Özgür Bilgi Kanalı

1. MUHASEBECİ
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Hizmetlerinizi ana hatlarıyla belirleyen bir el ilanı oluşturun. Bunu yapmadan önce, bu hizmetlerin ne olacağını bilmeniz gerekir: sadece küçük bir işin muhasebeciliğini mi yapmak istiyorsunuz? Daha karışık düzeyde muhasebecilikte işin ihtiyaçlarına göre, aylık, üç aylık veya yıllık olarak bakiye hesapları, bilanço açıklaması ve diğer finansal raporlarla ilgili çalışma yapılır. Diğer uzmanlıklar vergi hesaplaması ve olağanüstü potansiyel çalışmayı kapsayabilir. Birçok iş sahibi günlük muhasebe kayıtlarını tutarlar fakat vergi hesaplamalarında profesyonel yardım almayı tercih ederler.
2. BİSİKLET TAMİRİ
Ülkenin birçok kesiminde bu iş mevsimlik gibi görülebilir, ama bunu çözecek bir yol bulabilirsiniz. Bir depo kiralayın ve insanların bisikletlerini bakım ve tamirlerini yaptıktan sonra kış boyunca depoda saklamayı teklif edin. Lance Armstrong hayranlarına hitap etmek istiyorsanız, tüm yıl boyunca iş yaparsınız. Bu bisiklet yarışçıları, karda, yağmurda ve gecenin karanlığında idman yaparlar. Bazıları kendi bisikletlerini kendileri tamir ederler, fakat çoğu yapmaz o yüzden tüm yıl iş yaparsınız. Eğer cumartesi günü alışveriş saatlerini tutarsanız, bisikletle ilgili her şeyi konuşacak heyecanlı bir grubunuz olacağından emin olabilirsiniz.
3. TEKNE TEMİZLİĞİ
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Kış için veya sezon ortası temizliği için sudan çekilen teknelere gövde temizliği yapılması gerekir. Ve teknenin çeşidine göre her şey için büyük bir temizlik yapmak için de iyi bir zaman—güverte, kamarlar, baş kısım. Bahçelerinde tekne bulunan evlerden başlayın. Ya da yat limanıyla bir sözleşme yaparak müşterilerine sunduğu tekne temizleme işini siz yapabilirsiniz.
4. İŞ PLANLAMA HİZMETİ
Genişleme olasılığı var Pazarlama araştırması, iş planı anlatımları ve finansal açıklama hizmeti sunun. Ücretinizi müşterinin isteğine göre belirleyin, ve diğerlerini ek hizmetler olarak teklif edin. Müşterinize elektronik dosya ile istedikleri zaman ulaşabilmelerini sağlayabilirsiniz, veya iş planını dosyalayabilir ve ihtiyaç duyulduğu zaman sunabilirsiniz. Müşterilere göstermek için iş planı örnekleri bulundurun, kendinize de bir iş planı yapmayı unutmayın.
5. BACA TEMİZLEME
Baca temizleme işi ancak halihazırda bu işi yapan birinin yanında çıraklık yaparak öğrenilebilir. Baca uzmanı olarak baca temizleme işini baca kontrolü işiyle birleştirebilirsiniz—sadece bacanın temizlenmesi gerekip gerekmediğine değil bacanın iyi durumda olup olmadığına ve tamire ihtiyacı olup olmadığına bakabilirsiniz.
6.TEMİZLİK HİZMETİ
Temizlik işinin birçok yönü vardır. Ev temizliği, ofis temizliği, restoran temizliği olarak başlayabilirsiniz. İsterseniz aralarından bir tanesi üzerine uzmanlaşarak da tek konu hakkında bir temizlik işi kurabilirsiniz.
7. BİLGİSAYAR TAMİRİ
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Sistem kullanıcılarının isteyeceği yazılım türlerini öğrenin, kelime işlemcisi, fotoğraf düzeltme yazılımı, dizayn ve özellikle güvenlik yazılımları. Bilgisayarın tüm parçalarını inceleyin, monitör tiplerini ve çeşitlerini, kablolu ergonomik ve kablosuz klavyeleri, fare tiplerini, yazıcıları ve tarayıcıları. Pazarlama bölgenizde hizmet veren tüm internet hizmet sağlayıcılarını iyi şekilde tanıyın. Kişisel bilgisayar kullanıcıları, küçük işletmeler ve büyük şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir uzman haline gelin.
