Özgür Bilgi Kanalı

Güneş Yanığına Neler İyi Gelir?
Uzun süre güneşe maruz kalan cilt hassaslaşır ve kullanılan normal vücut şampuanları ve sabun cildi daha da kurutur. Cildinizde güneş yanığı oluştuysa yanığa aloe vera jeli, yulaf ezmesi, yoğurt ve zeytinyağı kullanarak aşırı derecede kuruyan cildinizin yumuşamasına ve nemlenmesine yardımcı olarak tedavi sürecine katkıda bulunabilirsiniz.
Güneşten yanmış olan cildinizi yumuşatmak için yanığa yulaf ezmesi kullanabilirsiniz. 1 bardak kaynamış suya ½ bardak yulaf ezmesi koyun ve soğumaya bırakın. Karışım tam olarak soğuduktan sonra güneşten yanmış olan yere dairesel hareketler ile sürünüz. 3 – 4 dakika sonra cildinizi bol suyla yıkayınız. Yanık tedavisinde en etkili yöntemlerden bir tanesi de aloe vera kremi kullanmaktır. Bu krem sayesinde cildiniz yumuşayarak temizlenir. Yanık olan bölgelere avuç içi ile beraber jeli iyice yedirin ve cildin emdiğine emin olur. Daha sonra soğuk suyla durulayın.
Güneş, cildi kuruttuğu için ciltte gerilmeye neden olur ve bu durum ağrıyı oluşturur. Buna engel olmak için zeytinyağı sürün. Zeytinyağı sayesinde cilt yumuşayacaktır. Zeytinyağı sürdüğünüz yere sıcak suyla ıslattığınız bir havlu koyun ve havlu tamamen soğuduktan sonra cildinizi hafif bir şekilde siliniz. Güneş yanığına karşı kullanılan en etkin yöntemlerden bir tanesi de yoğurt sürmektir. Yoğurt sayesinde cilt yatışır ve rahatlama sağlar. En etkin sonucu almak için yağsız yoğurt kullanılması önerilir. Yoğurdu kullanmadan bir süre önce dolapta bekletin. Cildinize sürdüğünüz yoğurdu 3 – 4 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık suyla durulayınız.
Güneş yanığına Karşı Yapılabilecekler
Sık aralıklar ile serin duş alın. Duş sırasında suyun sert bir şekilde teninize değmemesine özen gösterin. Duş sırasında sabun, yağlar ve diğer temizleyici maddeler kullanmayın. Çünkü bu tür temizleyiciler cildinizi daha kötüleştirebilir. Cildinizde su toplamış kabarcıklar var ise o zaman duş yerine küvette banyo yapın. Çünkü duş sırasında cildinize gelen tazyikli su bu kabarcıkların patlamasına neden olacaktır. Güneş yanığının olduğu yerlere serin bir bezle kompres yapın ve tekrarlama yapmanız gerekiyorsa bezleri tekrardan ıslatın.
Giysileriniz bol, rahat ve pamuktan olursa sizin için daha uygun olacaktır. Güneş yanığının olduğu bölgelere aloe vera losyonu uygulayabilirsiniz. Yalnız 2 yaşından küçük çocuklar için doktor onayı almanız gerekir. Yapılan uygulamalar cildinizde bir rahatlama sağlasa da ağrılar 4 – 5 gün sürebilir. Bu süreden sonra cildinizde soyulma meydana gelir. Güneş ışınlarından ve onun verdiği zararlardan korunmak için güneşe çıkmadan önce sizi güneşten koruyan yüksek faktörlü kremler kullanmanız gerekir. Denize girip çıktıktan sonra güneş kreminizi tazelemeyi sakın unutmayın.
Hangi Durumlar Doktor Gerektirir?
Bayılacak gibi bir durumdaysanız veya baş dönmeniz bulunuyorsa, baş ağrınız ve yanıklarınızda herhangi bir geçme olmadıysa, nefes alıp vermeleriniz çok hızlı ve nabız atışlarınız yüksekse, idrar yapamıyor ve aşır derecede susuyorsanız, vücudun su kaybetmesi artmasına rağmen kişi yeterince sıvı tüketemiyorsa, bulantı, isilik ve ateş durumları ortaya çıktıysa, gözlerde acıma ve ışığa karşı herhangi bir hassasiyet meydana gelmiş ise, ciltte bir solgunluk veya cilt soğuksa, kusuyor veya ishal olmuşsanız ve belirtiler fazlalaşıp daha sık bir duruma geldiyse hemen bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.