Özgür Bilgi Kanalı

iPad Air 2

Apple yeni iPad Air 2modelini dünyanın en ince tableti olarak duyurdu. Yapılan detaylı teknik analizde daha ince tablet formunun sihiri bulundu : daha küçük pil. Bu da yeni gelişmiş güç koruma teknolojisine rağmen iPad Air 2 modelinin bir önceki iPad Air gibi 10 saat pil ömrüne sahip olarak duyurulmasını açıklıyor.

Orjinal iPad Air gibi yeni iPad Air 2 de neredeyse tamir edilemez şekilde üretilmiş. Cihazı açmak için tek yol ekranı çıkarmak ancak güçlü yapıştırıcılarla iç kasaya yapıştırılmış olan ekranı zarar vermeden, çatlatmadan çıkarabilmek oldukça ustalık gerektiriyor. Lightning bağlantısı yine anakart üzerine lehimli, bu da arızalandığı zaman kolay ve ucuza değiştirilememesine yol açmakta. Güçlü yapışkanları geçip zarar vermeden pili çıkarabilmek ise neredeyse imkansız.

iPad Air 2 nin ekranını çıkarabilmek çok güç. Resimde görünen tüp ilk önce mikrodalgada ısıtılıyor ve yapıştırıcıyı eritmekte kullanılıyor. Bu sayede ekran kendini iç kasadan bırakıyor.
Pili incelendiğinde orjinal iPad Air’in 32.9 Wh luk pili yerine yeni iPad Air 2 de %17 daha az güce sahip 27.62 Wh’lık pile sahip olduğu gözlemleniyor. Bu da tamamıyla iPad Air 2 nin orjinal ürüne göre %18 daha ince olması ile karşılık geliyor. Apple yeni güç tarassufu teknolojileri ile iPad Air 2 de de bir önceki sürümü gibi 10 saatlik Wi-Fi ile webde gezinme, video seyretme, müzik dinleme gibi kullanım pil ömrü bildirmekte. Bazı endüstri testlerinde aslında pil kullanım ömrünün azaldığı tespit edilmiş durumda.

Yapılan incelemede iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde aynı yakın alan haberleşme NFC yongası ve 2 GB Elpida RAM belleği bulundu. Her iki modeled de farklı osla da aynı isimle 8MP iSight kamerası mevcut. Ancak iPad Air 2 de farklı bir kamera donanımı aynı isimle tanıtıldı, ancak iPhone daki kamera teknik oalrak daha üstün olmasından dolayı iPad Air 2, iPhone 6 kadar iyi resim çekemeyecek. Kablosu erişim WiFi antenleri iPad Air 2’nin üst tarafına taşınmış, bu sayede çekim bir miktar güçlenecek. NFC konusu ile biraz karışık, henüz iPad Air 2 NFC / temassız ödeme konusunda bir özelliği olması duyurulmadı ancak cihaz içerisinde ilgili yonga mevcut. Belki Apple bu özelliği daha sonra açıklayacak.

iPad Air 2 anakartı : Turuncu = RAM Bellek. Kırmızı = A8X İşlemci. Yeşil = NFC modülü

Sonuç olarak, eğer Apple ın nasıl oldu da dünyanın en ince tabletini yaptığını merak ediyorsanız cevap basit, pili küçültmüş.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.