8. DANIŞMANLIK
Genişleme olasılığı var. Danışman olmak için, insanların çalışmayı düşündükleri bir alanda kendinizi danışman olarak sunabilmeniz ve bunun için de o alanda uzmanlığa sahip olmanız gerekir. Örneğin kariyerinizde bir ilaç şirketinin büyük depolarını yönetmişsinizdir, yıllarca büyük bir ayakkabı üreticisinin pazarlama işlerini yapmışsınızdır, kozmetik dükkanı veya restaurant zinciri kurmuşsunuzdur. Bu deneyiminizi benzer işleri yapmak isteyenlere yardım etmek için kullanabilirsiniz ve geçmişte yaptığınız hataları tekrarlamazsınız.
9. KÖPEK YETİŞTİRİCİLİĞİ
Deneyim, sertifika veya sertifika gerekebilir. Dişi köpeğinize uygun partneri bulmadan önce, annelik sorumluluğunu alacak fiziksel durumda olduğundan emin olmanız gerekir. Yavruları için uygun ve güvenli bir yeriniz olduğundan emin olmanız ve bir şeyler yanlış giderse ne yapacağınızı bilmeniz gerekir. Ve yavruları büyütmek konusunda her şeyi bilmelisiniz. Damızlık olarak kullanmak için erkek köpek besleyebilirsiniz. Bu göründüğü kadar kolay değildir. Erkek köpeğinizin damızlık olarak yüksek ücret alması için onu küçük yaşta alıp rekabete hazırlamanız gerekir. Üremelerde yüksek ücret alabilmeniz için, damızlık köpeğiniz isim yapmış olmalıdır.
10. EBAY ASİSTANLIĞI
Evde kenarda köşede kalmış, eBay’de satabileceğiniz eşyalarınız mı var? Bir fiyat belirleyin ve eşyayı açık artırmaya veya eBay mağazanıza koyun. Sonra minimum teklif miktarına ve açık artırmanın kaç gün sürmesini istediğinize karar verin. İşlemler için bir PayPal hesabı açmanız gerekecektir. Ebay’de iş yapmak için bilmeniz gereken her şeye eBay’in internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
11. EDİTÖRLÜK HİZMETİ
Genişleme olasılığı var. İşte size evinizin sakin ortamında sunabileceğiniz editörlük hizmetlerinden bazıları. Yazı işleri editörlüğü: Gerçek denetlemenin yapıldığı bölümdür ve dilbilgisi, üslup ve baskı hataları düzeltilir. Düzeltme: Burası bitmiş bir işin uğradığı son yerdir. Düzeltici, yazı işleri editörünün yaptığı düzeltmelerin uygun şekilde yapılıp yapılmadığına ve süreçte yeni hatalar oluşup oluşmadığına bakar. İndekslemek: İndeksleme kursuna gidebilir ve indeksleme yazılımı edinebilirsiniz. Gelişim editörlüğü: Gelişim editörü elyazması metinler üzerinde çalışır ve organizasyon ve içerik sorunlarıyla ilgilenir. Yayına uygun hale getirme: Uzmanların yazdıkları elyazması metinlere uygulanan bir editörlük hizmetidir. Uzmanlar bir metin yazarlar ve editör onu yayınlanabilir bir hale getirirler. Başkasının adına yazmak: Yazar olarak araştırmayı yapıp, kitabı yazabilirsiniz ve kitap başkasının ismiyle yayınlanır. Reklam yazarlığı: Bir ürün veya hizmetin desteklenmesi amacıyla yapılır. Kitap yazarlığı: Muhasebecilik, iç dekorasyon veya örgü örme gibi bir uzmanlığınız mı var? Neden bununla ilgili bir kitap yazmayasınız? Makale yazarlığı: Bir kitap yazmadan önce, yazılarınızı bir dergi veya gazetede yayımlatabilirsiniz. İnternet sayfası içeriği oluşturma: İnternet sayfası için içerik hazırlama, yazarlıktan para kazanmak için iyi bir yoldur.
12. ELEKTRONİK EŞYA TAMİRİ
Genişleme olasılığı var Bu iş bilgisayar tamirine benzer, ama bu işte bilgisayar dışında tüm elektronik eşyaları tamir edeceksiniz. Küçük elektronik eşyaları söz konusuysa, müşterilerin tamir edilecek eşyayı size getirmesini sağlamalısınız. Çünkü bozuk eşyaları alıp tekrar geri götürmek pahalıya mal olacaktır. Ayrıca insanların eski elektronik eşyalarını size getirmelerini sağlarsanız, onların parçalarını kullanabilirsiniz.
