Kadınlığın Simgesi Östrojen Hormonu


Östrojen Nedir?
Östrojen başlı başına kadınlık hormonu olarak da adlandırılabilir. Bir kadının cinsi özelliklerinin ortaya çıkması için gerekli olan bir hormondur. Erkeklerde de azami miktarda bulunan bu hormon kadınların üreme çağından itibaren oldukça fazla üretilir. Örneğin kadınlarda göğüs oluşmasının gerçekleşmesi için östrojen hormonuna gerek vardır. Adet döngüsünün gerçekleşmesinin başrolünde östrojen hormonu yer alır. Azlığı veya çokluğu halinde ciddi hastalıklara yol açabildiği için kadınların bu hormona oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Vücutta farklı formlarda bulunan bu hormon doğal yollarla da vücuda alınabilir.
Östrojen hormonunda oluşan azalma kadınlarda menopoza kadar yol açar. Erken yaşta menopoz çağın çok rastlanan durumlarından biridir ve oldukça sıkıntılı geçer. Eğer ki vücutta östrojen hormonu eksikliği varsa bu eksiklik doğal yollarla giderilebilir. Önemli olan doğal yöntemlere aşikâr olmak ve onları tanımaktır.
Doğal yoldan östrojen almanın pek çok yolu vardır ve bu yollardan birisi de soya tüketmektir. Soya tüketimi aynı zamanda meme kanseri riskini oldukça azaltır. Doğal östrojen içerikli olan besinleri baştan aşağı sıralarsak;
Soya fasulyesi, Anason,  Maydanoz, Adaçayı, Civanperçemi, Çuha çiçeği yağı ve Kızılderili otudur. Adaçayının içeriği sayesinde menopoz zamanı oluşan şikâyetler en aza indirilir. Bunlar nelerdir derseniz geceleri yoğun miktarda terleme ve ateş basmasına engel olucu özellikleri vardır.
Civanperçemi bir o kadar menopoz etkisi savar bir yapıya sahiptir. Doğal östrojen içerenlerin arasında bulunan anason hem menopoz etkilerini absorbe eder hem de hazımsızlık çekenlere sinir bozukluklarına ve gaz kolit gibi rahatsızlıklara birebir etkisi vardır. Maydanoz ise içerdiği doğal östrojen sayesinde menopoz etkilerine birebirdir.
Ayrıca östrojen dış görünüşü oldukça etkiler. Kadınsal hatlarını kaybetmek istemeyen kişiler oldukça bu hormonlarını beslemelilerdir. Doğal yöntemlerin çaresiz kaldığı alanlarda bir hekime başvurulmalıdır ardında hekimin uygulayacağı tedavi aksatılmadan devam ettirilmelidir.
Östrojen Fazlalığı
Yumurtalık faaliyetlerinin yerinde olmayışı ve düzeninden aykırı hareket etmesi Östrojen fazlalığına yol açar. Bu fazlalık vücutta olumsuz etkilere neden olur. Polikistik over denilen bu rahatsızlık düzensiz yumurta oluşumu ve kısırlığa neden olabilir. Yumurtalıklar östrojen hormonunu fazla salgılarsa kadın vücudunda şişmanlamalar meydana gelir ve armut tipi bir vücut oluşumu görülür. Bacak ve kalça bölgesinde orantısız yağlanma başlar.
Östrojen fazlalığı oldukça zararlı sonuçlar doğurabilir. Bunlardan birisi de kanser hücrelerini harekete geçirmesidir. İster doktor tedavisi şeklinde alınsın ister vücut kendi kendine aşırı salgılama yapsın fark etmeden bu hücreleri uyarabilir ve kansere yol açabilir.
Rahim kanseri ve meme kanserinin direkt olarak tetikleme yeteneğine sahip olan bu hormon aynı zamanda vücutta aşırı yağlanmaya da sebebiyet verir. Aşırı yağlanma sonucu vücutta az miktarda bulunan testosteron hormonu da östrojene çevrilir ve yağ dokusu neredeyse iki katına çıkar. Ne kadar yağ oluşumu olursa o kadar östrojen oluşu olur ve bu böyle döngü olarak devam eder.
Yağ miktarında artış olan vücutta su ve tuz depo edilmeye başlar ve böylelikle ödemler oluşur. Yüz hatlarında yuvarlaklaşmalar görülür ve aynı zamanda vücudun sık kullanılır uzuvları olan el ve ayaklarda şişmeler oluşur. Kişinin günlük hayatta sürekli rahatsız ve şiş hissetmesine neden olur.
Östrojen hormonunun dengesine oldukça önem verilmelidir. Azlığı ve çokluğu vücutta oldukça büyük yankılar bulabilir. Akciğerlere kan pıhtısı sıçrayabilir ve safra kesesinde taş oluşumu gerçekleşebilir. Hem kilo artışının sebebiyet verdiği hem de hormon fazlasının sebebiyet verdiği tansiyon artışları meydana gelebilir. En az 6 ayda bir hormonel kontroller yapılmalıdır.