Özgür Bilgi Kanalı

Günümüzde sadece internetin yüzde 10’ununa erişim imkanız bulunmaktadır. Son zamanlarda internetin yoğun kullanılmasının yanı sıra insanlar çeşitli nedenlerden dolayı zamanlarının büyük bir bölümünü sanal alemde geçirmektedir. Arama motorlarında istemiş olduğunuz bilgiyi kısa süre içerisinde en iyi kaliteli sitelerin sizlere sunulması ile vaktinizi geçirmeye başlarsınız. Sizler sadece bu buz dağının sadece görünen yüzünü görmektesiniz. Karanlık internet ortamında Deep Web diye tabir edilen ve Türkçe mana olarak derin ağ ve derin internet yer almaktadır. Kısaca internetin ilk çıktığı tarihten itibaren arama motorlarının indesklemeyemediği verilerin bulunduğu bilgileri kısa süre içerisinde bulmaktadır. Arama motorlarında linki verilmeyen veya arama motorlarda olmayan bilgiler Deep Web sisteminin içerisine dahil edilmektedir.

Arama motorlarının sınırlarının bittiği yer olarak Deep Web başlamaktadır. Bu sanal alemde olan tüm siteler arama motorları tarafından indekslenmediği gibi sonuçlarda da gösterilmemektedir. Bazı sitelerin indekslenmemesindeki temel amaç ise kullanıcı güvenliği olmamasının yanı sıra suç kapsamı içeren bilgilerin yer almasıdır. Deep Web genelde içeriği erişilebilir internet ile yani arama motorları konusunda karşılaştırma yapıldığında daha fazla bilgi bulunmaktadır. Sanal ortamda erişebileceğiniz tüm web içerik bilgileri yalnızca içeriklerinin sadece %4’ünü oluşturmaktadır. Bu bakımdan dolayı buzdağının yalnızca internet görünen yüzü olarak tabir edilmektedir. Sanal alemin arka bahçesi olarak anlatılan Deep Web sistemi özel tarayıcılar tarafından kullanılması oldukça önemlidir.

Günlük yaşantımızda en popüler deep web sistemine giriş olarak tor browser bulunmaktadır. Bu tarayıcıyı bilgisayarınıza kurmanızın ardından Deep web sistemine giriş yapmanızın yanı sıra tor browser anlık olarak konumuzu değiştirir ve arama motorlarında da herhangi bir bilgiye erişmeniz yoktur. Bu Deep Web sistemleri genelde VPN servisleri gibi tercih edilen bir yapı şeklinde kendisini korumaktadır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.