13. OLAY PLANLAMA
Genişleme olasılığı var. Yapmanız gereken ilk şey çalışmayı planladığınız bütün potansiyel olay yerlerini ziyaret etmektir. Pazarlama müdürüyle gezerek her yerde nelerin müsait olduğunu öğrenebilirsiniz. Özelliklerini çeşitlendirerek türlere ayırmanızı sağlayacak bir veri tabanı oluşturun—insanların sayısını, gerekli araç gereç olup olmadığını, sandalye kiralama ihtiyacı olup olmayacağı gibi şeyleri belirleyin. Ve bir olay planlamaya başladığınız zaman, olay için anahtar parametrelerin neler olduğunu belirleyebilirsiniz ve temel kriterlere uyan 3 veya 4 yerde kolaylıkla işinizi yapabilirsiniz, nişan partileri vb…
14. BİLİRKŞİLİK HİZMETİ
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Bu işten para kazanmanızın bir yolu bir bilirkişi olmanızdır. Eğer davalarda işe yarayabilecek konularda uzmansanız, bilirkişi olarak avukatlarla çalışabilirsiniz. Bilirkişilik alanında çalışmanın bir diğer yolu ise avukatlar ile bilirkişileri bir araya getirmektir—iddia makamı veya savunma makamı için olabilir. Büyük davalarda bilirkişilik yapmak için herhangibir yere uçakla gitmeniz gerekebilir. Ülkenin her yerinde bilirkişi bulundurmanıza gerek yoktur.
15. MALİ PLANLAMA
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Başlangıçta sertifikalı mali planlamacı olabilmek için sertifika programına katılmalısınız. Bu sertifika sizin uzmanlığınız ve güvenilirliğiniz olduğunu gösterecek ve bu fark insanların sizi mali planlamacı olarak seçmesini sağlayacaktır.
16. BİT PAZARI
Genişleme olasılığı var. İnsanlar haftasonlarını, diğer insanların istemedikleri eşyalarının arasında hazineler arayarak geçirmeye bayılırlar. Siz bu düzeni değiştirip arada sırada yeni şeyler de satmayı ihmal etmeyin. İnsanların tekrar gelmesini ve yeni olan ne var diye bakmalarını istersiniz. Bir şeylerin yeni gözükmesi için çok fazla yeni şeye ihtiyacınız yok. Çok uzun zamandır elinizde olan bir mal bile olsa, onu masanın üstünden alıp, bir kitap rafının en üstüne yerleştirmek fark edilmesini sağlayacaktır.
17. GOLF KOÇU
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Yerel halk kurslarına koçluk hizmetinizi tanıtın. Personeliyle ilişkilerinizi geliştirin ve sizi koç olarak tavsiye etmelerini sağlayın. Müşteri bulabileceğiniz bir başka yer iş dünyasıdır. Golf işadamlarının ofis dışında ilişki kurdukları bir oyundur. Bir golf koçu olarak ün yapmak istiyorsanız, ortalama bir golfçüden daha iyi olmalısınız. Bunun dışında iyi bir öğretmen olmalı, motive edebilmeli ve değişik tipte insanlarla çalışabilmelisiniz.
18. EVDE ENERJİ KONTROLÜ
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Tüm ev sahipleri, her zaman faturalarında tasarruf etmeye çalışır. Siz onlara evlerini dnetleme hizmeti vererek ısıtma, soğutma ve elektrik faturalarında gerçekten tasarruf etmelerini sağlayabilirsiniz. Tesisatı kurma ve uygulama servislerini de siz yaparak işi bir adım daha öteye götürebilirsiniz. Cihazların yaşlarını da göz önünde bulundurarak verimliliklerini hesaplayın. Ve su ısıtıcısını unutmayın!
19. EV MUAYENESİ
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Başarılı olmak için, sizin servislerinizi müşterilere tavsiye edecek emlakçılarla ilişki kurmanız gerekebilir. Ev muayenesi işi sürekli olarak eğitiminizi ve bilginizi yenilemeniz gereken bir alandır. Piyasaya sürekli yeni ürünler çıkıyor – sadece tahtadan yapılan asma katlar hakkında bilginiz varsa, gerçek tahta gibi görünen kompozitler gibi piyasadaki yeni malzemeleri nasıl denetleyeceğinizi ve değer biçeceğinizi bilemezsiniz. Bu arada karbon monoksit salınımı gibi tüm kimyasal önlemler ile ilgili güncel güvenlik yöntemleriyle ilgili bilgilenin.
20. EVE AİT İŞLERİN ORGANİZASYONU
Genişleme olasılığı var. Evdeki organizasyon işini siz yapabilir veya ev sahibine organizasyonu daha iyi yapması konusunda danışmanlık yapabilirsiniz. Evdeki değişik odalar için değişik organizasyon seçenekleri hazırlayın ve ev sahibine hangi tarzdan hoşlandığını sorun. Ailenin evi nasıl kullandığını anlayabilmek için anketler hazırlayın. Çocuklar okuldan sonra yoğun şekilde aktivitelere mi katılıyorlar? Yoksa okuldan sonra eve gelip oyuncaklarıyla mı oynuyorlar? Aynı odada mı kalıyorlar? Tüm bunlar bir organizasyon planı hazırlamanıza ve ailenin kahramanı olmanıza yardımcı olacaktır.
