Özgür Bilgi Kanalı

google asistan

Geçtiğimiz günlerde Google Asistan sunumu yapılmıştı. Özellikle Google Asistanın bir restorandı arayarak sizler için gayet anlaşılır bir insan diliyle randevu olması çok şaşırtıcıydı. Google bu kanaldaki araştırmalarını iyice derinleştirmiş durumda. 2016 yılından buyana yüksek miktarda hava durumundan yemek tariflerine ve haberlere kadar birçok sorgu Asistan aracılığıyla yapılmış görünüyor. Kısaca artık insanlar, yazmak yerine karşılarındaki yapay zeka sistemine soru sorarak arama sorgularını gerçekleştiriyorlar.

[fvplayer src=”https://www.youtube.com/watch?v=bd1mEm2Fy08″]Google Blog’dan verilen bilgilere göre, bu anlatılan kısımlardan maksimum fayda sağmak için, içerik yayıncılarının geliştirici belgelerinegöre Speakable işaretlemesi uygulayarak Google Asistan’a sunabiliyor. Bu özellik şu anda ABD’deki İngilizce konuşan kullanıcılar için kullanılabilir durumdadır ama yeterli sayıda yayıncının konuşulabilir hale gelmesi durumunda diğer dillerde ve ülkelerde yayınlanmasını planlanıyor. İleriye dönük bir çalışma olsa da, SEO çalışmalarında bir adım öne geçmek isteyen herkesin, çok hızlı aksiyon alması gerekmektedir. Günümüz teknoloji çağının hızı gereği, “erken kalkan yol alır” misali web sitelerimizi bu konular ışığında güncellememiz bize ilerde çok büyük avantaj sağlayacaktır.

Hazırlayan: Yemliha Toker


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.