İş fikirleri ve İş fırsatları


1. 16 Milyon renkli kalem sayesinde herşeyin rengini çalabiliyorsunuz.
colorpen 3 boyutlu çizimler yapabilmek için geliştirilen 3 boyutlu kalemler ile insanlar daha gerçekçi çizimler ve tasarımlar yapmaya başladı. Ancak renk konusunda bir çok sorun yaşayan tasarımcılar, özellikle bilgisayar ortamında kullanılan renk çalma araçlarının gerçek hayatta da kullanılabilmesini hayal ettiler. Scribble Pen adlı ürün tasarımcıların bu hayalini gerçekleştirmek için yaptığı araştırmalar sonucunda oldukça başarılı olarak, herhangi bir nesnenin rengini çalarak o rengi kullanabilen bir kalem geliştirdi. Kalem, sahip olduğu sensörler ile, herhangi bir nesnenin rengini algılayarak kalem içinde bulunan boya kartuşları sayesinde bu rengi kullanılabilir hale getiriyor. Kalem içinde bulunan renk kartuşları, algılanan rengi karıştırarak optimum bir gerçeklik yakalıyor.
2. Güney Afrika’da güneş enerjili sırt çantaları ile ışık sağlanıyor.
solarpowerbackpack Güney Afrika’da imkansızlıklar sebebiyle enerji üretimi ve dağıtımı oldukça yetersiz bir şekilde sunuluyor. Bu sebeple özellikle akşam karanlığında, insanların işlerini ve çalışmalarını yarım bırakmaları gerekiyor. Öğrencilerinden bu durumdan muzdarip olduğunu ve akşam saatlerinde çalışmalarını gerçekleştiremediklerini belirleyen geliştiriciler, güneş enerjisini depolayarak güvenli bir lamba olarak kullanabilen bir sırt çantası geliştirdi. Gün içinde evden okula giderken güneş enerjisini depolayan sırt çantası, depoladığı enerjiyi üstünde bulunan zararsız lamba ile ışık sağlamak için kullanıyor. Bu sayede öğrenciler akşam saatlerinde derslerini ve ödevlerini çantalarından gelen ışık sayesinde rahatlık yapabiliyor. Sırt çantaları, %100 geri dönüşüm materyallerden yapılarak çevreci yaklaşımına bir seviye daha ekliyor.
3. Alman ambulans robotları, ilk yardım kiti taşıyarak hayat kurtarıyor.
ambulancedrone (1)
2014 yılında bir çok prototip drone geliştirilmişken bunlardan en fazla dikkat çekeni ambulans olarak kullanılanı oldu. Özellikle eğlence amaçlı kullanılan uçan robotların, kamu yararına da kullanılabileceğini kanıtlayan geliştiriciler, robot sayesinde bir çok hayatın kurtulabileceğini belirtiyor. Bir kaza anında insanların yaşamla ölüm arasında sadece bir kaç dakikaları olduğunu ve çoğu zaman ilk yardım yetersizliği nedeniyle insanların hayatlarını kaybettiğini belirten geliştiriciler, bu teknoloji sayesinde isnanların kurtulabileceğini belirtiyor. 7/24 hizmet verebilen sistem, taşıdığı çantada, ağrı kesiciler sargı bezleri tamponlar gibi ilk yardım malzemeleri taşıyor. Hizmet şu anda San Francisco’da bulunan QuiQui adlı eczane tarafından kullanılıyor.
4. 300 Sayfalık kitabı 90 dakikada okutan uygulama.
spritzGirişimciler ve kitap kurtları tarafından büyük ilgiyle karşılanmış spritz adlı uygulama, okuyuculara 90 dakikada 300 sayfalık bir kitabı okutabileceği iddiasıyla piyasaya sürüldü. Kitap okuma alışkanlıklarını geliştiren ve kitap okumak için yeterli zamanı bulamayan insanlara hitap eden ürün hızlı okuma tekniğini kullanıyor. Teknik, bilimsel yollarla geliştirilen ve insanların kelimeleri daha rahat algılayabilecekleri bir teknoloji kullanarak hizmet veriyor. Okuyucuya dakikada 600 kelimeyi herhangi bir kelime kaybı olmadan okutabilen uygulama insan beyninin de etrafındaki şeyleri daha hızlı algılayabilmesine yardımcı oluyor. Uygulama ilk görüldüğünde, bu hızda okumanın zor olacağı izlenimini uyandırsa da kullanılmaya başlandığında harika bir performans göstererek herhangi bir efor sarfetmeden hizmet verebileceği anlaşılıyor.
5. Sosyal ev robotu Jibo
jibo Teknoloji 2014 yılında sadece sanayi ve iş dünyası alanında değil evlerimizde de çeşitli geliştirmelere ulaştı. Yıl içinde geliştirilen Jibo adlı ev robotu, bir insan gibi öğrenebiliyor, konuşabiliyor ve cevap verebiliyor. Bunun yanında internete de bağlanabilen robot bu sayede sorularınızı cevaplayabiliyor, gerektiğinde istediğiniz müziği sizler için çalabiliyor. Sahibinin yüz mimiklerini algılayarak verdiği tepkileri de öğrenebilen Jibo, böylece duyguları da anlamak konusunda yol katediyor. Çocuklarla da oldukça iyi anlaşan robot, onlara eğitimleri ve dersleri konunda yardımcı olabiliyor, oyunlar oynayabiliyor. Mutfakta ise tam bir aşçı yamağı olan ürün, istediğiniz yemek tariflerini sizler için buluyor.
