Özgür Bilgi Kanalı

Kıl Batıklarını Giderme Yöntemleri
Ağda veya epilasyon aleti ile yapılan alımlar neticesinde bacaklarda batıklar oluşmaktadır. Bu durum birçok kadının ortak sorunudur. Estetik görünüm açısından bacaklara gölge düşüren bir durumdur. Önlem alınmadığı takdirde bacaklarda lekelenmelere ve yaralara sebep olabilir.
Epilasyon işlemi sırasında yapılan hatalar batık oluşmasının başlıca sebebidir. Bunun yanında elektrikli epilasyon aleti kullanmakta batık oluşumunu sağlamaktadır. Bunun sebebi ise elektrikli epilasyon aletleri kılları her yönde alabilmektedir. Üst üste birkaç defa jilet kullanılması da kişide batık olmasına neden olur. Bazen batık oluşumu kişinin cildiyle de yakından ilgilidir. Çünkü her epilasyon kullanımı ve ağda sonrasında bütün kadınlarda batık oluşacak diye bir kural yoktur. Bacaklarda meydana gelen batıkları yok etmede en etkili teknik kuru kese yapılmasıdır. Bu teknik ile bacaklarda oluşan batıklardan en kısa sürede kurtulursunuz ama cildiniz zarar görür. Özellikle de hassas bir cilde sahipseniz o zaman bu kuru kese yöntemini kesinlikle yapmayın. Batıklar ile baş etmenin diğer bir yolu ponza taşıdır. Ponza taşı ile hafif bir şekilde ve deriyi rahatsız etmeyecek şekilde kese yapınız. Banyo sırasında orta sertlikte bir kese ile ölü ciltleri alıp, bacaklarda batıkların oluşmasına izin vermezsiniz. Cilt için uygun nemlendirici yağlar kullanılarak cilt yumuşatılır. Böylelikle kılların ciltten rahatça çıkması sağlanır. Bacaklarda ki batıklar için kullanılabilecek en uygun yağlar biberiye ve gül yağlarıdır. Kıl köklerine doğrudan etki ederek ve kıl yoğunluğunu arttıran badem ve susam yağlarını tercih etmeyiniz.
Ağdadan sonra cildinize süreceğiniz herhangi bir nemlendirici krem ciltteki tahribatı azaltacak ve bacaklarda batıkların oluşumunu engelleyecektir. Ağda yaptıktan sonra cildinize tüy azaltıcı losyon ya da serum sürünüz. Çünkü bu tür malzemelerin içinde kılları yumuşatan maddeler bulunmaktadır. Batıklardan tamamen kurtulmak istiyorsanız size önerebileceğimiz en etkili yöntem lazer epilasyon yöntemidir.
Batık Oluşumu Nasıl Önlenir?
Kıllarınız çok uzun olduğu zaman ağda yapmaktan kaçınınız. Çünkü uzun kıllar çekilirken kırılır. Ağda yaptıktan sonra tüy azaltıcı losyon veya krem kullanın. Böyle bir uygulama zaman içinde tüylerin azalmasına sebep olur ve batık riski en aza iner. Bacaklara haftada en az 2 – 3 defa peeling yapılmalı. Bu sayede ciltteki ölü deri atılır ve batık oluşumu engellenir. Duş sırasında kese yaparken orta sertlikte bir kese kullanın. Elektrikli epilasyon aletleri yerine mümkünse alternatif epilasyon tekniklerini tercih edin. Kıllarınızı ağda ile alabiliyorsanız kılların çıkış yönünde alınmasına dikkat ediniz. Bacaklarınıza düzenli bir şekilde yapacağınız peeling ve nemlendirme işlemi batık oluşumunu büyük ölçüde azaltacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.