Gün Gün Kars Gezi Rehberi ve Otel Olanakları


Türkiye gezilip görülmesi gereken birçok yerle dolup taşan bir ülke. Bu denli zenginlikleri barındıran ülkenin ilginç şehirlerinden olan Kars şehrini ve Kars’ta konaklama alternatiflerini ele alacağız.

Kars Şehri Hakkında Kısa Bilgi

Kars, geçmişte Bagratlı Krallığı’na ve Güneybatı Kafkasya Cumhuriyeti’nin merkezi olan ve başkentlik yapmış bir şehrimizdir. Rusların egemenliği altında kalmış süre boyunca Baltık mimarisi ile kültürel geçişleri görmemiz mümkündür. Osmanlı zamanından kalma mimariler, hamamlar ve camiiler de zenginliğe zenginlik katmış, hala olağanüstü zenginlikleri yaşatmaya devam etmektedir. Kış döneminin en güzel yeri olan Kars, Sarıkamış’a yağan kristal kar, donmuş Çıldır Gölü eşsiz manzarası ile bizleri ağırlıyor. Kars Kalesi ile tarihi anların şahidi olabilirsiniz.

Kars’a Ulaşım

Kars’a gidebileceğiniz birçok yöntem bulunuyor. En kolayı olan uçak ulaşım aracını tercih etmeniz olası. Kars Harakani Havalimanı merkeze 6 km uzaklıkta bulunuyor ve çeşitli servis, toplu taşıma aracı, taksi ya da araç kiralama yöntemleriyle merkeze ulaşım oldukça rahat. Gezilecek çoğu yer ise yürüme mesafesi kadar yakınınızda bulunuyor. Kars otelleri, havalimanına olan yakınlığı, gezinin çok da küçük olmayan önemli bir detayı sayılabilir.

Doğu Ekspresi İle Macera Dolu Bir Yolculuk

Birçok gezginin tercih ettiği Doğu Ekspresi tren yolculuğu, özellikle kış dönemini tercih ederseniz, gözlerinizi ve yüreğinizi şenlendirecek manzaralarla size inanılmaz bir yolculuk sunuyor. Kars otelleri arayışınız için yakın istikametleri tercih etmeniz oldukça olasıdır. Uzun bir yolculuk sonrası alacağınız soluk, tatil ve gezi keyfinizi koruyacaktır.

Kars’ta Konaklama

Kars’ı en iyi ve verimli bir biçimde gezip görebilme adına, merkezde, lüks ve uygun fiyatlı otel arayışınızı kolaylaştıralım. Kars otelleri arayışınızda, bu seçenekleri size sunacak yegâne otel olan merkez otelleri, bu rahatlık ve seyir düşünülerek tasarlanmış, misafirlerin hizmetine sunulmuştur. Kars otel fiyatları ise her seçenek düşünüldüğünde karşımıza çıkan merkez otelleri, gezginlerin ve misafirlerin memnuniyetini her daim göz önüne almıştır.

Kars Gezilerinde 1. Gün.

Yapmış olduğunuz uzun yolculuğun ardından havalimanından ya da trenden sonra, otele giriş yaptınız. Güzel bir dinlenme sonrası şehir merkezinin yakınlarında kaldığınızı düşündüğüm otelden sonra gezi planı çıkaracaksınız. En iyi Kars otelleri içerisinde merkeze olan yakınlık, gezi süreniz boyunca size avantaj sağlayacaktır. Onun dışında servisler, toplu taşıma araçları da işinize yarayabilir, ancak araç kiralama seçeneği kış dönemi için tercih edilebilir. Gezinizin ilk günü için Çıldır Gölü yolculuğu düşünebilirsiniz. Belediye binasından kalkan servisler yaklaşık 1 saatlik süreyle sizi gölün herhangi bir yerine götürüyor. Net bilgi için belediyeye danışabilirsiniz. Kış döneminde yapacağınız Kars gezisinde donmuş olan göl içinde balık tutma, kızak ve fayton etkinliklerini yapabilirsiniz.

Göl Dönüşü Sonrası

Çıldır Gölü gezisini sabah saatlerinde yapmış olmak size avantaj sağlar. Çünkü merkezde daha görülecek çok yer var. Merkeze döndüğünüz zaman mimariler gözünüze takılabilir. Görmeniz gereken birkaç yer var. Bunlar;

-Eski Vali Konağı,

-Bir Baltık mimarisi olan Kars İlk Sağlık Müdürlüğü Binası

-Cheltikov Otel,

-Evliya Camii,

-Merkez Kümbet Cami,

-Ulu Camii

-Merkez’de bulunan bir diğer tarihi yer olan Gazi Ahmet Muhtar Paşa Kültür Evi’ni de görmeden geçmeyin.

Bu saydığımız yerler Kars ilinin Kaleiçi Mahallesi ve çevresinde bulunuyor. Sokaklarını inceleyerek ilerlemenizi tavsiye ettiğimiz yerin devamında karşınıza çıkacak olan meşhur Taş Köprü’de kısa bir mola verebilir, soluklanabilirsiniz. Eminiz güzellikler karşısında nefesiniz zaten kesilmiştir.

2.Gün Kars Kalesi’ne

Kars’ta konaklama alanınızda dinlenip, otelin keyfini çıkartarak ertesi gün gezi rehberinizde hangi rotalar var bakalım. Kars Kalesi’ne sadece 0.1 km yakınlıkta olan otelleri yani merkezdekileri işte bu yüzden tercih etmelisiniz. Uzun yürüyüşler ile harcayacağınız vakti, yeni yerler görmek için neden harcamayasınız?

Tarihin tadını çıkardıktan sonra Sarıkamış Katherina Av Köşkü, kışın kar manzarası, yazın yeşillik içinde bulabileceğiniz Rus işgalinden kalma Baltık mimarilerinden bu köşkü ziyaret edebilirsiniz.

Kışın mutlaka gidip görüp tadını çıkarmanız gereken bir diğer yer ise Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kristal karların içinde kayabilirsiniz. Aralık ayından nisan ayına kadar süren kar yağışını kaçırmamak adına, merkezden bilgi almanızda fayda var.

Ardından teleferikle şehrin kuş bakışını da mutlaka yapmalısınız.

Görülecek Daha Çok Yer Var

Kars’ı gezebilmek ve görebilmek için hiçbir zaman yeterli zaman yoktur. Hep daha fazlasını görüp keşfetmek isteyebilirsiniz. Kars otel fiyatları göz önünde bulundurularak yapacağınız seçim, gezinizi kolaylaştırmış olacaktır. Sadece bazı yerlerden bahsetmiş olduk. Eğer yeterli vaktiniz varsa, ayrıntılı bir araştırma ve plan yapmanızı önerebiliriz. Yöresel yemeklerini tatmayı da ihmal etmeyin.


yemlihatoker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.