Özgür Bilgi Kanalı

Intel, mobil bilişim

Intel bilgisayar ve mobil cihazlar işlemci bölümlerini birleştireceğini duyurdu. Şirket CEO’su Brian Krzanich tarafından Intel çalışanlarına gönderilen bir eposta aracılığıyla duyurulan birleşme 2015 başında tamamlanacak. Tam olarak sürecin nasıl ilerleyeceği belirtilmese de bu birleşme ile Intel’in cep telefonu ve tablet bilgisayarlarda kullanılan mobil platformlardaki işlemcisi Atom ve ultra mobil Core işlemci ailesi artık tek bir işlemci olarak devam edecek.

Şu anda Intel’in tüketicilere görünen ve ağırlıklı bilgisayarlarda kullanılan işlemcileri Kirk Skaugen tarafından yönetilen PC Client grubu, Intel’in 35 Milyar USD’lik cirosu ve 13 Milyar USD’lik karı ile Core i3-i5-i7 işlemci ailelerini üreten gerçek gücü. Diğer taraftan Mobil ve Haberleşme grubu ise tablet ve cep telefonlarına yönelik Atom işlemcilerini üretirken geçen yıl 1 Milyar USD zarar etti ve halen Atom işlemcilerin satışları zararına devam etmekte. Intel’in mobil pazara zamanından çok önce ARM ile girmesi ancak dünya çapında mobil cihazların patlaması öncesi bu firmayı satması ve uzunca bir zaman tekrar bu tarafa odaklanmaması bunun temel nedeni. Şu an ARM dünya çapında üretilen tablet ve mobil telefonların önemli bir bölümünün içerisinde yer alırken, Intel bu pazara tekrar Atom ile girmeye çalışıyor. Bu birleşme ile Intel mobil pazardaki zararlarını örtecek ve yatırıma deva edebilecek gibi görünmekte.

Diğer taraftan Atom işlemcinin uzunca zamandır beklenilen yeni çekirdeği Silvermont, Apple ve Qualcom ürünleri karşısında güç göstermeye başladı ve birleşme sonrasında Intel’in yeni Core mimarisi paralelinde gelişmesi ve mobil pazarda da teknik olarak üstünlük kurma hedefleniyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.