6. Komşularınıza ödünç verebileceğiniz eşyaları gösterin
mailbox Özellikle komşuluk ilişkilerinin daha yoğun olduğu bölgeler için düşünülen fikir sayesinde, ev sahipleri, ödüç verebilecekleri eşyaların çıkartmalarını posta kutularına yapıştırarak komşularını bilgilendirebiliyor. Günümüz şehir hayatında oldukça körelmiş olan komşuluk ilişkilerini de geliştirmeyi amaçlayan sistem, iş dünyası tarafından da büyük ilgi gördü. Proje İsviçreli bir firma tarafından düşünülerek hayata geçirildi. Yabancı milletlerde olmadığını düşündüğümüz komşuluk ilişkileri, bu konuda bir fikir yaratmak konusunda girişimcileri engellememiş.
7. Kullanıcısını titreyerek yönlendiren giyisi.
navigate 2014 yılında bir çok giyilebilir teknoloji geliştirildi. Bunlardan en fazla dikkat çekeni de titreyerek kullanıcısını yönlendirebilen ceket oldu. Paris şehri için programlanmış ceket, akıllı telefonlar ile bağlantı kurarak, turistlerin Paris içinde rahatlıkla gezinmesini ve kaybolmamalarını sağlıyor. Telefon uygulamasında bulunan haritadan gitmek istediğiniz yeri seçerek kıyafetin sizi yönlendirmesini sağlayabiliyorsunuz. Gitmek istediğiniz yeri seçtikten sonra, yürümeye başladığınız anda kıyafet aktif hale geliyor ve dönmeniz gereken yerleri titreyerek sizlere bildiriyor. Her iki kolda bulunan titreşim motorları hangi yöne döneceğinizi başarı ile bildiriyor.
8. Brazilya’nın kalabalık plajlarında kaybolmayı önleyen bileklik.
niveaBrezilya’nın kalabalık plajlarında her yıl bir çok çocuk kayboluyor ve bulunamıyor. Çocuk kaçırma olaylarının da sıkça görüldüğü Brezilya’da ebeveynler bu sebeple endişeleniyorlar. Nivea tarafından geliştirlen bileklik sayesinde ise bu soruna çözüm bulunmuş durumda. Akıllı telefonlar uygulaması ile bağlantı halinde olan uygulama, çocuğunuzun nerede ve ne durumda olduğunu görmenizi sağlarken, belirli bir mesafenin dışına çıktığında da bildirilmenizi sağlıyor. Bir radar sistemi kullanan uygulama, çocuğunuza kolayca ulaşmanızı sağlıyor. İnsanlar için yararlı bir teknoloji kullanan Nivea, bilekliklerin üzerinde bulunan logosu ile de başarılı bir reklam kampanyası yapmış oluyor.
9. Singapur da bir telefon uygulaması, belirli güzergahları kullandığınızda para ödüyor.
urbanenginesSingapur da geliştirilen bir uygulama, kullanıcısını belirli güzergahları kullanmaya yönlendirerek para kazandırıyor. Kalabalık şehirlerin en büyük dertlerinden biri olan trafik problemine çözüm üretmek için geliştirilen uygulama, kullanıcısnı , trafiği rahatlatabilecek güzergahlara yönlendiriyor. Kullanıcı tavsiye edilen güzergahları toplayarak puan kazanıyor ve istediği zaman bu puanları paraya dönüştürebiliyor. Uygulama büyük bir başarı elde ederek günlük ortalama 200 bin kullanıcıya ulaştı. Uygulamanın başarısından sonra bir çok kalabalık kentte buna benzer uygulamalar geliştirmeye başladı. Uygulamanın bir diğer özelliği ise kullanıcısını en uygun güzergaha yönlendirmesi ve bu sayede enerji tasarrufu sağlaması. Uygulamanın şu ana kadar trafik sorununa %7 ila %13 arasında yardımda bulunduğu hesaplanmı durumda.
10. Rusya’da Alfa Bank adlı banka koştukça kazandırıyor.
russianbank Giyilebilir teknolojiler sayesinde insanlar her zamankinden daha fazla veri elde ediyor. Günlük yaşamlşa ilgili bir çok veriye ulaşmayı sağlayan bu teknolojiler bir çok şirketinde ilgisini çekiyor. Sağlıklı yaşamı desteklemek için bir uygulama başlatan Rusya’nın Alfa Bank adlı bankası, oluşturduğu yüksek fazili hesabı, sağlıklı yaşayan insanların kullanmasına izin veriyor. Alfa Bank, Run Keeper adlı uygulama sayesinde takip edilen yürüyüş ve koşu bilgilerini kullanarak, kullanıcıya bu hesabı kullanma hakkı tanıyor. Uygulama açıkken atılan her adım için, hesabınıza 0.50 ila 1 dolar yatırabiliyorsunuz. Alfa Bank bu sayede hem sağlıklı yaşamı destekliyor hem de harika bir reklam kampanyasına imza atıyor. Müşterilerin uygulama hakkındaki yorumları ise oldukça pozitif ve şirketi bu uygulama için tebrik ediyorlar.