Özgür Bilgi Kanalı

İç mimarlar, binaların iç tasarımlarını ve düzenlemesini yaparak bu mekanları güzel hale getirirler. İç mimarlar bu mekanların sadece güzel gözükmesinden sorumlu olmamakla birlikte, bu mekanların işlevselliğinden ve bu mekanı güvenli bir şekilde tasarlamaktan da sorumludurlar.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte evlerin dışının ve iç mekanının tasarımları da bu ölçüde gelişmektedir. Örneğin eskiden sadece iç mekanları bilinen bir şekilde tasarlarken artık iç mimarlar, akıllı ev tasarımları da yapabilmektedir.

Bu akıllı evlerde insanların hayatlarını kolaylaştıracak ekstra özellikler bulunur. Örneğin ışıkların kendi kendine açılıp kapanabilmesi, evin güvenlik sistemleri veya evin ısıtma sistemi akıllı evlerde artık kontrol edilebilmektedir. Bu kontrolü insanlar sadece bir uzaktan kumandayla sağlayabilmektedir.

Bir İç Mimarın Görevleri Nelerdir?

Bir iç mimarın görevi, kısaca verilen projeyi en iyi şekilde bitirmektir. İç mekanları istenen doğrultuda işlevsel hale getirmek temel görevlerindendir. Bunların en başında bir iç mimar, tasarlanacak mekanın nasıl kullanılacağını planlamalıdır ve daha sonra da diğer aşamalara geçip o iç mekanı istenen doğrultuda tasarlamalıdır.

İç mimarlar her zaman inşaat mühendisleri ve mimarlar gibi çalışma arkadaşlarıyla iletişim halinde olmalıdır. Bir bina veya bir mekan bütün olarak değerlendirileceğinden, takım çalışması bu durumda önemli bir rol oynamaktadır. İç mimarlar tasarlanacak mekanı tamamen işlevsel hale getirmek için bu şekilde diğer ilgili meslekten olan kişilerle ekip halinde çalışmalıdır.

İç Mimar Nasıl Olunabilir?

Bir iç mimar olmak için öncelikle üniversitelerin iç mimarlık bölümlerinde 4 yıllık lisans eğitimi tamamlanmalıdır. Daha sonra mezun olunca da iç mimar ünvanı ile işe başlanabilir. İç mimar olmak isteyen bir kişi, estetik anlayışına sahip olmalıdır. Bunun yanında bir iç mimarda olması gereken en önemli özellik yaratıcılıktır. Yaratıcılığa sahip olan bir kişi her alanda olduğu gibi, iç mimarlık gibi tasarım gerektiren bir alanda çok başarılı yerlere gelebilmektedir.

Mimarlığı ve iç mimarlığı bazı insanlar sadece kağıda tasarımı çizip o şekilde mekan tasarlayan kişiler olarak bilirler. Ancak iç mimarlar tasarımlarını bilgisayar destekli olarak yaparlar ve bunun için AutoCAD, 3DMax gibi tasarım programlarından yararlanırlar. Çağın teknoloji çağı olmasıyla birlikte tasarımlarını en güncel şekilde yaparlar.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.