Özgür Bilgi Kanalı

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nedir?
En belirgin özelliği sadelik olan bu dekorasyondan modern dekorasyonu ayıran detay ise beyazın hâkim dokusudur. İskandinav ülke olarak soğuk bir yapıda olduğundan karanlık ve kasvetli havayı dağıtmak için evlerde genellikle beyazın dokunuşuna izin verilmiştir. Bu dokunuş halıdan kanepeye perdeye kadar geniş bir alanı kapsar. Ayrıca ahşabında muhteşem içeriği ile değişkenlik kazanan bu dekorasyon da kesinlikle uç renkler kullanılmaz.
Hangi Alanlarda Uygulanması Daha Doğrudur?
İskandinav tarzı dekorasyon uygulaması otuma odası, mutfak, yatak odası, giriş ve hol, misafir odası gibi birçok alanda kullanılabilir bir stildir. Bu tarzın en güzel yanı ise huzur veren ince ruhudur.
İskandinav Tarzı Dekorasyon İçin Eklenebilecek Ayrıntılar Nelerdir?
Beyaz ve ahşabın hâkim olduğu İskandinav tarzı dekorasyonda kullanılacak olan krem, siyah ve kahve tonları az oranda olup farklılık yaratmak için tercih edilir.
Bu tarzda asla olmaz denilen ise uç renklerdir. Uç renklerin kullanılması durumunda İskandinav tarzından oldukça uzaklaşmış olursunuz.
Az ve öz aksesuar kullanımı olan bu dekorasyonda şaşalı ya da fazla şirin objelerin kullanımına yer verilmez. Genel havaya uyumlu olup tek renklerin olduğu aksesuarlar alana renk katmak için konumlandırılarak abartıya kaçılmaz.
Halı tercihinde düz dokuluları da kullanıldığı bu tarzda genellikle post gibi ürünler tercih edilir. Eğer post kullanımı isteğiniz yoksa daha tüylü halıları da bu mekânda kullanabilirsiniz. Düz dokulu halılara göre tarza en uygun olup en güzel ambiyansı yakalayan tüylü halılardır.
Yer döşemelerinde laminant tercih ediyorsanız bununda beyaz ya da gri tonlu olması genel havaya en uygun olanıdır. Yer karolarında da gene tercih gri ve beyazdan geçmesi gerekir. Fakat nadir olarak da açık ahşap renkleri kullanımı görülebiliyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.