21. İTHALAT/İHRACAT UZMANLIĞI
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Eğer halihazırda ithalat ve/veya ihracatla ilgili deneyiminiz yoksa, uzun bir öğrenme süreci sizi bekliyor. Temel şeyleri öğrenerek ve diğer insanlara ithalat/ihracatla ilgili işlere başlamak için bilmeleri gerekenleri öğreterek başlayabilirsiniz. Bu kadarı bile büyük ihtimalle size ilk birkaç müşterinizi kazandıracaktır. Eğer eğitim seminerlerine devam ederseniz ve ulaştığınız alanı genişletirseniz, muhtemelen çabuk bir şekilde yeterli ve sürekli müşterileriniz oluşacaktır, ama yeni şeyler öğrenmeyi sakın ihmal etmeyin.
22. İÇ DEKORASYONU
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Müteahhitlere işlerinizi pazarlayın. Yeni ev alan kişiler ev dekorasyonu ile ilgili seçeneklere ve ihtimallere boğulurlar. Evdeki tüm önemli unsurlar ve tüm büyük odalar için anketler hazırlayın. Ev sahibinin evi nasıl kullanacağını belirleyin – çocuklar var mı? Evcil hayvanlar? Evin hanımı yüksek topuklu ayakkabı giyiyor mu? Eve ayakkabılar çıkarılmadan mı giriliyor? Odalar nasıl kullanılacak? Aydınlatma ışıklarıyla, dekorasyon ışıkları nasıl yerleştirilmelidir?
23. TAKI TASARIMI
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Takı işine girmenin birçok değişik yolu vardır ve çalışırken kullanabileceğiniz farklı türlerde malzemeler bulunur. Madenlerle çalışmak, muhtemelen en çok özel araçla çalışmayı gerektiren durumdur. İşleyebilmek için madeni ısıtmanız ve kesip oyabilmek için uygun araç gerece sahip olmanız gerekir. Fakat takı yaparken cam, plastik, boncuk, tüy hatta tahta gibi başka birçok malzemeler kullanabilirsiniz.
24. REKLAM İLANLARI HAZIRLAMA
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Eğer insanları heyecanlandıran ve müşterinizin sattığı şeyleri almalarını sağlayan reklamlar hazırlayabiliyorsanız, bu işten iyi para kazanabilirsiniz. Eğer reklam ilanları hazırlama işinde çok deneyimli değilseniz, bir kursa gitmelisiniz. Üniversitelerde; broşürler, kataloglar, reklamcılık ve elbette internette reklam yapma konusunda size bilgi verebilecek kurslar bulunmaktadır.
25. NOTERLİK/SULH HAKİMİ
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Amerika’nın birçok eyaletinde, belli belgelerin yasallığına mühür veya imza ile şahitlik eden memurlar bulunur ve onlara noter denir. Birçok eyalette bir sınavı geçmiş olmak ve geçmişinin temiz olması gerekir. Noter olmak çok az bir paraya mal olur ve noterlikten kazandığınız para da çok değildir. Sulh hakimleri daha çok evlilik töreni gerçekleştirirler. Eyaletlerin sulh hakimi olmak ve hizmetlerini gerçekleştirmek için, değişik kuralları ve prosedürleri vardır. Sulh hakimi ve/veya noter olmak çok fazla paraya mal olmaz. Ve çok para kazandıracak bir girişim de değildir! Bir çok eyalette sulh hakiminin hizmeti karşılığı alacağı ücret belirlenmiştir. Sulh hakimleri, yolculuk, provalar, hazırlıklar ve diğer özel istekler için ekstra ücret alırlar.
26. ÖZEL KAPICILIK
Bu iş çok yetenekli ve işleri halledebilen kişiler için uygundur. Sizi işe alan insanlar, istedikleri şeyi hemen getirmenizi ve yüzünüzde bir gülümseme olmasını bekleyecekler. Olası müşterileriniz sabah yedide ofiste olan ve çoğu akşam dokuza kadar ofiste kalan, bü tür işleri yapmak için çok az zamanları kalan üst düzey yöneticiler olacaktır.
