Özgür Bilgi Kanalı

ıntel arc a770

Masamızın üzerinde iki tane Intel kutusu var. Bir tanesinin üzerinde A 770 yazıyor, bir tanesinin üzerinde ark A 750 yazıyor. Bunlar İntel’in işlemci kutuları değil, İntel’in ekran kartı kutuları. Evet donanım dünyasını yakından takip ediyorsanız biliyorsunuz ki Intel artık orta seviyede. Rakipleriyle yarışabilecek harici ekran kartlarına sahip.

GPU dendiğinde Intel aslında bu kategoride yeni bir üretici değil. Intel dünyanın en fazla ekran kartı satan üreticisi olma özelliği taşıyor. Sizi şaşırtmış olabilir ama şaşırtmasın. İntel çok uzun zamandır entegre GPU’lu işlemcileri ile piyasada. Dizüstü bilgisayarlarda oyuncu dizüstü bilgisayarı satın alsanız dahi bu bilgisayarda bir Intel GPU yer alıyor. Bu sayede de Intel çok uzun zamandır GP konusunda tecrübeli olan üreticilerden bir tanesi oluyor.

ARC A750 ve A770 oyun performans puanları

Tabi entegre bir GPU geliştirmekle harici çok yüksek performans verecek, modern oyunların ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikli bir GPU geliştirmek arasında oldukça büyük farklar var. Intel’de harici ve güçlü bir GPU geliştirme işine iki bin on yedi yılında hız verdi. Nasıl hız verdi?

Ad tarafında Vega gpu’ların mimarı Rajacudurriy’yi. Kadrosuna kattı ve Raja Kudurri ile beraber.

Arkları yarattılar Intel ark A 750 ve A 770 Raja Codurri liderliğindeki Intel mühendislerinin ortaya koyduğu yeni güçlü harici ekran kartları olma özelliği taşıyorlar. Şimdi hemen A 750’nin kutusunu açalım. A 770 zaten yanımdaki sistemde çalışır durumda ve intel gpu’lar neye benziyorlar. Ekran kartları ve bizlere neler sunuyorlar. Bu konuyla devam edelim. Kutular oldukça şık ve sade dizayn edilmişler. A 750 sekiz gb’lık belleğe sahip bir ekran kartı ve elimizde limited edition versiyonu yer alıyor. Şu anda intel’in ark ekran kartlarını üreten herhangi bir harici iş ortağı yer almıyor. Yani asus’un msi’ın gigabyte’ın ark ekran kartlarını piyasada bulamıyorsunuz.

ARC A750 ve A770 oyun performans puanları

ARC A750 ve A770 oyun performans puanları ARC A750 ve A770 oyun performans puanları ARC A750 ve A770 oyun performans puanları ARC A750 ve A770 oyun performans puanları

İntel’in ürettiği ve işçilik bakımından da hiçbir şeyden kaçınılmamış yüksek malzeme kalitesi üretilen ekran kartlarıyla karşı karşıyayız. Ekran kartları evet genelde yüksek malzeme kalitesi üretiliyorlar ama bu ekran kartlarını elinize aldığınızda bir farklılık hissediyorsunuz. Çünkü üzerlerinde elinizin debileceği noktalarda soft Toch boya kullanılmış. Soft toch boya dokunduğunuz yüzeyin sanki olmasının gerekenden daha yumuşak olduğu izlenimini yaratır ve premium hissiyat vermesi istenen elektronik eşyalarda kullanılır. Yani evlinizde taşıyacağınız elektronik eşyalarda daha çok sot Touch boyanın kullanıldığını görürsünüz. Burada ekran kartında kullanıldığını görmek bana enteresan geldi açıkçası. A 750 ark ailesindeki giriş seviye modeli temsil ediyor. Üzerinde bir tane sekiz bin bir tane altı pi güç girişi görüyoruz. A 770 ise ailenin kast üyesi. RGB aydınlatmasıyla on altı gb’lık bir versiyonun da yer almasıyla ailede ayrılıyor. Aynı zamanda bu güç girişlerinin yanında bir tane de ufak USB girişi konumlandırılmış. Kutusundan bir USB kablosu çıkıyor ve bu sayede üzerindeki RGB paneli kontrol edebiliyorsunuz. Boydan boya yerleştirilmiş olan RGB panel gerçekten çok güzel görünüyor. Bu arada A 770 ve 750’nin teknik özelliklerine hızlıca bakacak olursak 770’in.

