak soracakları soruyu sormalarına izin veriyorsunuz” diyor. Google için bu, daha da fazla insanın daha da fazla soru sormasını sağlamanın püf noktasıdır, bu da Google’ı daha da fazla para kazandırır. Kullanıcılar için bu, internet ile tamamen yeni bir etkileşim şekli anlamına gelebilir: daha az yazma, daha az sekme ve bir arama motoruyla çok daha fazla sohbet.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.