27. KİŞİSEL ANTRENÖR
Hizmetlerinizi restaurantlar, marketler gibi herkesin gittiği yerlerde pazarlayın. İnsanlar konu fit olmak olduğu zaman mahremiyetlerine önem verirler, o yüzden bir internet sitesi oluşturmak iyi bir fikirdir. İnsanlar internet sitenize girip, kişisel antrenörlüğünüzün onların istediği gibi olup olmadığına karar verebilirler. Kişisel antrenörle çalışmanın güvenli olduğunu vurgulamanız önemlidir. Müşterilerinizin, sakatlanmalardan kaçınarak daha fit olmalarını sağlayabilirsiniz.
28. MÜLK YÖNETİMİ
Eğer kiralık evler söz konusuysa, işiniz bu yerlerin iyi durumda olduklarından emin olmaktır. Sezonsal yerler için, sizin işiniz, ev boşken, sezonsal ziyaretlere hazır ve iyi durumda olmasını sağlamaktır. Eğer ev sahipleri kışın altı haftalığına evden giderse, mülk yöneticisi gerekli kontrolleri yapar. Güvenlik sisteminde bir sorun olursa, güvenlik sistemi operatörünün iletişim kuracağı kişi siz olacaksınız.
29. KÜÇÜK ALETLERİN TAMİRİ
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Birçok yüksekokulda, belli seviyede alet tamiri kursları açılıyor. Öğrenmenin başka yolu da bir tamircide veya tesiste yarı zamanlı bir işe girmektir, ama yine de planlarınız konusunda açık fikirli olmalısınız. Kendinizi, çim biçicilerle, jeneratörlerle, bahçe aletleriyle, odun kesicilerle, kar temizleme aletleriyle çalışmaya hazırlamalısınız. Traktörler, kar arabaları gibi daha büyük işler almak isteyip istemediğinize karar vermelisiniz.
30. GÜNEŞ ENERJİSİ UZMANI
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Genişleme olasılığı var. Bir güneş enerjisi uzmanı olarak, müşterilerinize evleriyle ve çevreleriyle ilgili güneş enerjisi kontrollerini yapıp bununla ilgili raporlar hazırlayabilirsiniz. Bu basit ışıklandırmadan, kapsamlı güneş enerjisi tesisatına kadar gidebilir. Güneş enerjisi alanında bilgi sahibi olmak için bu tip ürünler üreten bir şirkette çalışabilirsiniz. Ancak danışmanlık için bir şirketle ve ürünle bağlı olmamak ve güneş enerjisi alanındaki tüm ürünlerden tavsiyede bulunmak en iyisidir.
31. VERGİ HESAPLAMASI
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Birçok vergi hesaplama kuruluşları sizi onlarla çalışmaya hazırlamak için kurslar, seminerler ve eğitimler verir. Onlar için çalıştığınızda, yalnız çalışmadan önce vergi hesaplaması ile ilgili çok şey öğreneceksiniz. Vergi hesaplaması ve zorlukları ile ilgili çok fazla eğitim imkanları vardır. Birçok birey veya firma vergilerini hesaplatmak ve onların adına takip etmesi için birini işe alıp, yılda birkaç yüz dolar harcamaya hazırlar.
32. POST DOLDURMA
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Bugün post doldurma işi, sadece gerçek örnekleri korumakla sınırlı değildir. Hayvan doldurma aynı zamanda, yapay malzemeler kullanarak onu canlandırmak anlamına gelir. Başlangıç seviyesinden, uzmanlık seviyesine kadar değişik derecelerde açılan post doldurma kursları, hemen hemen ülkenin her yerinde bulunmaktadır. Her işte olduğu gibi post doldurma işinde de son teknikleri ve malzemeleri öğrenebileceğiniz toplantılar gerçekleştirilmektedir.
33. KOLTUK KAPLAMA
Eğer dikiş konusunda ustalık sahibiyseniz, koltuk tamiri sizin için mükemmel bir iş olabilir. Kaplamacılığı öğrenmenin en iyi yollarından biri, atılmış bir koltuğu alarak, parçalara ayırmaktır. Bu işi yapmayı öğrenmenize yardım edecek kitaplar ve videolar da mevcuttur. Bazen kaplama yapılacak mobilyanın, başka tamire ihtiyacı olabilir. Müşterilerinize tavsiye edebileceğiniz mobilya tamircilerinin bir listesini yapın. Ya da sizinle çalışması için bir tamirci işe alın ve bunu alacağınız ücrete ekleyin. Küçük çapta tamirleri siz de yapmayı öğrenebilirsiniz.
