cvmaker

İş arama süreci oldukça yorucu olabilir. İster işten yeni ayrılmış olun ister ilk kez iş arıyor olun, iş arama süreci zaman tüketen ve nereden başlanacağına karar verilemeyen bir süreçtir. Asla korkmayın! İş arama sürecinin bu korkutucu ve zor kısmını geride bırakacak önerilerimiz olduğunu söylesek ne dersiniz? Eğer iş bulma süreci sizi yorduysa iş arama sürecinizi kısaltacak ve kolaylaştıracak altı ipucundan faydalanabilirsiniz.

İşinizden Ne İstediğinizi Tanımlayın

Bu adım sizin için uygun olmayan işleri okuyarak zaman kaybetmenizin önüne geçecektir. Örneğin,  eğer bir satış rolü istediğinizi ele alalım. Bu durumda, nasıl bir kariyer planı istediğinizi düşünmeniz gerekir. Uluslararası seyahat hizmeti sunan çok uluslu bir şirkette mi çalışmak ister misiniz? Yoksa daha küçük kapsamlı bir pozisyonda, büyüyen bir ekibe liderlik etmeyi mi tercih edersiniz?  Bu gibi basit sorular ile ideal işinizi belirlemenizde size büyük ipucu verecektir. Aksi takdirde geniş bir arama başlığı ve kritersiz bir iş arama sürecinin sonu hüsran olacaktır. Bu nedenle

İşle ilgili önceliklerinizi erken bir aşamada belirlemek, ihtiyaçlarınızı karşılayan iş ilanlarına ulaşmanızı sağlayacaktır. Zamanınızı gerçekten çalışmak istediğiniz ve başarı şansınızın yüksek olduğu şirketlere başvurmanızı öneririz. Bu nedenle iş ilanları ararken gerekli arama filtrelerini yapmanız, beklentilerinizi karşılayan iş ilanlarına ulaşmanızı sağlayacaktır. Eğer iş başvurusunda bulunabileceğiniz iş ilanları arıyorsanız https://www.ilan.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ön Konuşmanızı Hazırlayın

İş arama sürecinde size en çok yardımcı olan şeylerden birisi de konuşmanızı hazırlamak olacaktır. Mülakata katılmadan önce konuşmanızın taslağını hazırlamanız yararlıdır. “Bize kendinizden bahsedin” ve “neler yaparsınız” gibi sorular mülakatta size sorulacak sorular olacaktır. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar başvurduğunuz iş pozisyona kabul edilmenizde büyük rol oynayacaktır. Çünkü bu sorular oldukça standart olduğu için iş pozisyonuna başvuran adayların verdiği cevaplar genelde klasik olmakta ve işverenlerin beklentilerini karşılamamaktadır.

Burada anahtar kendinizi gösterebileceğiniz noktaları belirlemektir. O iş pozisyonuna girmek isteyen diğer adaylardan farklı olduğunuz noktaları ortaya koymanız gerekecektir. Önceki iş deneyiminizdeki başarılarınızı ve ne olduğunu düşünün.

Profesyonel ve akademik geçmişinizi, gönüllü deneyimlerinizi, hedef iş pozisyonunuzu düşünün. Bu sorulara zaman harcamanız, ilerde iş pozisyonunu kazanma şansını arttıracaktır. Bu konuşmayı hazırlarken meslektaşınızla ya da arkadaşınızla denemeniz ve geri bildirim almanız size fayda sağlayacaktır.

İş Ağınızı Devreye Sokun

Araştırmalar, tüm işlerin %85’inin ağ oluşturma yoluyla elde edildiğini göstermektedir. İş hedefinin belirlenmesi, ön konuşmanın oluşturulması ve LinkedIn profilinin güncellenmesinden sonra ağınızı genişletmek için mükemmel bir konuma gelmişsiniz demektir. Bu süreçte aile, arkadaşlar, müşteriler, komşular, yerel ağ grupları, sosyal medya ağları üzerinden ağınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Eski ve mevcut meslektaşlarınız değerli bir tanıtım ve bilgi kaynağı olacaktır. Bu adımlar, işinize emin adımlarla yaklaştığınızın habercisi olacaktır. Yine, günlük hayatta tanıdıklarınız aracılığı ile olabileceği gibi sosyal medya aracılığı ile de iş ağınızı genişletebilirsiniz.