On altı GB ve sekiz gb’lık versiyonları arasında bant genişliği farkı olduğunu da görüyorsunuz. Bellek bant genişliği olarak on altı gb’lık model çok daha fazlasını vade ediyor. Kullanıcılara Evet ekran kartlarının hızlıca teknik özellikleri, tarihleri böyleydi ve önemli olan performansları diyeceksiniz. Hedefledikleri kısım diyeceksiniz. Ben sizlere hızlıca bu ekran kartlarının hedefledikleri yeri tablolarla göstermek istiyorum. Şimdi bu ekran kartlarının performansları özellikle yeni nesil Dirkix on iki oyunlarda kendini gösteriyor.

Dirkix on iki oyunlarda kartlara bakmaya başladığınızda Full HD ve 2K çözünürlük için bir ayrım var. 750 daha çok Full HD çözünürlükte kendine yer bulabilen bir ekran kartı iken, 770 2K çözünürlükte ultra detay, ayarlarda da.

İyi performans verebilen, yer yer üç bin altmış ile kapışan kimi zaman üç bin altmış t’ye yetişen bir ekran kartı olma özelliği taşıyor. Tabi ki buradaki tablolarda ekran kartlarının saf performanslarını görüyorsunuz. Saf performansları derken NVIDIA ekran kartlarında, diğer Intel ekran kartlarında da ZSS kapalı olarak performans sonuçları alıyoruz. Şimdi MIDI tarafında DLSS oldukça iddialı ve oyuncuların kullandıkları bir teknoloji ne bu yapay zeka pikselleri doldurarak daha düşük çözünürlükte işlediği görüntüyü size daha yüksek çözünürlükte gösterebiliyor.

Intel’nin ark A 750 ve 770 ekran kartlarında da yapay zeka işlem birimleri yer alıyor ve ZSS teknolojisi sayesinde yani Z Supersempng teknolojisi ile beraber yapay zeka piksel doldurma yaparak aynı diğer seste olduğu gibi performans artışı yakalamanızı sağlıyor. Yine diğer sste gördüğümüz gibi Balance Quvalet ve performans modları arasında seçimler yapabiliyorsunuz ki ben şu anki tabloları balance ayarlarda yaptım ve balance ayarlarda test ettiğinizde hem A 750 hem de A 770′ in performans anlamında ciddi kazanım sağladıklarını görüyorsunuz. Özellikle iki kat çözünürlükle oynayacaksınız oyunları görüntü kalitesinden çok fazla feragat etmiyorsunuz ama Full HD oynayacaksınız. Görüntü kalitesinin düştüğünü hissedebiliyorsunuz. 4K’ya çıktığınızda görüntü kalitesi kaybı konusunda hiçbir şüpheniz olmuyor. Yani hiç fark etmiyorsunuz ama 4K çözünürlükte bu ekran kartları performans olarak çok fazla kayba uğruyorlar. Modern oyunları daha çok 2K çözünürlükte ve Full HD çözünürlükte oynayabileceğiniz ekran kartları olarak piyasada yer alıyorlar. Bu halleriyle de kullanıcılar tarafından tercih edilebilecek modeller arasında yer alıyorlar.

Test tablolarında aslında kartların hiç de fena skorlar almadıklarını görüyoruz. İlk çıkışlarında lansman tarihlerindeki sürücü problemlerinin birçoğu da giderilmiş durumda. Ben kartları test ederken herhangi bir sürücü problemi yaşamadan bu testlerin hepsini tamamlayabildim.

Tabii ki günün sonunda önemli konulardan bir tanesi bu ekran kartları alınırlar mı?

Çok ciddi bir soru. Bu çok da önemli bir soru aslında. Cevabını kişiden kişiye değişir bir şekilde vermek lazım. Şöyle ki bu ekran kartları piyasaya yeni girmiş sürücü konusunda geliştirilmeye muhtaç ve özellikle kullanıcılara sundukları araçlar konusunda da rakiplerinin gerisinde kalan modeller. Sadece sürücümüz var ve oyunlarda bu ekran kartlarının çalışmasını sağlıyor. Özellikle Nvidia’nın önderliğinde başlayan ekran kartlarının sadece ekran kartı olmadığı, kullanıcılara sunulacak çeşitli ücretsiz yazılımlar sayesinde ekran kaydı içinde hızlandırma sağlayabileceği, oyunların içinde çeşitli avantajlar sağlayabileceği de görüldü. Özellikle Nvidia bu konuyu çok daha fazla ileri götürerek ekran kartının yanında sunduğu ücretsiz araçlarla beraber yapay zekayı, sesinizi filtrelemek, web kameranızdaki görüntüyü düzenlemek, oyun yapacaksanız oyunlardaki doku kalitesini arttırmak, oyun yapma süreçlerinde üç boyutlu karakterlerin ağız hareketlerinden tutunda vücut hareketlerine kadar bunları anme etmenizde size yardımcı olacak araçlara kadar birçok şeyi kullanıcıları ücretsiz olarak sundu.