34. SAHAFLIK
Hemen hemen herkesin, evlerinde bir yerlerde saklanmış birkaç kutu kitap bulunur. Neden bunu bir işe çevirmeyesiniz? Sürekli müşterileriniz olması için, düzenli mesai saatleriniz olmalıdır. Dükkanınızı belli bir veya iki kategoride kitap satan bir yer olarak tanıtın, bazı ilk baskıları indirimli satın, tüm karton kapaklı kitaplar bir dolar ve tüm ciltli kitaplar iki dolar olsun ve değiş tokuş yapın. Dükkanınızda haritalar, resimler, posta kartları, tebrik kartları, ve dergiler satabilirsiniz.
35. DÜĞÜN PLANLAMACISI
Elbise stilleri, renk trendleri gibi düğünlerle ilgili tüm trendlerden ve modadan haberdar olmalısınız. Çiçeklerin seçiminden, düğün kıyafetleri ve nedimelerin giysilerinden, yer seçimi ve yiyecek içecek seçimine kadar, müşterilerinize toptan bir hizmet sunmalısınız. İşinizi kurmadan önce, tüm düğün alışverişi yapılan mağazaları gezin, yakında gelin olacakmış gibi davranın ve bu mağazalarda ne tür hizmetler verildiğini, müşteriye nasıl davranıldığını görün. İnsanlarda düğün planlama konusunda gidilecek doğru kişi olduğunuz izlenimini bırakmak için, işle ilgili her detayı bilmelisiniz. 1500$ ile 3000$ arası başlayanlar.
36. CİHAZ TAMİRİ
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Her evde küçüklü büyüklü cihazlar bulunur. Kendi başınıza çalışabilirsiniz ya da mağazalarla anlaşıp onların garanti hizmetlerini yerine getirebilirsiniz, daha da iyisi ikisini aynı anda yapabilirsiniz. İşleriniz güzel olduğunda tavsiyeler olacak ve bu size bir müşteri ağı kazandıracaktır. İşinizi yavaş yavaş büyütün. Müteahhitlerle ilişiler kurun, böylece yeni yapılan evlere cihaz kurulumu işlerini alabilirsiniz.
37. BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Genişleme olasılığı var. Eğer hem Macintosh hem PC kullanımında uzmansanız, iki tür bilgisayar için de öğretmenlik yapmalısınız. İnsanlara sevdikleriyle irtibatta olmaları için, interneti ve email’i öğreterek geçiminizi sağlamanız mümkün. Bu işte dikkat edilmesi gereken bir şey var o da şudur; insanlar bilgisayarın çalışmasıyla ilgili her türlü detayı öğrenmek istemezler. Eğer onlara bitlerı, baytları, megapikselleri anlatarak bilgi yağmuruna tutarsanız, sonsuza kadar kağıtlarını ve kalemlerini kullanırlar.
38. YAYIMCILIK
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Yayımcılık programı kullanarak, gazete, dergi, kitap ve hatta reklam broşürü hazırlayabilirsiniz. Yayınlarınızın içeriğini siz oluşturabilirsiniz veya bunun için bir yazarı işe alabilirsiniz. Alternatif olarak, gazete, kitap ve diğer şeyleri kendi içerikleriyle tasarlamak ve oluşturmak için, yayımcılık hizmetlerinizin reklamını yapablirsiniz.
39. ÇİT KURMA
Çitler her yerdedir. Sonsuza kadar dayanmazlar, bu yüzden belli sıklıklarla tamir edilmeleri ve değiştirilmeleri gerekir. Genelde çitler tahtadan yapılır. Ama, daha uzun ömürlü olması ve daha az bakım yapılması vinil çok popüler bir çit malzemesi oldu. İşlenmiş demir, özellikle kentsel bölgelerde sık kullanılan bir malzemedir. Hurdacılarda demir alışverişi yaparken eğlenebilirsiniz.
40. SERBEST ÇALIŞAN GRAFİK TASARIMCILIĞI
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. İnternetteki çoğalmaya rağmen, basın hayatımızda olmaya devam edecek. El ilanları, gazeteler, dergiler, bilgi broşürleri, reklamlar basın dünyasının serbest yazarları işe alabilecekleri türlerden sadece birkaçı. İnternet siteleri ve online reklamcılık yapanlar da grafik tasarımına ihtiyaç duyarlar. Uzmanlık alanınız sadece tasarımcılık olsa da, editörlük, basma ve işin son halini postaya verme hizmetlerini de sunun. Bu sayılan işlerden yapamadıklarınız varsa serbest çalışan kişilere yaptırabilirsiniz.
41. HEDİYE SEPETİ HİZMETİ
Genişleme olasılığı var. Hediye sepeti işine girmenin en iyi yolu, en uygun yeri bulmaktır. Köpek mi seversiniz at mı seversiniz ya da insanların ilgisini çekecek şeyleri bir araya getirecek uzman mısınız? Bir hediye sepeti oluşturabilecek bir ürün mü yarattınız? Son on yılda kendi sabununuzu kendiniz mi yaptınız? Kendi sabunlarınızdan bir veya iki tane, el kremi, fırça ve manikür setinden oluşan bir hediye sepeti çok hoş olacaktır.
