Home Office Çevirmenlik


tercüman aranıyor

Özellikle dijital ortamın sağladığı avantajları kullanarak devam eden iş alanlarında, yaygın olarak tercih edilen çalışma modelleri görülür. Bu durumun en geçerli örneğine ise salgın dönemlerinde kapanmalar yaşansa da iş yükünü azaltmaksızın online bir süreç eşliğinde devam ettiren işletmelerde rastlarız. Çeviri sektöründe yer alan işletmeler de Home Office çalışma modelini en yaygın tercih eden işyerleri arasındadır. İki dilin bir olması için yüz yüze kurulan iletişimdense görüntülü konuşma ve veri paylaşımı sağlayan modeller hem daha az maliyetli hem de daha pratik yöntemlerdir. Home Office çevirmenlik hakkında diğer bilgiler…

 

Home Office Çalışma Nedir?

 

İngilizceden dilimize yerleşmiş bu ifade, evden çalışma anlamına gelmektedir. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan bu çalışma modeli, çalışanlara fiziksel alanda özgürlük sağlamanın yanı sıra kendi iş alanını tasarlama ve yönetme imkânı da verir. Uzaktan çalışma gibi düşünülse de Home Office çalışan kişiler, yaşadığı yeri gerçek bir çalışma ofisine dönüştürerek kullanırlar. Freelance çalışan kişi ev düzeninde ve esnek çalışma saatlerini kendisi belirleyerek işini sürdürebilir. Ancak Home Office çalışmalarda çalışan mesleğini evinden icra ettiği için belli çalışma saatleri ve düzeni ile adeta toplu bir ofis düzeni sağlamalıdır.

Home Office Çalışan Meslekler

 

Home Office çalışma, özgür bir ortam sağlasa da her meslek dalında bu model ile çalışmak mümkün değildir. Bazı işyerlerinde fiili olarak bulunmanız gerekir. Home Office çalışma modelini en yaygın olarak tercih eden meslek dalları şunlardır;

  • İç mimarlık
  • Çevirmenlik ve editörlük gibi yazı işleri
  • E-ticaret, web tasarım
  • Sanatçılar ve grafikerler
  • Muhasebe
  • Yazılım ve Bilişim Teknoloji meslekleri

Görüldüğü üzere pratik bir çalışma modeli olmasına karşın görece az meslek grupları tarafından tercih edilmektedir. Mühendislik alanlarının teknik kısımlarında da kullanılmaya başlandığı için özellikle son birkaç yılda karma çalışma modelleri benimsenmeye başlanmıştır. Çalışanlar, 3 gün fiili olarak ofislerinde bulunurken 2 gün uzaktan çalışma imkanına erişmişlerdir. Bazı meslek gruplarında geleceğin en popüler çalışma modelleri arasında Home Office bulunmaktadır. Çevirmenlik ise Home Office çalışma modeli için en uygun meslek dallarından biridir.

Home Office Çevirmenlik

 

Çevirmenlik mesleğini icra ederken tam zamanlı çalışma olanaklarından da Home Office seçeneklerden de faydalanabilirsiniz. Home Office çevirmenlik yapan kişilerin ev ortamını çalışmaya teşvik eden detaylarla süslemesi, evden çalışmaya adaptasyon için teşvik edicidir. Öncelikle çalışma saatlerinizi planlamalısınız. Buna göre Home Office çalışma modelini tercih eden bürolar ve işletmeler ile iletişime geçerek şartlarınızı iletebilirsiniz. Home Office çalışan çevirmenler, genellikle birden fazla büro ve işletme ile düzenli olarak çalışmayı tercih ederler. Böylece işi akışının devamı sağlanarak çevirmen boşluğa düşmez ve kendi için kalıcı bir iş düzeni oluşturabilir. Ancak kalıcı olmasını istemediği durumlarda farklı alanlara da yönelebilir. Bu ise evden çalışmanın vermiş olduğu bir esneklik ve avantajdır.

Nasıl Home Office Çevirmen Olabilirim?

 

Çevirmenlik, belirli şartları ve kriterleri olan bir meslektir. Öncelikle çeviri yaptığınız dili üst düzeyde bilmeli, çeviri yaklaşımlarına aşina olmalı ve kendi dilinizde güçlü bir ifade yeteneğine sahip olmalısınız. Çeviri yaptığınız dil çiftinde uzaktan çalışma yöntemine yatkın çeviri iş ilanlarına bakarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yeminli tercümanlar da Home Office olarak çalışabilir. Sözlü tercümanlar ise genellikle bir ekipman yardımıyla (kulaklık, mikrofon gibi) online görüşmeleri ve telefonla çeviri işlemlerini sürdürebilir. Home Office çalışan çevirmenlerde deneyim ve teknoloji yatkınlığı önemlidir. Örneğin CAT tools hakkında bilgi sahibi olmak ve güncel çeviri programlarının bilincinde olmak çevirmen için bir artıdır. Özellikle de işini ev ortamında kurduğunda teknoloji en yakın dostu olmalıdır.

Home Office Tasarımlar için Tavsiyeler

 Evden çalışma, kişiye sunduğu esnekliklerin dışında bir süre sonra sosyal etkileşimin az olması, sürekli aynı ortamda bulunma gibi nedenlerle bunaltıcı gelebilir. Bu noktada evden çalışma işini ciddiye alarak çalıştığınız ortamı düzenlerseniz bu hem iş veriminizi artırır hem de keyif almanızı sağlar. Home Office’inizi ilham veren bir ortama dönüştürmek için tavsiyelerimiz;

  • Çalıştığınız ortamın aydınlık olmasına dikkat edin. Bu sizi gün boyunca canlı tutarak çalışma hevesi verecektir.
  • İşinizin çoğunu masa ve sandalyede yapacağınız için rahat ve sağlık açısından uygun sandalye seçimine dikkat edin.
  • Masanızın üzeri göz yoran objelerle dolu olmasa da arada sizi teşvik edebilecek mottolar ya da özlü sözleri masanın bulunduğu duvara ya da masa üstüne yerleştirin.
  • Çalıştığınız ortamı ara ara havalandırarak temiz hava almayı ve mola vermeyi ihmal etmeyin.

Okeanos Tercüme Home Office Çevirmen Aranıyor

 Bünyemizde çalıştırdığımız yüzlerce tercüman ile beraber her gün birçok yeni projeye imza atıyoruz. Gittikçe gelişen kadromuzda yeni Home Office çalışanların da bizlerle iletişime geçmesi ile değerlendirme süreçlerine başlıyoruz. Kriterlerimiz arasında ilgili tercümanlık bölümlerinden mezun olma ya da çeviri alanında tecrübeye sahip olma, dil gelişimine önem vererek araştırmaya meyilli olma, CAT tools (Memrise, Memoq v.b) kullanabilme ya da öğrenmeye hevesli olma gibi maddeler bulunmaktadır. Hazırladığınız CV’leri web sitemizin bir bölümü olan Kariyer ve İş ilanları kısmından iletebilirsiniz.