Özgür Bilgi Kanalı

İklim değişikliği Rus enerji krizi küresel ısınmayı azaltmaya yardımcı olabilir mi

Hükümet, bir yandan enerjiyi uygun fiyatlı tutarken ve iklim değişikliği hedeflerini tuttururken, bir yandan da İngiltere’yi Rus gazından vazgeçirebilir mi?

Boris Johnson, kısa süre içinde üç şeyi de gerçekleştiren bir enerji stratejisi üretme sözü verdi.

Bunu başarabilecek mi ve karşılaştığı siyasi engeller neler?

Bazı gazetecilere, Başbakan’ın, kayaların gaz çıkarmak için yeraltında kırıldığıhidrolik kırmakonusunda daha fazla araştırmayı teşvik edebileceği konusunda bilgi verildi.

Ancak aksi takdirde, lansman radikal olarak yeni bir politika sunmayacak – daha ziyade mevcut planların hızlandırılması.

Kesin olan bir şey var – yeni kömürle çalışan elektrik santralleri olmayacak.

Ancak Bay Johnson, düşünürken iki yöne çekiliyor.

İş departmanı (BEIS) ve uzmanların çoğu, iklimi korumak için fosil yakıtları kesmeye yönelik mevcut planların İngiltere’yi petrol ve gaz için küresel fiyatların hızla yükselmesine karşı korumaya yardımcı olacağını söylüyor.

Gazlı ısıtma talebini azaltmak için ev yalıtımı için devlet desteği istiyorlar. Elektrikli ısı pompaları gibi alternatiflerin hızla devreye alınması gerektiğini söylüyorlar. Ve yenilenebilir enerji ve nükleerin çok daha hızlı yayılmasını istiyorlar.

Muhafazakâr yorumcular yeni nükleer arzuyu paylaşıyorlar, ancak Birleşik Krallık’ın Birleşik Krallık’ı yakıt fiyatlarındaki artışlardan korumak için hidrolik kırmaya da devam etmesi gerektiğinde ısrar ediyorlar.

Başbakan, kısa vadeden uzun vadeye planlarını duyurmak istiyor.

Örneğin, gaz ve petrol kullanımımızı azaltarak anında ucuz – hatta ücretsiz – sonuçlar elde edilebilir.

Uluslararası EnerjiAjansı, herkesi termostatı bir derece düşürmeye çağırıyor – bu, ısıtma enerjisinden (ve maliyetlerinden) %10’a kadar tasarruf sağlayabilir, diyor.

Yalıtım, başka bir beyinsiz hızlı vuruştur – ve evinizi daha konforlu hale getirir. Bir kapı için bir hava akımı önleyici “sosis” bile, temel taslak geçirmezlikte olduğu gibi küçük bir fark yaratır. Yalnızca kullandığınız odaları ısıtmak kolay bir sonuçtur.

Enerji krizi sırasında karbon emisyonlarını azaltmak için 55mph’lik bir hız sınırı – birçok araba için en verimli çalışma hızı – belirlenebilir. Buna liberter bir Başbakan direnebilir ve her halükarda RAC Vakfı, daha az yolculuk yapmanın ve daha yumuşak bir şekilde frenlemenin ve hızlanmanın daha etkili olacağını söyledi.

Boş çalışmayı önlemek için trenler en yüksek hızlarını azaltabilir ve hizmetler azaltılabilir.

Halk, acil bir ihtiyaç olduğuna ikna edilirse kısıtlamaları kabul edebilir.

Bazı analistler hükümetin yeni gaz kazanları ve ocaklarının satışını hızla durdurmasını istiyor. İthal gazla çalışan kazanların yerini, İngiliz rüzgar çiftlikleri tarafından üretilen elektrikle çalışan elektrikli ısı pompaları alacak.

Bu, talebi anında kesecek, ancak çok az sayıda montajcı ve zayıf bir tedarik zinciri olduğunda ısı pompası kurulumlarında zorlu bir artış gerektirecektir.

Diğerleri, 1970’lerde petrol krizini “Enerjiden tasarruf edin – bir arkadaşınızla banyo yapın” gibi arsız sloganlarla başa çıkmak için kullanılana benzer bir hükümet enerji tasarrufu kampanyası istiyor.

Sarsıntı ve ev fiyatları

Peki orta vade?

İşte burada fraksiyon tartışması devreye giriyor. Birleşik Krallık’ta hidrolik kırılması başladığında, İngiltere’nin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ucuz enerji patlamasını taklit edebileceğine dair büyük umutlar vardı.