42. DUVAR YAZISI SİLME
Her tür yüzeyden (çimento, ahşap, asfalt) her tür şeyle yazılan yazıları (boya, tebeşir, keçeli kalem) çıkarabilecek ürünleri alın. Duvar yazısı hizmeti vermenin en iyi yolu abonelik anlaşması yapmaktır. Ayda bir kere veya müşteriniz hangi sıklıkta isterse, evlerinin etrafında gezin ve duvar yazılarını temizleyin. Onların işini kolaylaştırın, aylık veya üç aylık ücretler alın.
43. KUAFÖRLÜK
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Kuaförlük oldukça kazançlı olabilecek, popüler bir iştir. Evde yapılan kuaförlük işi genelde halihazırda kozmetikle ilgili kariyeri olan, ve değişiklik isteyen kişiler içindir. Eğer zaten kozmetik alanında eğitiminiz ve sertifikanız varsa, ve deneyimliyseniz, kuaförlük salonunda çalışmaya başladığınızda zorluk çekmeyeceksiniz.
44. BİTKİSEL ÜRÜN PAZARLAMA
Öncelikle bitkisel ürünlerinizi canlı olarak mı, toplanmış ve demet yapılmış şekilde mi, yoksa kurutulmuş mu satacağınıza karar vermelisiniz. Eğer bahçıvanlara değil de aşçılara satış yapmayı düşünüyorsanız, bitkilerinizi taze toplanmış ve paketlenmiş şekilde, veya kurutulmuş ve poşetlenmiş şekilde satabilirsiniz. “Seçmece” şekilde satmayı da düşünebilirsiniz ama unutmayın ki bitkiler pek çok P.Y.O. ürününden daha narindir. Eğer bitki toplama işini siz yaparsanız, bahçenizi çekişmelerden ve hırpalamalardan kurtarmış olursunuz.
45. BAHÇE MİMARLIĞI
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Eğer bu tip işlerde becerikliyseniz, diplomanız olması şart değildir. Bir çok kişi baharda bahçelerine çeki düzen verdirmek ister, yazın çimlerini biçtirmek, sonbaharda yapraklarını süpürtmek, kışın karda çalılarının ve araba yolunun düzeltilmesini isterler. Aynı zamanda bir yıllık veya uzun ömürlü bitki dikimi gibi bahçe hizmetleri verebilirsiniz., sebze bahçesi hazırlayabilirsiniz, ekim ve sonbahar temizliği, haşere kontrolü ve sulama yapabilirsiniz. Ağaç bakımı hizmeti verebilirsiniz. Bahçede bitkilerle ilgisi olmayan işleri de yapabilirsiniz: taş duvar yenileme, çit çekme, sulama sistemi kurulumu vb.
46. MASAJ TERAPİSTİ
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Hizmetlerinin etkili biçimde pazarlayabilmeniz için masaj terapistliği alanında sertifikanız olması gerekir. Sertifika veren kurslar sadece insan anatomisi ve psikolojisi ve masajın bunlar üzerinde etkileri konusunda bilgi vermekle kalmaz, aynı zamanda bu konuda nasıl iş kurulabileceğini de gösterir. Bir sertifika programına katılabilir veya buna benzer bir belge alarak 5000$’lık sınır içinde kalarak işinizi kurabilirsiniz.
47. TAŞINMA HİZMETİ
Taşınan birçok insan ağır eşyaların taşınması için birini tutuyor. Büyük çaptaki uzun mesafeler arası taşınma işlerini, büyük taşıma şirketlerine bırakabilirsiniz. Sizin işiniz yerel, şehir içi veya yakın şehirlere taşınma işleri olabilir. Bu tür işler insanların kendi başlarına halledebileceklerini düşündükleri işlerdir, o yüzden siz onları böyle olmadığına ikna etmelisiniz. Kendilerinin 500 tane başka işleri olduğu için, şehrin her yerinde bulunan tabelalarınız sayesinde taşıma işini size vereceklerdir.
48. MÜZİK DERSİ VERME
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Çalabildiğiniz enstrümanları öğretebilirsiniz, eğer çok yetenekli bir müzisyenseniz farklı enstrümanları çalmayı da öğretebilirsiniz, örneğin aynı sınıfta telli ve üflemeli çalgılar olabilir. Yer durumuna ve enstrümanların müsait olma durumuna göre birebir ders verebilir veya sınıf açabilirsiniz. Devlet okulları giderek daha az resim ve müzik dersleri vermeye başladılar, bu yüzden okullara bu derslerle ilgili takviyede bulunabilirsiniz.