Profesyonel Bir CV’ye Yatırım Yapın

CV, iş başvurunuzun olumlu sonuçlanmasının anahtarıdır. Bu nedenle CV’nizi hazırlarken profesyonel bir CV yazarı ile çalışmanızı öneririz. Deneyimlerinizin, başarılarınızın, becerilerinizin ve niteliklerinizin belirlenmesi ve bunlara CV’de yer verilmesi profesyonel bir hizmetle çok daha kolay olacaktır.

CV uzmanları, iş pozisyonuna başvuracak adaylar arasındaki başarı şansınızı arttıracaktır. Profesyonel bir hizmet kendinizın görmesi zor olan olumlu özellik ve nitelikleri kolaylıkla ortaya çıkaracaktır. Eğer siz de özgün, etkileyici ve şık bir özgeçmiş ile işvereninizde iyi bir etki bırakmak istiyorsanız https://www.cvmaker.com.tr/cv-ornekleri adresindeki ücretsiz şablonlara bakabilirsiniz. Sıfırdan bir özgeçmiş oluşturmak ya da CV’nizi düzenlemek istiyorsanız CVmaker istediğiniz hizmeti size sunmaktadır!

LinkedIn Profilinizi Güncelleyin

Sosyal medya platformları nasıl başka insanlar hakkında fikir yürüttüğünüz bir platform ise, LinkedIn de işverenlerin potansiyel çalışanları hakkında fikir sahibi oldukları bir ortamdır. Eğer iş arıyorsanız LinkedIn profilinizi en kısa zamanda güncellemenizi ve en iyi hale getirmenizi öneririz. Eğer LinkedIn profiliniz yoksa da profil edinmenizi öneririz. LinkedIn ücretsiz olup iş arayanlar için pek çok avantaj sağlayan bir platformdur. Bu avantajlar arasında iş ağı oluşturma, iş uzmanlarına ulaşma gibi faydalar yer almaktadır. Profilde yer alan özet, iş tecrübesi, eğitim ve becerilerin iş aramak için hazır olduğundan eminseniz, ağınıza mümkün olduğunca fazla insan ekleyin. Yine meslektaşlarınızdan onay ve tavsiye istemeyi unutmayın.

LinkedIn bu günlerde hayati bir iş arama aracı olduğundan yeterince güçlü bir profile sahip olmanız iş arama sürecinizi ciddi anlamda kısaltacaktır. LinkedIn özellikle iş ağı oluşturması ile size iş teklifi edebilecek ya da iş başvurusunda bulunabileceğiniz onlarca farklı kişiye ulaşmanızı sağlar.

Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de sosyal medya platformlarındaki paylaşımlardır. Bazı durumlarda işverenler, sosyal medya hesaplarına da bakabilmektedir. Bu nedenle iş arama sürecinde sosyal medya hesaplarında yer alan fotoğraf ve bilgilerinizi önceden kontrol etmenizde fayda vardır.

            Tüm İş Arama Sitelerini Bilin

İş arama sürecinizi kısaltmanın en iyi yolu pek çok iş ilanını incelemek olacaktır. Çünkü hayalinizdeki iş ilanı varlığını bile bilmediğiniz bir platformda olabilir. Bu nedenle iş başvurusu yaparken iş bulma sitelerini iyice araştırmanızı öneririz. Böylelikle iş başvurunuzu iş seçeneklerinizi bilerek kolaylıkla gerçekleştirirsiniz. Pek çok kurum ve kuruluşun yayınladığı iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. İş ilanlarına ulaşmak için kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile platforma giriş yapabilirsiniz. Platforma giriş yaptıktan sonra iş ilanı yayınlayan kurumlar ve bu kurumların ön gördüğü şartlar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Önceki İçerikEn Yüksek Kaliteye Erişmek İçin Protan Ürünlerini Seçin
Sonraki İçerik2021 Güneş Gözlüğü Modası 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz