Özgür Bilgi Kanalı

Merhaba sevgili Pardus severler, yine yeni bir yazı ile karşınızdayım. Bu yazıda sizlere KDE4 ile daha yetenekli ve daha kullanışlı bir hale gelen, Gwenview Resim Gösterici uygulamasını tanıtmaya çalışacağım. Gwenview, kullanışlı bir resim görüntüleyici olmasının yanında, sağladığı eklentiler ile size resimlerinizi düzenlemede ve paylaşmada büyük kolaylıklar sağlayan bir yardımcıdır.

Dosya Yöneticisinde bir resmi tıkladığınızda, öntanımlı olarak Gwenview ile açılır ve size tüm yeteneklerini sunmaya başlar.

Gwenview Ana araç çubuğunda bulunan Gözat düğmesiyle resmin bulunduğu dizindeki tüm resimleri görebilirsiniz. Gözat düğmesi seçiliyken, fare işaretçisiyle resimler üzerinde gezerseniz, resimlerin üzerinde beliren küçük düğmeler ile resimleri seçebilir, seçimleri kaldırabilir, resimleri sağa veya sola çevirebilirsiniz. Göster düğmesine veya resim üzerine tıkladığınızda ise sadece seçtiğiniz resim görüntülenir ve resimle ilgili düzenlemeler yapılabilir.

Programın menülerinde gezerken, sizde benim kadar etkilenecek ve Gwenview’in yeteneklerini keşfedeceksiniz.

gwenview003Anlatacağım ilk menü Düzen, bu menü sayesinde Resimlere Etiket düzenleyebilir ve resimleri daha sonra kolayca bulabilirsiniz. Beğeni seçeneği ile resimlerinize yıldız verebilirsiniz. Resimler, araç çubuğundaki düğmelerle olduğu gibi bu menüde bulunan seçeneklerle de çevrilebilir/döndürülebilir.

Sonraki menümüz Görünüm, bu menü ile resimleri görüntülenmesi ile ilgili seçeneklere ulaşabiliriz. Resimleri Tam Ekran Kipi veya Slayt Göstericisiyle görüntüleyebilirsiniz. Menüde bulunan sıralama seçenekleri ile resimleri sıralar, Ayrıntı seçenekleri ile de Gözat Ekranındaki küçük resimlerin altında görmek istediğiniz ayrıntıları seçersiniz. Menüden, Ana araç çubuğundan veya F11 tuşuna basarak açacağınız Yan çubuk sayesinde, resimlerin detaylarına ve birçok özelliğe ulaşabilir, resimlerinizi düzenleyebilirsiniz. Unutmayın, Gwenview ile bir şeyi yapmanın birçok yolu vardır.

Git menüsüyle de resimler üzerinde ileri/geri gezebilir, üst dizine geçebilir veya Gwenview Başlangıç Sayfasına ulaşırsınız.

Slayt Göstericisi

Belkide en beğeneceğimiz ve en çok kullanacağımız menüye geldi sıra, Eklentiler menüsü. Kipi eklentileri ile şenlenen bu menü içinde yer alan alt menüler sayesinde Gweview’in gerçek yeteneğini keşfedeceksiniz. Sürekli yenilenen ve güncellenen eklentiler sayesinde resimlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde güzelleştirecek, resimlerinizi yazdıracak veya dostlarınız ile paylaşacak, birkaç tıklamayla beğendiğiniz resimlerden Takvimler oluşturabileceksiniz.

Yazımıza burada son vermeden önce Gözat penceresindeki iki küçük ama işinizi kolaylaştıracak özellikten bahsetmek istiyorum. İlki pencerenin sol alt kısmında bulunan Filtre Ekle seçenekleri ile resimleri bulmanızı kolaylaştıracak bir araç. Göster penceresinde ise aynı araç, Küçük resim çubuğunu açıp kapatan bir düğmeye dönüşüyor. İkincisi ise pencerenin sağ alt kısmında bulunan ve seçtiğiniz resim ve küçük resimlerin boyutlarını değiştirmenizi sağlayacak araçlar. Bu araçlar sayesinde Resimleri pencereye sığdırabilir veya istediğiniz bir boyutta görüntüleyebilirsiniz.

Evet KDE4 ile yenilene Gwenview ile ilgili benim anlatacaklarım bu kadar. Bundan sonrası sizin keşfetme arzunuza bağlı. Pardus ile keşfetmeye ve özgürlüğün tadını çıkarmaya devam. Hepinize bol Pardus’lu günler dilerim.

gwenview013


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.