Özgür Bilgi Kanalı

Hava Alanı Güvenliği

Hava yolları ulaşım günümüz dünyasında ulaşım için en hızlı yöntemdir. Ülkeler hatta kıtalar arası uzun süreli yolculuklarda hava yolları mutlak başvurulması gereken ana ulaşım yoludur. Bu sebeple günümüzde çokça tercih edilmektedir. Her yıl turistik bölgelere yapılan çok sayıda uçak yolculuğu yapılmaktadır. Ülkemiz de turist potansiyeli açısından oldukça etkili bir tarih ve coğrafya kaynağıdır. Her yıl gerçekleşen bu turizm faaliyetlerinin artarak devam etmesi ve yine aynı şekilde ülke sınırları içerisinde yapılan yolculuklarda kendi halkımızın da rahatça ulaşımını gerçekleştirebilmesi için hava alanlarında güvenlik uygulamaları kaçınılmazdır.

Hava Alanı Güvenliği

Hava alanları güvenlik açısından en çok önem verilen yerlerden biridir. Dünya üzerinde pek çok terör saldırısının hedefi hava alanları olarak seçilmektedir. Gerek kalabalık bir kitlenin olması, gerekse maddi manevi açıdan büyük zarar potansiyeli ve ülke turizmini baltalama imkanı sebebiyle hava alanları terör grupları tarafından çokça tercih edilir. Bu nedenle de hava alanlarında geniş güvenli tedbirleri alınmaktadır.

İlk etapta insan faktörü olarak da tanımlayabileceğimiz güvenlikçiler mevcuttur. Hava alanlarında sıradan hava alanı güvenlikçilerinin yanı sıra askeri birimler de bulunmaktadır. Özellikle büyük hava alanlarında buna önem verilmekte, her türlü silahlı güçten faydalanılmaktadır.

Hava alanlarında insan faktörünün yanı sıra teknolojik güvenlik sistemleri de son derece yoğundur. Giriş çıkışların geniş kontrolü için kurulan x-ray cihazları ve metal kapı dedektörleri bunlara örnektir. Hava alanına giren çıkan her şey son teknoloji ve insan gücüyle denetlenmekte, tabiri-i caizse uçan kuş bile aranmaktadır.

Giriş – Çıkış Kontrollerinin ana sistemlerinden birisidir. Hava alanlarında, kamu kuruluşlarında, mahkemelerde, devlet dairelerinde, büyük mağazalarda, plazalarda, iş merkezlerinde vb. yerlerde giriş çıkış kontrolü için kullanılmaktadır.

X-Ray Sistemleri

X – Ray Sistemleri: X – ray sistemleri genel anlamda x- ray ışınları yayan bir geçiş sistemidir. Bu yayılan ışınlar sayesinde ekrana aktarılan görüntüde gözle görülemeyen malzemeler ortaya çıkmaktadır. Örneğin kapalı bir çantanın içinde neler olduğunu öğrenmemizin yolu onu x ray cihazından geçirmektir. Hava alanları, kamu kurum ve kuruluşları gibi terör saldırılarının ana hedefi olan yerlerde bu güvenlik sistemlerinin önemi büyüktür. İçeriye silahlı girişlerin denetimi ve engellenmesi için x ray sistemlerine başvurulur.

Metal Kapı Dedektörleri: Metal kapı dedektörlerinin çalışma prensibi cihazın oluşturduğu bir elektromanyetik alandır. X-ray cihazlarının aksine metal kapı dedektörlerinde x-ray ışınları kullanılmamaktadır. Metal Kapı Dedektörleri daha çok alışveriş merkezi, plaza, market, mağaza gibi yerlerde tercih edilmektedir. Bu kapı dedektörleri x-ray cihazlarının teknoloji seviyesinde değildir. X-ray cihazları gibi eşyaların görüntüsünü ekrana yansıtmak aksine metal eşyaların denetimi adına kullanılır. Bu sayede tehlike arzeden metal eşyaları üstünde bulunduran insanlar bu kapılardan geçerken sistem öterek uyarı verir.

El Tipi Metal Dedektörler: El tipi metal dedektörlerin de çalışma prensibi metal kapı dedektörlerinin çalışma prensibi ile aynı mantıktadır. Bu cihazlar birebir denetim için kapıda bekleyen güvenlikçiler tarafından üzerinizdeki metal eşyaların tespiti için kullanılır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.