Özgür Bilgi Kanalı

KDE Toys 4.4

KDE Toys paketinde çok güzel iki uygulama bulunuyor. Bu paketlerin şunlar:

  • KTeaTimer (Çaycı)
  • Amor (Ekranda gezinen yaratık)

Bu uygulamalara sahip olmak için Paket Yöneticisi’nden “kdetoys” isimli paketi indirebilirsiniz.

Uygulamalara bir göz atalım bakalım.

KTeaTimer (Çaycı)

Çay vb. içecek ocakta, siz bilgisayar başında. Bilgisayara tam dalmışken aklınıza çay geliyor. “Ayy çay taşacak!” diyorsunuz ve bir bakıyorsunuz ki çayun suyu taşmış! 🙂

Allah korusun, ocak sönüp etrafa gaz dolabilir. Bu denli tehlikeli durumla karşılaşmamak için yapmanız gereken sadece bir programla, Çaycı’yla tanışmak.

KDE Menüsü > Uygulamalar > Oyunlar > Eğlence > KTeaTimer (Çaycı) yolunu takip edip uygulamayı çalıştırdıktan sonra Sistem Çekmecesi’nde çaycı yerini alacak. Ona sağ tıkladığınızda çaylar karşınıza çıkacak. “Anonim” ile istediğiniz bir süre ayarlayabilirsiniz. Yapmak istediğiniz çayı seçtikten sonra süre başlayacak. Çay olduğu zaman size haber verilecek.

Sistem Çekmecesi’ndeki simgesine farenizi götürerek ne kadar zaman kaldığını öğrenebilir, sağ tıklama menüsündeki “Dur” seçeneğiyle de çay demlemeyi iptal edebilirsiniz. Yine Sistem Çekmecesi’ndeki simgeye sağ tıklayıp ”Yapılandır” diyerek farklı çaylar hatta değişik içecekler ve yemekler de ekleyebilirsiniz.

Yeni bir şeyler hazırlamak için “+” simgesine tıklayın. Yan tarafta “Çay Özellikleri” aktif olacak. Buradan çay isminizi (veya her neyse ben “Taze Fasulye” yaptım mesela) ve pişme süresini ayarlayın. “Eylem” bölümünden de farklı ayarlar yapabilirsiniz. İşiniz bittikten sonra “Tamam” düğmesine basın. Hepsi bu kadar.

Artık aklınız çayda veya yemekte kalmadan rahatlıkla bilgisayarınız başında vakit geçirebilirsiniz.

Amor

Bilgisayarınızda sizi yalnız bırakmayacak, eğlenceli bir arkadaş var. Amor’a KDE Menüsü (Uygulama Başlatma Menüsü) > Uygulamalar > Oyunlar > Eğlence > Amor yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz.

Amor’u ilk açtığınızda sizi tatlı bir yaratık karşılayacak ve panelinizin ya da pencerenizin üstünde kendi halinde bir şeyler yapıp duracak. Bu temayı sevmediyseniz kolayca farklı bir taneye geçebilirsiniz. Temayı değiştirmek için yaratığı yakalayabilirseniz, sağ tıklayıp Seçenekler’e tıklayabilirsiniz.

Tema kısmından hoşunuza giden bir yaratık seçebilirsiniz. “Her Zaman Üstte” Yaratığın pencerelerin altında kalmasını önler, “İpuçlarını Rastgele Göster” eğer “Uygulama İpuçlarını Göster” seçiliyse bu ipuçlarının rastgele gösterilmesini sağlar. “Rastgele Karakter Göster” seçeneğiyse uygulamanın her başlangıcında farklı bir yaratık gösterilmesini sağlar.

Ayarlarınızı yaptıktan sonra “Tamam” düğmesine basmayı unutmayın.

İyi eğlenceler!


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.