Özgür Bilgi Kanalı

KADINLARDA SAĞLIKLI AYAKKABI SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR

Ayakkabı bir kadının güzelliğini yansıtan en önemli eşyadır. Ayakkabı seçiminin de her ne kadar estetiğin önemi varsa ayağın rahat etmesinin de büyük önemi vardır. Bugün kadınların birçoğu güzel görünebilmek için ayaklarını rahatsız etmesine rağmen ince ve yüksek topuklu ayakkabılar tercih etmektedir. Yanlış ayakkabı seçimi sadece ayakkabıyı değil psikolojik olarak ruh halinizi de olumsuz yönde etkilemektedir.
İnsanlar da vücudun tüm yükü kaldıran ayaklar sağlık konusunda en son düşünülür hale geldi. Yapılan araştırmalara göre omurgalar ile ilgili çıkan problemlere yanlış ayakkabı tercihleri neden oluyor. Bugüne kadar ideal ayakkabı konusunda bir sürü yazı yazılıp çizilmiştir. Bunları okuyan ve uygulayan hatta okuduğu halde uygulamayan insanlar vardır. Kadınlar için ideal ayakkabı önü yuvarlak ve geniş gelen ayakkabılardır. Topuk yüksekliği 5 ile 10 pont aralığında olan bu ayakkabıların bağcıklı seçilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Eğer ayakkabılarınızı önü geniş değil de sivri burun seçerseniz parmak çıkıntılarınızı tetikleyerek ayak parmaklarınız da şekil bozukluklarına sebebiyet verebilirsiniz. Özellikle tunik ve eteklerin altına tercih edilen babetler bel ve diz ağrılarına davetiye çıkarmaktadır. Kas gücü ayakta durmaktan azaldığı için aşağı doğru çöken babetlerin tabanı ayakları yorarak diz ağrılarını ortaya çıkarmaktadır. Bazı babatelerin içerisinde taban kısmında destek bulunduğu için kavis çökmeyeceğinden ağrı gibi sorunlarla karşılaşılmaz. Parmak arası düz ayakkabılar çoğu zaman babetlerden bile daha tehlikeli olabilmektedir. Özellikle ayak yapısı düz taban olan kişilerde ayak topuğu dışarı doğru döner ve diz ağrısı daha çabuk etkisini göstermeye başlar. Yürüme de bozukluk yaşayan kadınlar çoğu zaman bunun sebebinin parmak arası ayakkabı ya da terlik olduğunu anlamaz. Yüksek topuklu ayakkabı giymeyi seven bayanlara da ciddi uyarılar var. Ayakkabınız da tercih ettiğiniz topuk yükseldikçe beden yükünün bele ve dize toplandığını biliyor muydunuz? Yüksek topuklu ayakkabı kullanımında bel ve diz ağrıları oluştuğu gibi baş parmak çıkıntıları ve ayaklarda şekil bozuklukları da oluşmaktadır. Eğer yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçemiyorsanız ayaklarınız için doktora gitmeniz gerekebilir. Aynı zamanda dolgu topuk ayakkabılar içinde bunu söyleyebiliriz. Satın aldığınız dolgu topuk ayakkabıların önü ile arka kısmının boyu eşit ise çok fazla ayak problemi yaşamazsınız. Ancak dolgu topuklarda da topuk boyutu 15 pontu geçmemelidir. Eğer 15 pontu geçiyorsa yine bel ve diz ağrıları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yükselen topuklarda malzemenin sertleştiğini, sertleşen malzemelerde ise sıkıntı yaşandığını bilmeniz gerekmektedir. Ayakkabı seçiminde en önemli nokta ise esneme olup olmadığıdır. Ayakkabıların tahta ve sabo olması ciddi ayak ağrılarını da beraberinde getirmektedir. Siz de ayak yapınızı tanıyarak doğru ayakkabı tercihleri yapabilirsiniz. Her zaman ortopedik ayakkabılar seçmelisiniz. Ayaklarınızı küçük göstermek için kullandığınız numaraların altında ayakkabılar giyerseniz nasır gibi cilt problemleriyle de karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayaklarınızı korumak her zaman için sizin elinizde bunu unutmayın.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.