Özgür Bilgi Kanalı

İş Fikirlerinde Doğru Bütçe Analizi Yapmak

Genelde iş fikirlerinde yapılan en büyük hata bütçe konusu olmaktadır. Zira çoğu kişi bütçe konusunda genel mantık doğrultusunda hareket etmekte, fikre odaklanmaktadır. Fikir her ne kadar öncelikli kriter olsa da, eğer bütçe konusunda her açıdan doğru analizleri yapmazsanız gireceğiniz ülke, piyasa size sadece zarar getirecektir. Peki, bu tip durumlarda doğru bütçe analizi için nelere dikkat etmek gerekir?
1) İlk aşamada sizin ürünü net olarak ne kadarlık bir masraf ile satın alacağınızı bilmeniz gerekir. Tüm masraflar, vergi ve benzeri unsurlar dahil olarak ürünün bir tanesi size ne kadara gelecek?
2) Ürünün satışı aşamasında ne gibi giderler var? Net olarak toplamda gidebilecek tüm giderleri tek tek bilmeniz gerekiyor.
3) Ürünü alış, ürünü satış ve tüm giderler hesaplandığında sizin net karınız ne kadar olacak? Çalışan masrafları ve diğer tüm unsurları bu aşamada göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede size kalacak olan net ücreti bilebilirsiniz.
4) İşin kârlılığı kadar sürekliliği de önem arz eder. Bu bağlamda satacağınız ürün ya da hizmet size en kötü ihtimalde ne kadar süre o düzende kazanç getirebilir? Bu soruya cevap vermeniz o girişim hakkında gelecek planlaması yapma konusunda büyük önem taşımaktadır.
5) Bütçe konusunda kötü senaryolarınızı önceden hazırlamanız lâzım. Satışlar dilediğiniz gibi gitmezse ne yapacaksınız? Bütçeniz ne kadar yeterli? Hangi durumlarda işinizi büyütmek için ek bütçe bulacaksınız? Bulacağınız ek bütçe için kaynağınız ne olacak? Bu temel unsurlar gelecek için büyük önem taşımaktadır.
6) Bütçenizin yeterlilik süresi nedir? Satış pazarlama konusunda fiyatlandırmanız ne şekilde olacak? Bu sorular ise işe yön verme noktasında ilerleyen süreçte sizlere hazır olmanızı sağlayarak kolaylık sağlayacaktır.
Sizler de artık bir girişime adım atarken yukarıda ki temel noktalar üzerinden hareket edebilir ve bütçe konusunda daha net bir sonuca varma olanağı elde etmiş olursunuz. Unutmayın bütçe bir girişimin en temel noktasıdır ve dikkat edilmesi gerekir. Tabii bütçe konusunda sadece para olması durumu şeklinde bakmamak lâzım. Zira paranız olabilir ama doğru bir bütçe plânlaması yapmazsınız. Haliyle bir noktadan sonra sadece para kaybetmekten öteye gidemezsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.