İngilizcenizi geliştirecek 5 internet sitesi


Günümüzde ingilizce öğrenmek artık bir lüks olmaktan öte, bir zorunluluk, bir ihtiyaç haline dönüştü.  İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde de bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik internet siteleri ve mobil uygulamalar kurslara binlerce lira vermek istemeyenlere alternatif oldu. İşte 7’den 70’e ingilizce öğrenmek isteyen herkesi ihya edecek 5 internet sitesi.

Grammarly

İngilizce öğrenenler arasında yaygın bir inanış vardır; grammar önemli değil, kelime bilsen konuşursun. Ama o iş öyle olmuyor işte. Grammar yoksa, ingilizce de yok.  Grammarly ile ingilizce öğrenmeniz de kolaylaşacak. Google Chrome eklentisini kurarak yazdığınız cümlelerdeki grammar hatalarını otomatik olarak düzelterek yanlışlarınızı görme imkanı sağlıyor. Aynı zamanda masa üstüne de indirebildiğiniz siteye yazdığınız makaleleri yükleyerek, yazılarını kontrol etme şansınız var. Grammarly ile daha doğru makaleler yazacaksınız.

Duolingo

Duolingo kullanabileceğiniz en kapsamlı, eğlenceli ve faydalı sitelerden biridir. Ücretsiz olmasına şaşırmakla birlikte, ücretsiz olmaya devam etmesi için totemler yaptıracak kalitede.  Temel seviyeden başlayarak hem kelime hem de grammar öğreten Duolingo’nun ileri seviye kullanıcılar için test ile basit konuları geçme imkanı vermesi de artısı. En büyük avantajlarından biri de mobil uygulamasının son derece kullanışlı olması. Günde 5 ile 20 dakikanızı ayırarak son derece etkili bir çalışma imkanı yakalayabilirsiniz.

Busuu

Duolingo kadar kaliteli olmasına rağmen Busuu’nun Duolingo’ya göre eksisi belli bir seviyeden sonra ücretli olması. Grammar ve kelime bilgisini öğrenebileceğiniz, fazlasıyla alıştırmalar yapabileceğiniz Busuu’nun en güzel yönlerinden biri diğer insanlarla etkileşim halinde olmanız. Yani siz bir ingilizce cümle yazıp, ingilizcesi sizden daha iyi olan birilerinden bu cümleyi düzeltmesini isteyebiliyorsunuz, aynı şeyi siz de Türkçe öğrenmek isteyen biri için yapabilirsiniz. Sosyal açıdan çok daha verimli olan Busuu da son derece etkili ve verimli bir site, Duolingo gibi Busuu’nun da mobil uygulaması mevcut.

750 Words

Grammar kadar değerli bir başka konu da şüphesizki kelime bilgisi. Bütün zamanları bilmenize rağmen kelime bilmeden derdinizi anlatmanız mümkün değil. İyi ingilizce konuşsanız bile yazma alıştırmaları yapmadığınız zaman kelimelerin nasıl yazıldığını unutmanız mümkündür. 750 Words özellikle yazarak öğrenenler için muazzam bir site. Son derece basit bir mantık üzerine kurulu olan sitede her gün 750 kelime yazmanız gerekiyor. Ertesi gün sıfırdan başlayıp 750 kelime daha. Böylece kelimelerin hafızanızda kalması çok daha kolay olacaktır.

Voscreen

Grammar dedik, vocabulary dedik, sırada listening var elbette. İngilizcenin bir diğer önemli hususu da dinleme. Kulak alışkanlığı edinmek, ingilizce kelimeleri tanımak ve anlamak adına çok önemli bir alışkanlık. Voscreen de sizi bu konuda uzmanlaştırmak için yapılmış bir site. Ünlü dizi ve filmlerin çok kısa bölümlerini dinleterek size seçenekler sunuyor, siz de dinlediğiniz sahnede ne söylendiğini bulmaya çalışıyorsunuz. Voscreen de etkili ve mobil uygulaması olan kullanmanılması gereken sitelerden biri.