Ama sorunlar vardı. Operatörler, kırılma sürecinin etkilerini tahmin edemedi ve komşular küçük çaplı depremler ve ev fiyatlarından şikayet etti. Dahası, jeologlar – Birleşik Krallık’taki şeyl gazının miktarı hakkında değil, onu topraktan çıkarma potansiyelimiz hakkında – şüpheler uyandırmaya başladılar.

Ardından ekonomistler, herhangi bir kırık gazın küresel pazara satılacağı ve böylece İngiltere fiyatlarını zaten fazla düşürmeyeceği konusunda uyardılar.

Gaz devi Centrica’nın eski başkanı, daha önce bir şeyl hayranı olan Iain Conn, BBC Radio 4’ün Today programına şunları söyledi: “İngiltere tedarikinde önemli bir fark yaratabilmek için yeterince kuyu açmanın mümkün olduğunu düşünmüyorum.”

2019’da hükümet, kırma işlemine bir moratoryum koydu ve 10 No’lu bir bildiride, firmaların önemli sarsıntı olmadan kaya gazı elde edilmesini sağlayana kadar süreceğini söyledi. Resmi çizgi bu – ancak Downing Street sözcüsü hiçbir şeyin göz ardı edilmediğini söyledi.

Başbakan, varsayımsal olarak, fracking lehine olan veya olmayan bir soruşturma ilan edebilir – ancak en azından bazı arka plandaki siyasi baskıyı hafifletebilir.

Rüzgar enerjisi de orta vadede yer alıyor. Karadaki rüzgar enerjisi ucuzdur ve sürekli olarak anketler genel halk tarafından beğenildiğini göstermektedir. Bu, bazı gazetelerin onları “nefret edilen” rüzgar çiftlikleri olarak etiketlemesini engellemedi.

Hükümet daha önce yerel retçilerin baskısına yanıt vermiş ve yalnızca bir protestocunun bir projeyi sonlandırmasına fiilen izin veren kurallar koymuştu.

Operatörler bu kuralların değiştirilmesi gerektiğini söylüyor.

Açık deniz rüzgar çiftliklerinin şu anda gelişmesi 20 yıl kadar sürüyor. Ancak operatörler, hükümetin rıza veren nakit sıkıntısı çeken yetkililere daha fazla kaynak vermesi halinde yeni türbinlerin sadece iki yıl içinde dönebileceğini söylüyor.

O zaman açık deniz petrol ve gaz operasyonları orta ve uzun vadeli bir bahistir. Üretime başlamaları ortalama 28 yıl alıyor, ancak bunlar da hızlı takip edilebilir.

Kuzey Denizi’nde fosil yakıt bolluğu kalmadı. Birçok stok tükendi ve tüm ürünler zaten dünya fiyatlarında satılacak. Ancak bakanlar, Vladimir Putin’in savaşından önce, çevre üzerinde daha fazla etkisi olan yabancı gazın sıvılaştırılmasından ziyade İngiltere gazını İngiltere işleri ve vergileriyle almanın daha iyi olduğuna karar verdiler.

Bu tartışmalıydı: Uluslararası Enerji Ajansı tüm yeni fosil yakıt operasyonlarını durdurmak istiyor çünkü iklimi mahvetmeye yetecek kadar bulundu.

Peki ya uzun vade?

Fracking talep eden aynı milletvekilleri aynı zamanda yeni nükleer santralleri de destekliyorlar – ancak bunların inşa edilmesinin onlarca yıl sürmesi bekleniyor ve Ukrayna’daki Çernobil reaktöründeki mevcut olay, onay sürecini daha kolay hale getirmeyecek.

Bazı çevreciler, rüzgâr esmediği zamanlarda yenilenebilir enerjiyi karşılamak için nükleer enerjiyi de destekliyor.

Ancak hükümet, halkın korkuları, atık depolamanın olmaması ve – daha da önemlisi – maliyet nedeniyle yakın zamana kadar bunu benimsemedi. Nükleer, megavat saat başına yaklaşık 90 sterlin gelirken, yeni açık deniz rüzgârı bunun yaklaşık yarısı kadardır.

Ancak Tories ve Labour’dan onlarca yıl sonra, rüzgâr açıkça nükleerin yolunu esiyor. Ve Bay Johnson,Sizewell C için yenilenmiş bir baskı ve mini reaktörler için bir destek sunacak . Nükleer meraklıları, İngiltere’nin enerji karışımında önemli bir rol oynamak için bir dizi yeni nükleer bombaya ihtiyacı olduğunu söylüyor. (Kaynak: BBC)


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.