Özgür Bilgi Kanalı

Google için arama optimizasyonu

Önce SEO‘nun ne olduğu hakkında bilgi verelim. SEO internet üzerinde mevcut yada yapılacak olan sitenizin daha çok ziyaretçi/müşteri tarafından görünmesini sağlamak üzere, arama motorlarının özellikle de Google’ın sitenizi en iyi ve tam olarak sizin hedef kitlenizi kapsayacak şekilde arama sonuçlarında yer almasını sağlamak için uygulanan işlemler ve prensiplere verilen kısa isimdir.

Neden SEO’ya uygun bir sitem olmalıdır ?

Günümüz dünyasında en büyük şirketlerden küçük kobi’lere kadar her firma bugünün ve geleceğin ticaret ve tanıtım mecrası olan internette daha sağlam yer edinme peşindedirler. İnternet artık gerçek biri ticari ortamdır.
İnternette SEO uyumlu bir sitenizin varlığının neden önemli olduğuna gelir isek ;
• Internete girenlerin % 80’i ürün bilgisi öğrenmek, fiyat karşılaştırması veya doğrudan satış için girmektedir.
• Arama Motoru kullanımı internet kullanımının % 70’inden fazladır
• Örneğin ; Almanya’da neredeyse pazarlama konusunda Google %90 payla ilk sırada gelmektedir.
• Ülkemizde de gelişmekte olan internet pazarı elbette ki daha erken bu alana yatırım yapanların olacaktır.
• İnternet diğer mecralara göre daha düşük maliyetler ile iş yapabilme imkanı sağlamaktadır.
• Web siteniz 24 saat açıktır. İşyeriniz kapalı olsa da müşteriniz sizi bulup hizmet ve ürünlerinizi inceleyebilir.

SEO’nun etksi ne oranda olacaktır ?

Sağda göreceğiniz ekran görüntüsündeki renk haritası, google ziyaretçilerinin gelen sonuçlarda ekranda tıkladıkları noktaların yoğunluklarına göre oluşturulmuş bir “heat map” dir. Görüldüğü üzere bir ürün/hizmet arayanların çoğu, ekranın sağ üst köşesi, sol orta kenar ve sol üst köşe arasındaki üçgenin içerisindeki sonuçları tercih etmektedir. Özellikle de sol üstten yaklaşık 5-6. sıradaki sonuca kadar olan seçenekler yoğun olarak ziyaret edilmektedir.

SEO uyumlu ve SEO çalışması yapılmış bir site ile arama sonuçlarında ilk sıralarda olmak, yerinizi edindikten sonra hiçbir maliyeti olmayan bir tanıtım ve ticaret imkanı sağlamaktadır. Sadece sizinde rekabet eden rakiplerinize karşı yerinizi korumak için belirli aralıklarla düşük yoğunluklu bir SEO ek çalışması ile bu avantajınızı sürdürebilirsiniz.

Ne kadar başarılı bir SEO uyumlu site sahibi olmalıyım ve bunu etkileyen ana faktörler nelerdir ?

Sitenizin istenen sıralama değeri elbette ki birinci sırada olmaktır. Ancak bu hiçbir site için tüm içerdiği kelimelerde birinci sırada olamayacağı gerçeğini düşündüğümüzde ancak kısmen mümkündür. Yani bir site belli kelimelerde yüksek SEO başarısına sahipken başka kelimelerde aynı oranda başarılı olamayacaktır. Başka sitelerin bazı kelimelerin arama sonuçlarında sitenizin üstünde yer alması doğaldır.

İşte bu nedenle “benim sitem 1. sırada” yada “ilk sayfada bile değilim” gibi sözler yarım ifadelerdir ve çok da anlamlı bir bilgi oldukları söylenemez. Zira sıra bilgisi ancak aranan kelime bilgisi ile birlikte bir anlam ifade etmektedir. Ki bu bile tek başına tam bir bilgi değildir. Örneğin google.com dan yapılan aramalar ile google.com.tr den yapılan aramaların sonuçları farklıdır ve yine google artık her arama sonucunu arayan kişiye göre optimize etmekte daha önce tıkladığınız, beğendiğiniz site sonuçlarda varsa sırasını yükseltmektedir.

İşte bu nedenlerle SEO denilen uygulamada en önemli adımhedef kelimelerinbelirlenmesidir.

Sağda yer alan resimde ; Arama sonuçları ekranının hangi bölümlerine daha çok
ilgi gösterildiği kare kutular haline gösterilmiştir.

Arama sonuçlarını gören ziyaretçinin sonuçlara ilgisi ve incelemesi çok hızlı
sonuçlanmakta ve yanda belirtilen oranlarda ilgi toplanması gerçekleşmektedir.

Siteniz için doğru anahtar kelimeleri belirleyerek bu kelimelere hedeflenmiş özel
bir site ve popülerlik örgüsü ile yeşil alana ve yukarıdaki “heat map” teki yoğun kırmızı
alana sitenizi sokmanız özellikle ülkemizde çoğu rakibinizin farkında olmadığı
SEO’nun önemli nedeniyle nispeten kolaydır. Bu süreci erken yaşayan siteler ileride
aynı hedefe koşacak sitelere oranla çok daha kolay üst sıralara çıkacaktır.

https://yemlihatoker.comSEO alanında başlangıç durum analizleri , hedef belirleme, yol haritasının oluşturulması gibi konularda oluşturduğu kriter kalıpları ile sistematik hale getirilmiş derin bilgisi ve, yüzlerce site üzerinde test ederek biriktirdiği tecrübesi ile iddialıdır.

Ayrıca yenilikleri takip edip uygulayan öncü bir firma olarak sadece siz müşterilerine değil sektöründeki diğer SEO firmalarına da danışmanlık hizmeti vermektedir.

Şimdi sizlere bizimle çalışmanızın ilk aşamasında hazırlanan ve size sunularak yol haritasının altyapısını oluşturanweb sitenizin şu anki durumu ve buna ilişkin yorum ve yapılabilecekleri içeren raporumuzun bir örneğini göstermek istiyoruz.

Rakip analizi için tıklayınız


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.