Özgür Bilgi Kanalı

Kadınların Yaşamında Kişisel Bakım
Günümüzde kişisel bakımını yeterince doğru ve bilinçli bir şekilde yapan kadın sayısı oldukça az. Zira bir çok kadın, belli dönemlere ve yaşadığı olaylara göre hareket ediyor. Bu şekilde dönemsel ve olay bazlı hareket etmesi ise, yeterince doğru, yeterince düzenli bir kişisel bakım yapmasını önlüyor. Oysa ki kişisel bakım ancak doğru ve düzenli bir şekilde yapılması halinde etkilidir. Bu nedenle kişisel bakımı önemli noktaları ve dikkat edilmesi gereken noktaları şeklinde iki başlık altında ele alacağız.
1) Kişisel Bakımda Önemli Noktalar
Siz, kişisel bakımı diğer insanlar için yapmamalısınız. Kendi genel sağlığınız, güzelliğiniz ve rahatlığınız için kişisel bakım yapmalısınız. Nitekim bu şekilde daha sağlıklı, daha rahat ve güzelliği her açıdan daha çok gün yüzüne çıkmış bir kadın olabilirsiniz. Aksi halde gün içerisinde yeterince rahat edemeyen, kişisel bakıma önem vermediği için gün yüzüne çıkan ufak sağlık problemleri ile uğraşmak zorunda olan bir kadın olmaktan öteye gidemezsiniz. Ayrıca şunu da bilmeniz gerekir ki, bir kadın ne kadar temiz ve bakımlı olursa; psikolojik açıdan da kendisini o kadar rahat hisseder. Böylelikle genel yaşantısı başta olmak üzere, özel hayatı ve iş hayatında dahi daha verimli, daha rahat hareket edebilen bir kadın haline dönüşebilir.
2) Doğru Kişisel Bakım İçin Öneriler
a) Öncelikle kendinize ait bir kişisel bakım malzeme düzeniniz olmalı. Yüz bölgesi için hangi ürünleri kullanacaksınız? Makyaj için tercih ettiğiniz ve makyaj sonrası temizliği için tercih ettiğiniz ürünler neler? Hangi markaları kullanacaksınız? Vücudunuzun diğer noktaları için ne gibi bakımlar gerekli? Vücudunuz yağlı mı, yoksa kuru mu? Tüm bu sorulara cevap vermeli, gerekirse bir uzman desteği almalı ve bu sorulara karşı elde edeceğiniz cevaplara göre bir kişisel bakım plânlaması yapmalısınız. Bu sayede düzenli bir sisteminiz olacaktır.
b) Asla aşırı bakıma önem vermeyin. Zira mühim olan aşırı değil, düzenli ve vücudun ihtiyacı doğrultusunda istikrarlı bakım yapmaktır. Aksi halde vücudunuz aşırı dış ürünlere maruz kalacağı için fayda sağlamak yerine olumsuz tepkiler verebilecektir.
c) İstenmeyen tüyler en çok dikkat etmeniz gereken konular arasında yer almalıdır. Özellikle de vajinal bölgede meydana gelen istenmeyen tüyler, bir çok sağlık sorununa hem sizin, hem de partneriniz için sebebiyet verebilir. Bu nedenle tüm vücudunuz için düzenli olarak istenmeyen tüylerden kurtulmaya yardımcı bakımlar uygulamalısınız.
d) Özellikle çalışan kadınlar başta olmak üzere, kişisel bakımı sadece makyaj ve dış görünüş olarak algılamamalısınız. Zira günlük düzenli duş almak dahi bu noktada önemli bir detaydır. İnce noktalar, sizin daha bakımlı ve sağlıklı olmanıza neden olacaktır.
3) Kokunuz sizin en temel imzanızdır. Bu nedenle vücudunuza uygun bir parfümünüz her zaman olmalı ve bu parfümü düzenli olarak kullanmalısınız. Herhangi bir toplumsal grup içerisinde kokunuzla dahi tanınır, ter ve benzeri kokular yerine çok daha etkili bir imza bırakırsınız. Bu noktada asla ucuz ve markası, içeriği belli olmayan parfümler kullanmamalısınız. Pahalı olabilir fakat daha az kullanılır, daha etkilidir bir parfüm. Bu nedenle mühim olan tek unsurun fiyat değil, parfümün markası; içeriği ve size uygun olup olmadığı olduğu konusunu asla aklınızdan çıkarmayın.
Unutmayın, kadın olarak temel ve ince detaylara dikkat etmeli; kişisel bakımınızı düzenli olarak yapmalısınız. Sevgiliniz olduğunda ya da belli vücut hatlarınızın görünme ihtimalinin olduğu durumlarda sadece kişisel bakım uygulamanız yanlış olacaktır. Siz, sadece dış görünüş için değil; genel olarak bakımlı olmak, sağlıklı olmak için kişisel hayatınızda bakıma en doğru seviyede yer vermelisiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.