Özgür Bilgi Kanalı

Kuzeylilerin Tarzına Göz Atın

İskandinav stili dendiği zaman akla ilk gelen sadelik yer almaktadır. Gereksiz ve göz yoran tüm eşyalardan tamamen kurtulmayı gerektiren İskandinav stili dekorasyon tarzı beyaz rengin vazgeçilmez olduğu bir dekorasyon modelidir. Danimarka, İsveç, Norveç ve Finlandiya’nın yer aldığı kuzey ülkelerinde sıkça kullanılan bir dekorasyon türü olmanın yanında son zamanlarda dünya üzerinde pek çok ülke tarafından benimsenmeye başlanmıştır.

Tipik İskandinav Dekorasyonu

Tipik İskandinav stili dekorasyon örnekleri verecek olursak ahşap dolaplar, sandalyeler ve masalar yer almaktadır. Yoğun olarak kullanılan beyaz rengi en iyi şekilde dengelemek için sıklıkla kullanılan ahşap ayrıntı türleri İskandinav tarzı dekorasyonda her zaman göze çarpmaktadır. Genel olarak mutfaklarda kullanılan ahşap mobilyalar ortama her zaman sıcak bir enerji verebilmektedir. Salonlarda ve oturma odalarında kullanılan dekorasyon örneklerinden biri de post olmaktadır. Genellikle yerlerde ve duvarlarda kullanılan post modelleri mekanın rahat ve sıcak bir ortam elde etmesini sağlamaktadır.

Kullanışlı Ve Sade Bir Alan Yaratın

Kullanışlı ve sade bir alan yaratmak için sürekli olarak metal konstrüksiyonlardan da yararlanılmaktadır. Beyaz rengi tam olarak dengelemek için oturma odası canlı renklerden oluşmaktadır. Beyaz bir bütünlük içinde yer alan canlı renkler, ortama enerji verebilmektedir. Genellikle beyaz ya da gri koltuklar kullanıldığı zaman farklı renklerde yastık kılıfları ve puflar güzel bir uyum yapabilmektedir. Bu yardımcı dekorasyon ürünleri geometrik desenli bulunacağı gibi yormayacak derecede çeşitli desenlerde yer alabilmektedir. Renkli abajurlar ve avizeler de bu stilin tamamlayıcıları arasındadır.

Her Daim Uyumlu Renkler

Basitliğin ve sadelik koşullarının ön planda yer aldığı İskandinav stili dekorasyonda, ortamı hiç bir zaman bunaltmadan ve göz yormadan aksesuar kullanımı da olabilmektedir. Odada kullanılan eşyalarda yer alan renklerle uyumlu olarak tablolar sıklıkla bulunabilmektedir. Yeşil yapraklı süs bitkilerinin ve ağaç elementlerinin de sıklıkla kullanıldığı bu dekorasyon çeşidinde her zaman doğallık esas olmaktadır. 1950’lerden beri minimalist çizgi hatları ile hala göz kamaştıran dekorasyon tarzı olan İskandinav ülkeleri dünyaya yön vermektedir. Modernliğini hiçbir zaman yitirmemiş bu tarz sadelikten her zaman hoşlananlar için vazgeçilmez bir ev dekorasyonu modeli olmaktadır.

Dekorasyonda Aydınlatma Önerisi

İskandinav tarzı dekorasyon modelleri yapılırken genellikle ortamın en iyi şekilde aydınlık olması adına beyaz ve açık renkler bolca yer almaktadır. Duvarlar genellikle beyaz ya da çok açık tonlarla boyanmaktadır. Zarif hatlar ve rahat mobilyalar her zaman ön plandadır. Genellikle ısıtıcı ve aydınlatıcı dekorlar bu tarz içerisinde yer almaktadır. Mobilyalarda ahşap kullanımı ön plandadır, yine açık renk ahşap tercihi yapılmaktadır. Mobilyalarda pamuk ve keten gibi doğal malzemeler kullanılmaktadır. Bol miktarda yastık kullanımı göze çarpmaktadır. Bu yastıklarda geometrik ve küçük çiçek desenleri kullanılmaktadır. Belki de odaların en güzel renklerini ve canlılığı yastıklar göstermektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.