Özgür Bilgi Kanalı

Bir kadın kolay hamile kalabilmek için yumurtlama gününü takip etmelidir. Takvim yöntemi olarak adlandıracağımız bu yöntem, adetin birinci gününden bir sonraki adetin birinci gününe kadar hesaplanması ve çıkan gün sayısından 14 günün çıkarılması ile bulunur. Tabii ki yumutlama gününün de her ay aynı günde olacağının bir garantisi yoktur. Bu nedenle yumurtlama günlerine yakın olan iki, üç gün öncesi ve iki üç gün sonrasında ya da o haftada çiftlerin daha sık, düzenli bir şekilde ilişkiye girmeleri gerekir. Bunun yanı sıra cinsel ilişkide çok bilimsel olmamakla birlikte klasik misyoner pozisyonu dediğimiz kadının altta erkeğin üstte olduğu pozisyonun tercih edilmesi, daha çok canlı sperm hücresinin rahimde uzun süre kalmasını sağladığı için gebelik şansını bir miktar arttırabilir. Yine ilişki sonrasında kadının vajinal duş almamaı ve 20-30 dakika süre ile yatarak istirahat etmesi de gebelik ihtimalini arttırabilir.
Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin İlişkiye Girme Sıklığı Ne Olmalıdır?
Bebek sahibi olmak isteyen çiftler oldukça düzenli bir şekilde, ortalama olarak haftada 2 defa cinsel ilişkiye girmelidir. Tabii ki de 3 ya da 3ten fazla ise gebe kalabilme ihtimali daha fazla olacaktır. Ya da haftalık ilişki sayısı 1’in altında ise gebe kalma ihtimali de bir o kadar düşüktür. Ama aslında en önemlisi bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin özellikle yumurtlama günlerine yakın dönemde ilişkiye girmeleridir.
Hangi Yiyecekler Hamile Kalmayı Kolaylaştırır?
Aslında hamile kalmayı kolaylaştıran bir bitkisel kür ya da besin grubu yoktur. Ancak hamile kalmayı planlayan bir anne adayının ağırlık vermesi gereken bir takım besin grupları vardır. Özellikle protein ağırlıklı, proteinden zengin bir diyetin hücresel büyümeyi, gelişmeyi kolaylaştırdığı bilindiğinden bol bol protein tüketilmesi gerekir. Bunun yanı sıra folik asit adı verilen vitaminin eksikliği gebelik sırasında bebekte çok ciddi bir anomalinin oluşmasına sebep olduğundan bu eksikliğin giderilmesi adına gebelikten iki ay öncesinden başlayarak gebeliğin ilk 3 ayında da devam etmek üzere anne adayının folik asit alması tavsiye edilmektedir. Hamile kalmak için anne adayının düzenli bir beslenme alışkanlığı oturtması da büyük önem taşır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.