Özgür Bilgi Kanalı

Htc One M9 ve LG G4 Karşılaştırması
Htc One M9 ve LG G4 2015 yılının amiral gemisi cihazları arasında yer almakla birlikte araştırmalarımıza göre en çok kıyaslanan cihazlar arasında yer almaktadır. Mobil cihaz tutkunlarının seçim yapmakta sürekli ikilemde kaldığı bu cihazların tüm artı ve eksi yönlerini sizler için derledik. Htc One M9 ile başlayalım.

  • HTC One M9

Htc One M9 1 Mart’da Barcelona’da tanıtılan Htc’nin son amiral gemisi cihazıdır. M9’un hızlı bir tanıtılma ve piyasaya sürülme aşaması olduğunu söyleyebiliriz. 30 Mart itibariyle ülkemize giriş yapan M9’da yenilik fazla olmasına rağmen M8’den fazla izler barındırıyor olması da kullanıcıları hayal kırıklığına uğratan özelliklerin başında gelmektedir.
Htc One M8’de olduğu gibi 5 inç büyüklüğünde bir ekran ile karşımıza çıkan M9’un çözünürlüğü ise 1920×1080 piksel. M9’un ekranını daha büyük ve gelişmiş beklememize rağmen Süper LCD3 teknolojisiyle üretilen M8 ile çok benzer bir ekran ile karşımıza çıktı.
441 dpi piksel yoğunluğuna sahip olan bu cihazda ekran koruması yine üst düzeyde tutulmuş ve Gorilla Glass 4 ekran kaplaması ile geliyor olması yine cihazın olası hasarlara karşı oldukça sağlam ve zararı en aza indirgemesini yok sayamayacağız.
M9’un performansına geldiğimizde ise oldukça memnun bırakacak sonuçlar aldığımızı söylememiz mümkün. Qualcoom’un en iyi işlemcilerinden birisi olan Snapdragon 810 işlemcisi ile gelen M9 8 çekirdekten oluşan bir işlemci ve 64 bit desteği sunuyor. İşlemcinin sıcaklık seviyesi fazla olduğu için cihazda ısınma sorunu olabileceği kanaatindeyiz. Oyunlardaki performansına değinmek için şu özellikleri söylemeden geçmememiz gerekiyor; 1,5 Ghz hızında Arm Cortex A53 çekirdekten 4 tane ve 4 tane 2 Ghz hızında çalışan Arm Cortex A57 çekirdeği bulunan cihazın oyun performansı görülmeye değer.
3GB DDR 4 Ram ile gelen M9’da 32 GB depolama alanının yanında microSD kart desteği de sunulmuş. Ultrapiksel ön kamera kullanılan cihazda video kaydını 30 fps’ye kadar ön kamerayla yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda arka kamerasıyla da fark yaratmayı hedefleyen m9’da 20.7 megapiksel çözünürlükte müthiş bir ana kamera mevcut. Bataryasının ise yetersiz olduğunu düşündüğümüz M9’da 2800 mAh gücünde çalışan bir pil mevcut. Fiyat olarak ise yine beklediğimiz gibi 2799 ve civarında bir fiyatla karşımıza çıktı.

  • LG G4

Lg amiral gemilerindeki atılıma devam ederken son amiral gemisi cihazı ile dünyada fark yaratmayı başardı. Özellikle ilk olarak Türkiye’de tanıtımı gerçekleştirilen LG G4 ülkemizde büyük ilgiyle karşılanan bir cihaz olma özelliği taşıyor. LG tasarım olarak G3 gibi oval bir yapıyı tercih etmesine rağmen tasarımda çok az da olsa bir fark yaratmış. Arka kısımdaki eğim artırılmış ve ekran büyütülmüş. Böylece telefonu tek elle kavrayabilme ve işlem yapma kolaylığı da sağlanmaya çalışılmış. Ekran kısmına bakacak olursak içe doğru bir kavis verilmiş hem olası kazalarda hasarlar en aza indirgenmeye çalışılmış hem de tutuş kolaylığı sağlanmaya çalışılmış. Quantum IPS 5.5 inç ekranla karşımıza çıkan G4 güneş ışığından etkilenme oranı en az olan cihazlar arasında yer almakla birlikte M9’a bu alanda büyük fark atmış. 16 megapiksel ana kamerayla gelen cihazın 8 megapiksel ön kamerası da oldukça net görüntüler veriyor.
M9 ile kamera kıyaslaması yapıldığında büyük bir fark görünmese de biraz geride kaldığını söylemek mümkün. LG’nin amiral gemilerinde hedeflediği en büyük olanaklardan birisi de pil ömrünü uzatmaktı. Bunu G4’e de yansıtan Lg’nin pil ömründe oldukça iyi rakamlar aldığını söylemek mümkün. 3000 mAh gücündeki başarısıyla ve pil ömrünü artırıcı ekstra özellikleri ile LG G4, Htc One m9’a en büyük farkı bu kısımda atmış görünüyor. Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 işlemci ile gelen G4 işlemci modeli olarak M9’dan geride kalsa da kullanılan çekirdek ve hızları bakımından hemen hemen aynı performansa sahip bir cihaz. Ram modeli bakımından da M9’dan geride kalan LG’de 3 GB DDR3 ram bulunuyor. 32 GB depolama alanı ve microSD kart desteği sunulan cihazda en büyük artılardan birisi de 128 GB’a kadar artırılabilir depolama alanı sağlaması. Ekran koruması Gorilla Glass 4 ile gelmesi yine Htc One M9 ile aynı düzeyde korumaya sahip olmasını sağlıyor fakat ekran genişliği olarak M9’u geride bırakan cihazın en büyük artılarından birisi de arka kapak tasarımında deri kullanılmasıdır. Kullanıcının estetik açısından ilgi duyacağı cihazlardan birisi haline gelmesine sebep olmakta.
Htc One M9 ve LG G4 arasında fiyat açısından kıyaslama yapacak olursak G4 2199 TL ile M9’dan 600 Tl daha az bir fiyat ile satışa sunuldu. Aynı zamanda cihazlar özellik olarak birbirlerine çok yakın bir seviyede seyrediyor. Oyunlarda ve performansta çok az bir fark atan M9’a göre LG birçok alanda daha başarılı bir cihaz ve fiyat açısından M9’a göre oldukça uygun fiyatlı bir cihaz.Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.