Intel’de böyle şeyler göremiyorsunuz. Yani refleksti oyun içerisinde işte adam öldürdüğünüzde ya da güzel hareketler yaptığınızda bunların otomatik olarak kayıt altına alınmasıydı falan, bu tip araçlar yok. Bu yüzden de ekran kartının daha uygun fiyatla satılmasını bekliyorsunuz ki rakibi olan üç bin altmışa göre şu anda A 770i daha uygun fiyatlı satın alabiliyorsunuz. Daha fazla belliğe sahip olmasına rağmen. Yani ekran kartı, kendini biliyor ve ona göre bir fiyatla piyasada kendini konumlandırıyor. Şu anda fiyat performans olarak baktığınızda bu endişelerinizi en azından sunduğu fiyatla bir nebze de olsa gidermeyi hedefliyor. Aynı zamanda tabii ki İntel’in gpu’lar için geliştirdiği ekran kartı sürücü sitesine girdiğinizde hala işlemci mimarisiyle hareket ettiğini, sürücülerin hangisi güncel, neler sunuyor, hangi oyun için optimize edildi gibi bilgileri çok rahat alamadığınızı görüyorsunuz.

Intel yani hala bir oyuncu, ekran kartı üreticisi gibi arklara özel site, şatafatlı görüntüler ve iletişim kısmında eksiklikler yaşıyor. Bunlar ne zaman giderilecek, giderilecek mi? Herhangi bir vaat veya takvim önümüzde yok.

Yani bu yüzden de bazı şüpheler duymakta. Sizlere hak veriyorum ama fiyat konusuna ve performans konusuna baktığımızda Intel’de bu şüpheleri giderecek şekilde kendini iyi bir yere konumlandırmaya çalışıyor. Kartların ray tracing performanslarına bakacak olursak raytracing konusunda da yine rakiplerinden geride kalmayan ilk çıkışlarına rağmen iyi işler ortaya koyabilen ekran kartları olduğu görülmekte.

Gaming Gen TR ekibiyle beraber Intel gpu’ları taşıyan fiyat performans konusunda avantajlı olduklarını düşündüğümüz birçok sistemi de sizler için listelemiş durumdayız. Eğer intel’in yeni ekran kartlarını deneyimlemek, bu ekran kartlarını birebir siz kendiniz test etmek istiyorsanız burada her bütçeye uygun farklı sistemlerden bir tanesini seçerek bu ekran kartlarını deneyimleyebilirsiniz. Benim yanımda 13400 F işlemcili en üst düzey versiyon yer alıyor. A 750 için daha düşük işlemcili farklı modellerde kullanabilirsiniz. Sadece bir şeyin altını çizmek lazım. Inteli ekran kartlarında bu ekran kartlarını tam potansiyelinden yararlanabilmeniz için işlemcinizin resib bar teknolojisini destekliyor olması lazım. Bu da birkaç nesildir işlemciler tarafından desteklenen bir teknoloji. Yani yeni bir işlemci ile kullanmanızda fayda olduğu için intel sistemleri İntel ekran kartlarıyla eşlerken de yeni nesil işlemcilerle bu gpuları eşleştirmeye özen gösterdik. Gaming Tr oyunculara yönelik özellikle fiyat konusunda avantajlı bulabileceğiniz birçok sistemin yer aldığı güzel seçeneklere sahip site içerisinde Intel gpulu modelleri inceleyebilir, fiyatlarını kıyaslayabilirsiniz.

Evet bu makalede hızlı bir şekilde Intel ekran kartları nereden geldi, nereye gidiyor gibi konular hakkında sizleri bilgilendirmek istedim. Çıkış olarak oldukça iyi bir çıkış yaptıkları gerçek ama bundan sonra nereye gidecekleri oldukça önemli. Çünkü ekran kartları çıktıktan sonra sürücüyle geliştirmeye devam etmeniz, kullanıcılara birçok araç sunuyor olmanız lazım. İntel’in yeni nesil ekran kartları Av bir codec ile hem bu kodyi çözebiliyor hem işleme yapabiliyor olması, obste hızlandırma sunmaları, premier veya benzeri video işleme uygulamalarında yine GP hızlandırmadan faydalanabiliyor olmanız gibi bir sürü ekstra yeni özellikle beraber geliyorlar. Aldığınız fiyat performans odaklı Inter sistemde Intel, bir GPU kullanarak uyumluluk konusunda da kafanızdaki sorunların tamamen kalkmasını isteyebilirsiniz. Ama bir oyuncu gözüyle baktığınızda da rakiplerinin gerisine kalan bir yazılım desteğiyle şu anda piyasada olduklarını ve bu yüzden de fiyatı avantajlı ise alınacaklarını da aklınızın bir yerine yazmanız gerektiğini düşünüyorum.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.