Özgür Bilgi Kanalı

Güneş-sistemindeki-gezegenler

Merhabalar, 2 dakikada bilime hoş geldiniz. Bugün sizlere evrendeki evimiz olan Güneş sisteminden bahsedeceğim. Ben sizlere daha kısa bilgiler vereceğim güneşin neredeyse tamamı hidrojen ve helyumdan oluşmaktadır. Bu kadar sıcak olması fizyondan kaynaklanmaktadır. Fizyonu başka bir videoda daha detaylı anlatacağım. Şimdilik konumuza dönelim Güneşten çıkan bir ışık Dünya’ya 8 dakikada ulaşır. Güneş kendi etrafındaki bir turunu 25 günde tamamlar.

Merkür

Merkür Güneş’e en yakın gezegendir. Güneş’in etrafındaki turunu çok hızlı tamamlar 88 günde güneş sistemindeki en küçük gezegendir ve uydusu yoktur güneş sistemine bakıldığında günlük sıcaklığı en çok değişen gezegendir geceleri eksi 173 dereceye kadar düşebilir. Gündüzleri ise 427 dereceye kadar çıkar.

Venüs

Venüs Güneş’e en yakın 2. gezegen dir Venüs’ün büyüklüğü neredeyse Dünya ile aynıdır. Diğer gezegenlerin tamamı hangi yöne doğru dönerken Venüs tersi bir yörünge çizmektedir. Güneş’in etrafında ki bir tam dönüşü 224.7 gün sürer. Venüs’te Eksen eğimi bulunmadığı için mevsimler yoktur.

Dünya

Dünya neredeyse hakkında her şeyi bildiğimiz yer evimiz ama düzeni bozmayalım ben yine de anlatayım. Dünyamız Güneş’e en yakın 3. Gezegendir. Uzaydan bakıldığında mavi renklidir. Güneş etrafındaki dönüşünü 365 gün 5 saat 48 dakika 46 saniyede tamamlar. Tek uydusu aydır bu arada üzücü bir bilgi daha vereyim keşfedilmiş, bildiğimiz bütün gezegenler arasında yaşanabilir tek gezegen dünyadır.

Mars

Mars Güneş’e en yakın 4 gezegen dil üzerindeki demir oksit den dolayı kızılımsı bir rengi vardır 2 adet uydusu vardır ve bugüne kadar en çok uzay aracı gönderilen gezegendir.

Jüpiter

Jüpiter Güneşe en yakın 5 gezegendir. Büyüklüğünden dolayı ismini antik Roma’da Tanrıların Kralı olarak bilinen jüpiter’den almaktadır. Küçük ve katı bir çekirdeği vardır. Geri kalan kısmı sıvı hidrojenden oluşur ve kütle bakımından güneş sistemindeki en büyük gezegendir. Jüpiter’in ortalama sıcaklığı -140 derecedir. Güneş etrafındaki bir tam dönüşü 12 yılda tamamlar. 79 tane uydusu vardır.

Satürn

Satürn’ün Güneş’e en yakın 6. Gezegendir. Güneş’in etrafındaki bir tam dönüşü yaklaşık 29.5 yılda tamamlar. Satürn’ün diğer Gezegenlerden ayıran en önemli özelliği buz ve taşlardan oluşan halkasıdır. 62 adet uydusu vardır. Güneş’e en yakın 7 gezegendir.

Uranüs

Uranüs yörüngesinde 2 tam turunu 84 yılda tamamlar. Ortalama sıcaklığı eksi 224 derecedir. 13 adet halkası vardır. 27 adet uydusu vardır.

Neptün

Neptün’ün Güneş’e en uzak gezegendir. Yörüngesindeki bir tam turunu 165 yılda tamamlamaktadır. Ortalama sıcaklığı -214 derecedir. Bugüne kadar keşfedilmiş 14 uydusu bulunmaktadır.

Plüton

Plüton gezegen sıfatında 2006 yılında kaybetmiştir. Yörüngesi etrafındaki 1 tam turunu 248 yılda tamamlamaktadır. Büyüklük olarak ayın 1 bölü altısı kadardır. Bu nedenle kendisine cüce gezegen adı verilmiştir. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyoruz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.