49. FOTOĞRAFÇILIK
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Fotoğrafçılık birçok değişik şekillerde yapılabilen bir iştir. Bir alanda uzmanlaşabilirsiniz, bu konuda en çok düğünler tercih edilir. Fotoğrafçılık için uygun yerler keşfedebilirsiniz: insanları evcil hayvanlarıyla, aileleriyle ve evlerinde çekebilirsiniz, tatil günleri, doğumgünü partileri ve yılbaşı kartları için çekim yapabilirsiniz, seçenekleriniz sonsuzudur.
50. HALI TEMİZLEME
Sentetik halıdan yün halıya kadar, her tür malzemeden yapılmış halıyı temizlemeyi öğrenmelisiniz. Eğer değerli antik halıları ve aile yadigarlarını temizlemeyi düşünüyorsanız, bu konuda eğitim alıp bunları temizlemenin özel yollarını öğrenmeniz gerekir. Zor kirleri ve kokuları halılardan nasıl çıkaracağınızı öğrenin (kedi ve köpek kokusu gibi), böylece hizmetlerinize talep büyük olacaktır.
51. İNTERNET SİTESİ KURMA
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. İnternet sitesi kurma konusunda detaylı bilgileri, alışveriş kart sistemini nasıl kuracağınızı, güvenlikle ilgili konuları öğrenebileceğiniz birçok kurs bulunmaktadır (bunların birçoğu da online kurslardır). Tabi ki tasarım yapacağınız şirket hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. İnternet sitesini hazırlarken şirketin hangi yönünü vurgulayacaksınız? Vahşi rekabeti seven modern bir şirket mi, bunu anlatmak için parlak renkler ve eğlenceli grafikler kullanabilirsiniz. Ya da belki mavi, siyah ya da kestane gibi renkler daha uygun olacaktır.
52. ODA KİRALAMA VE KAHVALTI
Evin diğer kısımlarından bağımsız, ayrı banyosu olan bir odanız mı var? Turistik bir yer, spor stadyumuna veya yılda bir yapılan bir olaya yakın bir yerde mi oturuyorsunuz? Veya eviniz bahar rüzgarları, yazın cırcırböcekleri, sonbaharda tazelik veren ve bir şehirlinin haftasonu kaçamağı yapacağı bir yerde mi? Cuma ve cumartesi günleri odayı 150$’a kiraladığınız düşünürsek, 48 haftada yıllık kazancınız 14.400 $ olacaktır! Sahip olduklarınız değerlendirerek benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.
53. YILBAŞI AĞAÇLARI SATIŞI
Yılbaşı ağaçları yetiştirme işine girecekseniz, ileriyi planlamalısınız. Bir yılbaşı ağacının küçük bir fidandan, 1.5-1.8 metre boyuna gelebilmesi için yedi yıl gerekir. Kendi ağaçlarınızı kendinizin satması en iyisidir. Müşteriler size gelir, istedikleri ağacı seçerler ve siz onu topraktan çıkarıp satarsınız. Diğer bir seçenek ise ağaçları toptancıdan almak, onları kendi bahçenizde veya şükran gününden noele kadar kiralayacağınız bir arsada satmaktır.
54. KREŞ
Belki çocukları çok seviyorsunuz. Belki kendiniz de çocuk sahibisiniz ve günün bir bölümünde birkaç çocuğa daha bakmak size cazip geliyor. Amerika’da kreş hizmetleri süreklilik arz eder. Birçok kişi çocuklarına kurumsal bir yerde bakılmasındansa, ev ortamında bakılmasını tercih ediyorlar. Evde yapılacak bir kreş işi hızlı bir şekilde ilerleyip başarılı olacaktır.
55. EVCİL HAYVAN BAKICILIĞI
Deneyim, eğitim veya sertifika gerekebilir. Bu işe başlarken hemen hemen hiç sermayeye ihtiyacınız yoktur. Bazı genel referanslara sahip olmanız gerekir, ki bunlar az paraya mal olur ya da hiç para gerekmez. Muhtemelen şimdi veya geçmişte evcil hayvan sahibi olmanız, bu konuda deneyime sahip olmanız gerekir. Hayvan yemi satan mağazalarda, hayvan hastanesinde veya hayvanlarla ilgili başka bir işte çalışmış olabilirsiniz. Müşterilerinizin güvenini kazanmalısınız. Evlerinin anahtarını verdiklerinde, değerli eşyalarıyla oynamayacağınızı bilmeliler. (yoksa paralarını geri isterler.
My Fikirler


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.